Горішки від білочки
НазадНа території нашої країни ліщину знали з давніх-давен. Горіхи заготовляли на зиму, а найбільш урожайні кущі з великими плодами пересаджували поближче до хати. Горіхи наші пращури вважали символом родинного щастя, здоров’я, достатку.
Отримати від дідуся та бабусі добру пригорщу лісових горішків десь під Новий рік— це була справжня радість. Чарівність новорічного свята створювали саме «горішки від білочки». Це ж цілісінький день смакувати щось незвичайне!
Ліщині першій весна простягає руку. Коли ліщина вкривається пухнастими суцвіттями, бджілки летять на ранній збір, і можна починати сіяти у відкритий ґрунт.
Ліщина, як груша чи яблуня, теж має садову форму— фундук (Corylus maxima). Найбільшим світовим лідером у його вирощуванні є Туреччина. Можливо, і в Україні незабаром з’являться великі плантації фундука, бо справа це вигідна.
Більше десяти років минуло відтоді, як тато приніс саджанці ліщини. Прижилися три кущі. Щоб урожай був гарний, за рослиною треба доглядати. Навесні на кущі обрізаю слабкі, поламані, такі, що загущують крону, пагони. Розпушую пристовбурне коло й притрушую соломою. Весною поливаю рідко, літом у спеку— частіше. У період росту й дозрівання плодів рослині необхідна волога.
Збір горішків припадає на другу декаду вересня. Гнучкі гілочки нагинаю гачком і зриваю плоди разом із обгортками в ящики. Ставлю їх під навіс на кілька днів, там вони самозігріваються. Від пожовклих обгорток горішки краще відокремлюються. Потім перебираю, розсипаю тонким шаром та сушу на сонці 5–7 днів. На ніч заношу в літню кухню. Висушені горішки зберігаю в сухому приміщенні в картонних коробках.
Ліщина— рослина цілюща. Лікарською сировиною є всі її частини: гілки, листя, коріння, кора, пилок, обгортка горіха, горіхова шкаралупа та ядро. З них готують відвари, напари, чаї, настоянки. Відвар із листя має сечогінну дію. Ядра горіхів із медом допомагають при анемії, загальній слабкості, ревматизмі.
Тож ліщина— вдале поєднання невибагливого, корисного та красивого. Всього вам доброго, натхнення та здійснення задумів!
Олена Фокіна, с. Старе, Київська обл.