Facebook Pixel Цілюща гінура | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Цілюща гінура

Назад Цілюща гінура
07 травня 2024

Останніми роками з дивовижною швидкістю зросла популярність  гінури лежачої, або розпростертої (Gynura procumbens Merrill 1923).  Хоча ця рослина не вирізняється красою, проте цінність її в іншому — вона має потужні цілющі властивості.  

Гінура лежача — швидкоростуча багаторічна рослина з довгими та добре  розгалуженими м’ясистими стеблами. Верхня частина пагонів м’яка й соковита,  але ближче до коріння вони стають напівдерев’янистими. Листя завдовжки до 7 см,  яйцевидно-еліптичне із загостреною верхівкою і зубчасте по краях, м’ясисте, темно-зелене. Видовжені суцвіття-кошики  помаранчевого кольору з’являються навесні. Квіти самозапильні, тому в гарних  умовах може утворюватися насіння.  

У дикому вигляді Gynura procumbens зростає в країнах тропічної Азії: Китаї, Таїланді, Індонезії, Малайзії та В’єтнамі. Її можна зустріти біля струмків у лісах, на зволожених піщаних схилах.  

На батьківщині її шанували як овочеву культуру та лікарську рослину. Її листя багате на білки, і його їдять як у свіжому вигляді, так і додають до різних  страв. Воно м’ясисте, хрустке в сирому вигляді й на смак схоже на зелені боби. Його також часто додають у яєчню, супи, страви з м’яса, креветок, салати тощо. 

Та ще більше цю рослину цінують за неабиякі лікарські властивості. У країнах, де вона зростає, гінуру розпростерту ши роко використовують для лікування  різноманітних захворювань. Запалення нирок, ревматизм, цукровий діабет,  закреп, гіпертонія, онкозахворювання, лихоманка, дизентерія — це далеко не  весь перелік хвороб, при яких застосовують гінуру. Найчастіше з лікувальною метою вранці натщесерце зжовують  по 2–4 свіжих листки.  

За свої цілющі та харчові властивості гінура лежача отримала кілька  промовистих народних назв — «шпинат  довголіття», «листя богів», «холестериновий шпинат», «ліки від 100 хвороб»,  «продовження життя» тощо. В інтернеті українською та російською мовами цю рослину нерідко називають джинура, що є некоректним перекладом з англійської. 

В останні десятиліття проводилося  активне вивчення лікарських властивостей рослини науковцями, особливо  в США та країнах Європи. У чисельних та різнобічних дослідах фармацевтів встановлено, що гінура є потужним джерелом природних антиоксидантів.  Уже відомо, що вона ефективно зменшує рівень цукру в крові, а також знижує  тиск, виявляє протипухлинну активність. Вивчення фармацевтичних властивостей рослини ще триває. 

Оскільки гінура лежача у природі  росте у вологому субтропічному та тропічному кліматі, як правило, без приморозків, із річним діапазоном температур  від +13 до +35 0C, то в Україні цю рослину  слід вирощувати в кімнатах як ампельну або як ґрунтопокривний однорічник  у відкритому ґрунті. У відкритому ґрунті найкраще росте на багатих, вологих,  добре дренованих суглинках або супісках, із pH від 5,0 до 7,0. Ділянка має  розташовуватись у легкій тіні. Зважте, що рослина погано витримує посуху. Регулярне зрізування пагонів або листя для лікування суттєво не відображається  на самопочутті гінури — рослина швидко відновлюється та стає ще пишнішою.  

Наостанок хочу нагадати, що перед використанням будь-якої рослини  з лікувальною метою завжди слід консультуватися зі своїм лікарем.  

Ірина Соколова, канд. с.-г. наук