Фундук: вигідно і корисно
НазадСьогодення поставило селянина в досить складні фінансові умови, і щоби розв’язати цю проблему, раджу посадити сад із фундука (ліщини). А маючи велику сім’ю, вирощувати фундук для свого вжитку — корисно та вигідно.
Горіхи фундука мають досить велику поживну цінність — 63–72% жирів, 15–23% білків, 6–10% вуглеводів, багато різних вітамінів та інших корисних речовин. Ядро горіха використовують у кондитерській та харчовій промисловості, олію з нього — у фармацевтичній галузі. За поживністю фундук переважає хліб, м’ясо та молоко, не кажучи вже про картоплю. Пилок із ліщини — це найперший взяток для бджіл.
Тривале споживання фундука сприяє оздоровленню людини: дає позитивний ефект при захворюванні серцево-судинної системи, малокрів’ї (анемії), знижує хронічну втому, допомагає при ожирінні та цукровому діабеті.
Фундук має досить простий спосіб розмноження, що дає швидке повернення витрачених коштів. Цією рослиною можна засадити схили (це допоможе додатково їх укріпити). А якщо посадити сорти з різним забарвленням листя, то це ще й неймовірна краса протягом весняно-осіннього періоду.
Один кущ фундука дає врожай близько 7 кг; якщо ви посадили п’ять кущів, то це вже 35 кг. Ціна 1 кг горіха на ринку становить 260 грн, тож у сім’ю прийде 9100 грн. На мою думку, це досить суттєва допомога, тим паче що фундук ще й корисний для здоров’я.
Отже, ви вирішили посадити сад із фундука. Перше, що треба зробити,— це перевірити ґрунт на кислотність. Здебільшого це стосується північних районів України, де є дерново-підзолисті супіщані ґрунти з кислотністю pH 4,5– 5,5, а фундук любить ґрунти нейтральні (pH 6,6–7,2). Щоби зменшити кислотність ґрунту, проводять вапнування.
Також важливою проблемою є залягання ґрунтових вод, вони мають бути на глибині 1,2 м (коли вода вище, потрібно робити меліорацію).
Підбір саджанців
Яким би не був родючим сорт, він сам не дасть того врожаю, на який здатен потенційно, тому що потрібні запилювачі. Коли в процесі запилення бере участь кілька сортів, то це вже 90% успіху в цій справі. Перспективні на сьогодні сорти фундука: Лозівський кулястий, Шоколадний, Клиноподібний, Бомба, Жовтневий, Трапезунд, Галле, Косфорд, Урожайний-80, Степовий-83, Боровський, Ракетний, Обільний, Корончатий, Карамановський, Вересневий, Барселонський, Каталонський.
Отже, ми вибрали сорти, які будемо садити. Але є ще один маленький нюанс. Для гарного запилення та отримання врожаю раджу посадити там ще один або два кущі фундука дикого (тобто лісового).
Найкраще фундук саджати восени (середина — кінець жовтня), саджанець повинен бути у стані спокою. Схема посадки може бути різна: 3х3 м, 4 х4 м, 5х4 м. Це ви маєте вирішити самі, з огляду на т е, яка у вас площа та яку форму оберете. Якщо фундук буде рости кущем, то площа живлення має бути більша, а якщо вирішите формувати деревом, то можна посадити й густіше. Посадкова яма має ширину 80 см та глибину 50 см. На дно ями бажано насипати трошки землі зі старого горішника, бо вона містить специфічні гриби, які впливають на розвиток кореневої системи горіха. Дуже важливо: коли будете купувати саджанці, зверніть увагу — вони повинні мати 3–4 гілки й добре розвинену кореневу систему. При посадці гілки підрізають до 30–50 см, а коріння — до 25–30 см. На кожну посадкову яму вливають по два відра води. Пристовбурні круги мульчують обов’язково.
До трирічного віку підживлення проводять азотом (навесні) або додають відро перегною під кущ. Плодоносний кущ підживлюють один раз на три роки. Восени під кущ вносять пів відра перегною, 4 ст. л. подвійного суперфосфату, 1,5 ст. л. калійної солі, а весною — 2 ст. л. аміачної селітри або сечовини (карбаміду). Обрізування проводять на п’ятий рік, щоб кущ добре плодоносив, залишаючи 5–7 пагонів. Обов’язково має бути полив або крапельне зрошення.
Фундук, як і всі рослини, пошкоджується шкідниками та хворобами. Особливої шкоди йому завдають личинка травневого хруща та метелик горіхового слоника.
Розмноження фундука
Якщо у вас недостатньо коштів для закупівлі саджанців на всю площу, можете розмножувати фундук самостійно. Способи розмноження:
• поділом куща;
• вертикальними та горизонтальними відводками;
• зеленими живцями;
• щепленням;
• кореневим поділом.
Саджанці-відводки цвітуть у перший рік після посадки, а саджанці, отримані з живців, починають плодоносити на третій рік. Сіянці непридатні для закладання саду, адже вони не матимуть характеристик материнської рослини.
Отже, бажаю всім вдалих насаджень та гарних горіхових садів!
Ганна Мельничук, с. Грозине, Житомирська обл.