Агротехніка суниці НСД
НазадОстанні здобутки селекції — суниця нейтрального світлового дня (НСД). Такі рослини здатні плодоносити за будь-якої тривалості світлового дня і за будь-яких позитивних температур. Їх посадка нічим не відрізняється від посадки сортів звичайного плодоношення, проводиться як навесні, так і восени.
Але нейтрали мають свої особливості в агротехніці обробітку порівняно із сортами звичайного плодоношення. Сорти НСД здатні висувати квітконоси відразу ж після посадки, коли коренева система ще слабка, і якщо допустити плодоношення, рослини можуть загинути. Тому після посадки сортів нейтрального дня необхідно протягом місяця вискубувати квітконоси, поки кущі добре вкореняться і наростять зелену масу. Особливо ретельно за цим треба стежити при пізній посадці восени. Вищипування квітконосів також застосовується для прискорення розмноження, бо за своєю природою нейтрали дають менше вусів, ніж сорти звичайного плодоношення.
Зазначу, що час від висунення квітконосів до дозрівання ягід у суниць НСД коротший, ніж у сортів звичайного плодоношення, тож перші ягоди достигають разом зі звичайними ранніми сортами. Оскільки нейтрали цвітуть і плодоносять практично безперервно, для отримання великих ягід і високих урожаїв необхідні регулярні щотижневі підживлення. Найкраще використовувати комплексні добрива. Вносять їх у рідкому вигляді, розчиняючи у воді відповідно до рекомендацій, зазначених на упаковках. Бажано поєднувати кореневі підживлення з позакореневими.
Ще одна особливість нейтралів — швидке старіння куща. Наростання ріжків іде набагато інтенсивніше, ніж у звичайних сортів, особливо на півдні. Чим довший вегетаційний період, тим швидше старіє кущ. Тому для України доцільні такі строки експлуатації рослин: північ — два-три роки, південь — один-два роки. Якщо для збільшення періоду плодоношення кущі вкривають плівкою (агротканиною) навесні й восени, то кущ старіє за один сезон, нарощуючи більше десяти ріжків. Подальша його експлуатація недоцільна — ягода буде дрібною і краще такий кущ замінити молодим.
Деякі корективи вносять і з проведенням захисних заходів. Навесні, поки немає ягоди, нейтрали, як і сорти звичайного плодоношення, можна обробляти будь-якими препаратами, включаючи системні, які розкладаються на нешкідливі складові протягом понад двох тижнів (Актара, Моспілан, Ридоміл і т. п.). Якщо ж виникає необхідність провести обробку в більш пізні терміни, коли кущі плодоносять, застосовують колоїдну сірку або біопрепарати, період очікування після яких — три дні.
У гарно розвинутих кущів ягоди суцільно лежать навколо куща. Через це весняні ягоди дрібніші від ягід наступних хвиль плодоношення. Найбільші ж ягоди виростають наприкінці вересня. Через зниження температури повітря і землі, особливо по ночах, вони достигають повільніше, ніж у травні — серпні, й у них є більше часу для росту. В Голландії фермери, які здають ягоди лише вищого ґатунку, видаляють усю «неперспективну», дрібну зав’язь, коли вона ще зелена, і запевняють, що на загальну врожайність це не впливає. Та й загалом, урожайність нейтралів, завдяки тривалому плодоношенню, перевершує звичайні сорти.
В іншому догляд аналогічний, як за звичайними сортами: регулярні поливи, прополювання, розпушування ґрунту. По можливості плантацію мульчують. Восени підживлюють калієм і обов’язково перед зимою проводять полив. Це сприяє кращій перезимівлі. Морозостійкість суниці НСД висока, випади кущів поодинокі, як і за будь-яких умов вирощування.
Підготував Володимир Столяренко