Садіння та догляд плодових дерев. Ч1
НазадДбайливі господарі прагнуть насадити якнайбільше плодових дерев, закладаючи таким чином сад. Фундаментом для майбутнього саду є серйозна підготовка ґрунту. Перш за все необхідно провести окультурювально-технічні роботи: визбирати каміння, видалити чагарники, засипати нерівні місця. Потім ділянку розбивають на смуги, ширина яких має дорівнювати відстані між деревами.
Ями викопують заздалегідь. Розмір їх— 0,8–0,9 х 0,6 м. Землю розміщують у такій послідовності: верхній родючий шар відкладають на один бік, нижній— на другий. До ґрунту верхнього шару додають 20–25 кг перегною, 180–200 г калійної солі. Все це ретельно перемішують із землею і зсипають на дно ями. Цією сумішшю заповнюють яму на 2/3 об’єму. Зверху насипають ізоляційний шар ґрунту завтовшки 4–5 см.
Підготовка саджанців до садіння
Саджанці плодових дерев мають відповідати таким вимогам: бути достовірно сортовими, з розгалуженою кореневою системою довжиною не менше 30–35 см, яка не має наростів кореневого раку. На зрізах здорові корені повинні мати білий колір. Темне і темно-буре забарвлення їхніх тканин свідчить про те, що вони пошкоджені морозами, підіпрілі або підсушені. Штамбик саджанця має бути без механічних та інших пошкоджень.
Перед посадкою саджанці уважно оглядають, гострим секатором поновлюють кореневу систему. Видаляють пошкоджені, хворі тканини. Зрізи роблять так, щоб при посадці дерева вони були направлені вниз. За будь-яких обставин перед садінням саджанці на одну-дві доби поміщають у воду. Перед садінням кореневу систему замочують у земляній бовтанці, а ще краще— в розведеній водою суміші глини зі свіжим коров’яком у співвідношенні 1:2. Не можна допускати навіть короткочасного підсихання коренів як при перевезенні та зберіганні саджанців, так і перед садінням.
Посадка дерев
Плодове дерево потрібно садити на таку глибину, щоб після осідання ґрунту в ямі коренева шийка його була на рівні поверхні ґрунту. Як правило, це та глибина, на якій дерево росло в розсаднику. Не можна висаджувати саджанці дуже глибоко, оскільки при цьому кора може підіпрівати, внаслідок чого пригнічуватиметься ріст, і рослини можуть навіть загинути.
Саджанці яблуні та груші на карликових підщепах потрібно висаджувати глибше, тому що у них коренева система розміщується близько від поверхні. Такий прийом сприяє більшій стійкості рослин. При неглибокому садінні дерева на карликових підщепах часто після тривалих дощів, під впливом вітру і ваги врожаю дуже нахиляються і навіть вивертаються з корінням. Зважте й на те, що при надто глибокому садінні на частині прищепи, що розміщується у ґрунті, утворюються корені, внаслідок чого дерева можуть стати сильнорослими. Якщо на карликовій підщепі у плодовому розсаднику щепили дерева на висоті 10–12 см від поверхні ґрунту, їх висаджують так, щоб місце щеплення було на 5 см вище від поверхні.
Садити дерево краще удвох: один тримає саджанець, регулює глибину садіння, розправляє корені, розминає грудки землі, підтрушує деревце, щоб ґрунт щільніше прилягав до коренів, а другий засипає яму землею. Безпосередньо на корені та під них дають ґрунт, не змішаний із добривами. Одночасно з цим насипану землю утоптують, починаючи від країв ями до центру. Ногу ставлять паралельно кореням носком до штамбу дерева.
Навколо посадженого дерева на відстані 50–70 см насипають земляний валик такої висоти, щоб утворена лунка змогла вмістити три-чотири відра води. Незалежно від вологості ґрунту та часу садіння дерева треба полити. Полив проводять не тільки для того, щоб збільшити вологість ґрунту. Головне— поліпшити контакт коренів із частинками ґрунту, відновити капілярний рух вологи в посадковій ямі. Після того як вода вбереться ґрунтом, лунку навколо дерева мульчують перегноєм або компостом чи перепрілою соломою. Товщина шару мульчі повинна бути 6–8 см.
Підготувала Мар’яна Ціпух-Гузьо, м. Івано-Франківськ