Суниця — ягідні смаколики з вашого саду. Ч2
НазадВеликоплідна садова суниця — нескладна у догляді культура, що росте майже на кожній присадибній ділянці. Вона легко розмножується, має багато сортів на будь-який смак і під будь-які цілі. Доклавши певних зусиль, захистивши посадки від хвороб та шкідників, можна щороку отримувати щедрий урожай.
Основні хвороби та захист
Сіра гниль, або ботритис — грибне захворювання, яке активно розвивається при 15...25 0С та підвищеній вологості повітря. На листках з’являються плями сірого кольору, на ягодах — коричневато-сірі, які згодом перетворюються на суцільний сірий наліт. Суниця найбільш уразлива до зараження в період цвітіння. Як і більшість хвороб, сіру гниль легше попередити, хоча є й лікувальні препарати.
Борошниста роса — хвороба, коли уражається вся надземна частина рослини: спочатку виникає ледь помітний білий наліт на зворотному боці листків, згодом лист скручується, грубіє й поступово відмирає. Такі ж прояви помітні на квітах, бутонах та ягодах, останні набувають специфічного грибного аромату. Перші ознаки хвороби можна побачити на початку травня. Борошниста роса здатна забрати до 40% урожаю суниці.
Біла плямистість. Розвитку хвороби сприяють загущені посадки за температури 20...23 0С, в ясні сонячні дні. Зараження розвивається з середини травня, уражається вся наземна частина рослини. Розпізнати хворобу можна за невеликими білими плямами на листках діаметром до 2 мм, які мають темно-коричневе обрамлення. Згодом з’являються дірочки всередині плям, що призводить до відмирання всього листка.
Антракнозна гниль — хвороба уражає ягоду на всіх етапах розвитку, може з’являтися на цвіті. Сприяють її поширенню часті та сильні опади з травня по липень, поганий дренаж води, а також прямий контакт ягід із ґрунтом. Швидкий розвиток хвороби починається за температури 18...24 0С. Гарною профілактикою є хороший дренаж ґрунту, відсутність загущення посадок, обмежене використання азотних добрив, які стимулюють вегетацію та сприяють загущенню. Мульчування соломою та іншими матеріалами зменшує контакт ягід із ґрунтом.
У розвинутих країнах суниця стала повноцінною с/г культурою, для якої створена своя система захисту. Розглянемо відповідні препарати, хоча, можливо, ще не всі з них зареєстровані в Україні.
Бесткур РК — системний біофунгіцид проти сірої гнилі. Має вплив на борошнисту росу, фітофтороз, альтернаріоз та бактеріальні інфекції. Фунгіцид безпечний для навколишнього середовища. Не має періоду очікування перед збором урожаю. Кількість обробок — 3.
Луна Сенсейшн 500 SC, к. с., Bayer — системно-трансламінарний фунгіцид (проникає всередину листової пластини рослини) для захисту від широкого спектру захворювань плодових культур. Обробка протягом вегетації, до завершення цвітіння. Фітотоксичність відсутня в разі дотримання інструкції застосування. В Україні перебуває в процесі реєстрації на суницю (сіра гниль і плямистість). У Європі до зазначених хвороб додається антракноз.
Світч 62,5 WG, в. г., Syngenta — контактно-проникаючий фунгіцид, який має не тільки стоп-ефект, а й потужну лікувальну дію. Зареєстрований у Європі та Україні на суницю від сірої гнилі, бурої та білої плямистості, борошнистої роси. Кількість обробок — 1.
Серенада, Bayer — інноваційний біофунгіцид із бактерицидним ефектом. Працює проти широкого списку патогенів при обприскуванні рослин і ґрунту. В Україні перебуває в процесі реєстрації на значний перелік культур, у тому числі на суницю, від сірої гнилі. Може вико ристовуватись в органічному землеробстві. Кількість обробок — 4.
Тельдор 50 WG, в. г., Bayer — системний фунгіцид із низьким класом токсичності. Захищає суницю від сірої гнилі, антракнозу, бурої плямистості та борошнистої роси. Унікальна дія препарату полягає в утворенні захисної плівки на поверхні рослини, що унеможливлює подальше проникнення патогенів. Кількість обробок — 1.
Топаз 100 ЕС, к. е., Syngenta. Ефективний системний фунгіцид для боротьби з борошнистою росою, американською борошнистою росою, сірою і бурою плямистостями та сірою гниллю. Препарат гарно працює саме за високих температур, коли розвиток борошнистої роси найбільш активний. Обприскування протягом вегетації. Кількість обробок — 2.
Топсін-М 500, к. с., Summi Agro — системний фунгіцид, що має лікувальну і профілактичну дію. В Європі дозволений для використання по суниці для боротьби з борошнистою росою, білою плямистістю та сірою гниллю. Обприскування проводять до цвітіння або після збору врожаю. Кількість обробок — 1.
Хорус, 75 WG, в. г., Syngenta — фунгіцид трансламінарно-контактної дії для боротьби з борошнистою росою, білою і бурою плямистостями, сірою гниллю. Найбільшою перевагою препарату є його ефективність за низьких температур (+4 0С). Обробка проводиться до та після цвітіння. Кількість обробок — 2.
Підготував Володимир Столяренко