Жоржини-гіганти
НазадЛюбимо ми, українці, все велике, пишне, яскраве. Це, мабуть, наша національна риса. Тож чи не в кожному українському садку ростуть жоржини — найяскравіші та найпишніші з-поміж усіх садових квітів. Навіть приказка є така, коли кажуть про привабливу жінку з формами: пишна, немов жоржина.
Проте й серед жоржин, судячи із замовлень наших читачів, найчастіше обираються сорти, де стоїть позначка «Гігантські квіти!». Адже помпезні кущі з величезними квітками, затьмарюючи всіх конкурентів, будуть у центрі уваги на будь-якій клумбі.
Проте, щоб виростити жоржини з міцними стеблами та гігантськими ефектними квітами, важливо не тільки придбати потрібний сорт. Є ще кілька невеличких секретів отримання квітів розміру XL. І тими секретами я з вами залюбки поділюся.
n Зазвичай на кореневій шийці жоржинових бульб знаходиться багато ростових точок, із яких розвиваються численні пагони. Важливо під час пророщування бульб ранньою весною регулювати кількість паростків, залишаючи 1–3 найсильніших. Зайві паростки видаляють якомога раніше.
n З початком розгалуження кущі жоржин пасинкують, тобто видаляють із листових пазух бічні паростки. Проводять цю процедуру раз на тиждень, аж поки в пазухах листків не покажуться пуп’янки.
n Для формування пишних, добре розвинених кущів важливе значення має видалення наприкінці липня нижнього листя жоржин (на висоту 30–40 см), особливо якщо воно закриває кореневу шийку. Ця процедура забезпечує доступ світла, тепла й повітря до кореневої зони, запобігає розвитку хвороб, сприяє кращому визріванню бульб.
n Щоб отримати не просто великі, а гігантські суцвіття (діаметром не менше 25 см), слід видаляти й зайві пуп’янки. Зазвичай на кожному пагоні їх залишають по 1–2. На квітковому пагоні в жоржини розвивається три пуп’янки, з яких центральний завжди розвивається швидше. Тож якщо видалити центральний пуп’янок, то бічні пагони утворять великі суцвіття на довгих квітконосах (прибуткові для зрізування). Проте, якщо мрієте отримати супер-гігантське суцвіття, видаляйте два бічних пуп’янки, залишивши центральний. У цьому випадку ви матимете величезну «квітку-шапку» на більш короткому та товстому квітконосі. Дуже важливо не затягувати з видаленням зайвих пуп’янків і робити це, коли вони ще зовсім маленькі.
Регулярного видалення вимагають і суцвіття, що від- цвіли. Їх обрізають якнайшвидше разом із квітконосом. Зів’ялі суцвіття не тільки псують зовнішній вигляд рослини, але й роблять цвітіння менш рясним і тривалим.
Якщо ви любите жоржинові букети, не забувайте щодня міняти воду у вазі (жоржини швидко «псують» воду, вона стає каламутною) та підрізати кінчики квітконосів — ці прості процедури дають можливість квітам довше залишатися свіжими.
У кінці серпня проводять останнє підживлення жоржин фосфорно-калійним добривом. У вересні нагорніть кущі так, як підгортають картоплю — це вбереже кореневу шийку від раптових приморозків. Милуйтеся суцвіттями якомога довше. Не викопуйте кущі навіть тоді, коли суцвіття пошкодили перші приморозки — просто видаліть їх, адже тепло ще повернеться, і встигнуть розпуститися нові суцвіття. До речі, захистити суцвіття від невеличких морозів (до –2 0С) допоможе укриття агротканиною.
Жоржини слід викопувати лише тоді, коли від морозу по- чорніють не тільки суцвіття, а й вегетативна частина рослин.
При викопуванні жоржин спочатку зрізують їхню верхню частину, залишаючи над кореневою шийкою частину стебла довжиною не менше 10 см. Потім рослини підкопують з усіх боків (на відстані не менше 30 см від стебла) вилами й обережно виймають. Витягати їх за пеньки не можна, щоб не пошкодити квіткових бруньок, які знаходяться на кореневій шийці. Очищені від ґрунту бульби обробляють фунгіцидами, підсушують від зайвої вологи, присапують торфом чи загортають папером та відправляють на зимівлю в підвал, який не промерзає, лоджію або в холодильник. Оптимальна температура зберігання бульб жоржин +3...5 0С.
Можна зберігати гнізда жоржин, не звільняючи їх від землі. В цьому випадку бульби з грудкою землі просушують за температури близько 10 0С, а потім переносять у підвал.
Англійці вважають жоржини квітами успішних і впевнених у собі людей. Хтозна, можливо, жоржини з розмірами квітів XL додадуть нам, українцям, більше успішності у добрих, корисних справах та впевненості у завтрашньому дні.
Ірина Соколова, канд. с-г. наук