Час сіяти перець. Ч1
НазадПерець — одна з найпопулярніших культур серед городників. Його плодами є несправжні ягоди, порожнисті, з великою кількістю дрібного насіння всередині. Вони можуть мати найрізноманітніші розміри та забарвлення: червоне, бордове, жовте, зелене, коричневе. На смакові якості це практично не впливає. Плоди перцю м’ясисті, соковиті й дуже солодкі.
За вмістом вітаміну C цей овоч випереджає цитрусові та чорну смородину. У поєднанні з великою кількістю вітаміну P він позитивно впливає на всю кровоносну систему, починаючи з серця й закінчуючи капілярами. Жінкам перець допомагає поліпшити стан шкіри, волосся і нігтів. Чоловіків позбавляє від облисіння. Також його рекомендується вводити до раціону при цукровому діабеті, набряках, проблемах із зором та інтенсивних розумових навантаженнях. А ось при гастриті, виразці та підвищеній кислотності краще утриматися від цього овочу. Знизити його споживання варто при нервовій збудливості та безсонні.
У кулінарії солодкий перець використовується повсюдно в усьому світі. Його їдять сирим, додають у салати, закуски, супи, овочеві рагу, складні соуси. Фарширований перець із м’ясом, рисом, грибами або овочами — прикраса будь якого столу. Консервовані заготовки з перцю на зиму теж користуються незмінним попитом. Особливо популярним останнім часом став порізаний дрібними кубиками заморожений солодкий перець.
Тож не дивно, що багато городників власноруч вирощують розсаду солодкого перцю — це гарантія гарного врожаю. Росте він зазвичай добре і особливих труднощів при вирощуванні не створює, необхідно лише дотримуватися певних умов і правил.
Розсаду перцю не можна перетримувати. Так втрачається частина врожаю. Тому визначення терміну посівів — це важливий момент у вирощуванні розсади перцю. Оптимальний вік рослин при висадці на грядки повинен бути 55–60 днів. Не забудьте додати сюди пару тижнів на проростання насіння. Для посадки в теплицю у перші дні квітня сіємо перець на початку лютого. Для висадки під укриття агротканиною на початку травня — посів на початку березня і т.д.
Посів солодкого перцю
Найкраще використовувати касети з комірками на 40–60 мл. Ґрунтосуміш (торф, покупну землю) добре зволожуємо. Розкладаємо насіння в кожну комірку. Потім засипаємо шаром ґрунту 1–1,5 см і закриваємо плівкою або склом. Ставимо касету з насінням у дуже тепле місце (бажано 25...28 0С), але не на батарею! При 18...20 0С сходів доведеться чекати дуже довго. Щоб насіння перцю дружно проросло, ґрунт повинен бути завжди вологим. Із появою сходів температуру знижуємо до 20...24 0С (залежить від освітлення), вночі — до 18...20 0С.
Звичайно, бажано всю розсаду вирощувати на південному вікні. Але перець не такий вибагливий, як томати. Він не так витягується, тому його можна вирощувати і на східних, і на західних вікнах, хоча без додаткового освітлення хорошої розсади не одержати. На допомогу вам прийдуть сучасні світлодіодні лампи, які дають багато світла і дуже економічні. Світловий день повинен тривати не менше 12 годин на добу.
Коли рослини підростуть, не травмуючи корінці, обережно перевалюємо їх із грудкою землі з комірки касети у велику ємність (не менше 400 мл). Перцітреба пересаджувати у великі ємності, щоб коріння розросталося, а не тіснилося в маленькому стаканчику. Без пікірування розсада буде на два тижні обганяти ту, яку пікірували. Для сім’ї 30–40 кущів зазвичай цілком вистачає і на їжу, і для заготовок на зиму.
Підготував Володимир Столяренко