Facebook Pixel Квітка сонця | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Квітка сонця

Назад Квітка сонця
22 грудня 2023

З великим задоволенням і захопленням читаю ваш журнал. Скільки  цікавого і корисного можна знайти на цих сторінках! А які на нашій землі  люди! Плоди їхньої багаторічної невтомної праці дивують око. Овочі, фрукти,  квіти— ​з них можна писати натюрморти.  Моє захоплення— ​квіти. Велике задоволення отримую від їх вирощування, а ще  більше— ​від їхньої краси. 

Існує не так багато квітів, котрі б так швидко і впевнено завоювали серця  людей, як хризантема. Це одна із найкрасивіших квітучих рослин. Пелюстки її  інколи в’ються, мов кучері, бувають гладенькі й прямі, як у айстр, волохаті, наче  щетина, крихітні, як ґудзики, і величезні,  як соняшник... Посадивши у своєму садку хризантему, ви не пошкодуєте, адже  до самого снігу сад прикрашатимуть її різноманітні «кульки». 

До речі, хризантема— ​улюблениця Японії, там її культивують із давніх-давен. Зображення квітки священне. Таку високу увагу японців до рослини пояснює сама її  назва: ієрогліф «кіку» означає сонце, символ того, що дає всьому  життя. Недаремно в Японії одне з найулюбленіших народних свят— ​це  свято хризантеми. Воно відзначається в жовтні й  привертає чималу увагу: люди прогулюються  вулицями, зривають чарівні квіти, прикрашають  ними свої оселі, катаються на човнах, оздоблених хризантемами.  В оранжереях виставляють багатющі колекції хризантем, вирощених за літо. Серед них зустрічаються кущі, геть усипані  квітами— ​до 800 штук чи навіть більше!  А які тут можна побачити квіткові картини! Це навіть неможливо описати словами. А жанрові сцени! Вражає мистецтво  японських садівників— ​яке поєднання барв, яка витонченість! 

Не менше шанована хризантема в Китаї. Тут із її квітів готують дуже смачний десерт, його подають навіть у ресторанах. Для цього беруть свіжі квітки хризантеми, старанно миють, обривають пелюстки й кладуть у суміш  битих яєць із борошном. Потім виймають, швидко вмочують у гарячу олію,  розкладають на півхвилини на папері, щоб він увібрав у себе надлишок олії, посипають цукровою пудрою і подають до столу. Цей десерт нагадує прекрасні тістечка із квітів горобини, котрі часто готують в Україні.  

В Європі хризантема з’явилася  в XVII столітті в Англії, куди була завезена голландцем Реєде. Впродовж  тривалого часу про цю квітку мало хто знав. Справжнім же роком її поширення  в Європі слід вважати 1789-й, коли капітан П’єр Бланшар привіз хризантему  до Марселя. Та цей різновид квітки ще не був одним із тих пишних вишуканих  сортів, що ми звикли бачити,— ​він нагадував ромашку, тому й не привернув  до себе особливої уваги.  

Але вже у 1829 році тулузький садівник Берне почав вирощувати її з насіння та отримав кілька нових сортів  гарного забарвлення. А у п’ятдесятих роках було виведено близько трьохсот сортів хризантем. 

Проте минуло ще майже півстоліття, перш ніж хризантема, набувши визначної  краси, увійшла в моду і стала однією з улюблених декоративних рослин. Пізнє цвітіння, причому саме в ту пору, коли зникають  майже всі квіти, сприяло її популярності. 

Це лише маленька історія з життя всіма нами улюбленої квітки. Останнім часом захоплення хризантемою серед  садівників та аматорів невпинно зростає, як свого часу було з трояндами та  орхідеями.  

Щодо вирощування цієї надзвичайної рослини, то на сторінках журналу  вже неодноразово говорилося про це. На моїй садовій ділянці кожної весни з’являються нові сорти хризантем. Ці кущики ростуть майже на очах. Сонячна діляночка, підживлення, розпушування землі— ​й успіх гарантовано. Наприкінці серпня починають розкриватися махрові «шапки» цієї тендітної рослини. З кожним  днем їх з’являється дедалі більше і більше. І коли стоїш серед цієї краси, мимоволі забуваєш, що на порозі вже зима.  

 

З повагою, Олена Мосьондз, с. Рафайлівка, Луганська обл.