Facebook Pixel Фрезія. Цвітіння «на замовлення» | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Фрезія. Цвітіння «на замовлення»

Назад Фрезія. Цвітіння «на замовлення»
14 листопада 2023

Фрезія належить до родини півникових (Iridaсеае). Ця багаторічна бульбоцибулинна рослина є однією з найважливіших квіткових культур на зріз. Її економічна вигідність полягає у тому, що окрім зрізу, вона дає приріст бульбоцибулин і дітки

 

Під посадку фрезії в ґрунтових оранжереях облаштовують підняті в центрі на 15–20 см і по боках на 10–15 см грядки завширшки 1–1,2 м. Для вирощування зрізу використовують бульбоцибулини діаметром 1–2 см і більше, масою не менше 5 г. Глибина посадки на легких ґрунтах — 12 см від денця, на середніх — 8–10 см, на важчих — 6 см. Бульбоцибулини висаджують вертикально у поперечні рядки на відстані 12 см одна від одної. 

Після садіння грядки рясно полива ють, а потім до утворення коренів полив дещо зменшують. Полив при вирощуванні регулярний, вологість ґрунту підтримують на рівні 65–70 % ПВ, вологість повітря — 65–70 %. Зрошують рослини вранці й стежать, аби до ночі на листках не лишалося крапель води. На грядках встановлюють опорні рами для підв’язування чи натягування сітки. Перший ярус натягують на висоті 10–15 см від ґрунту, наступ ні одну–дві – через 15–20 см. Розміри вічок – 10х10 або 15х15 см. 

Найкращим субстратом для фрезій є ґрунт із підстилкового торфу, перегною, листяної та дернової землі (1:1:1:1), або торфу й дернової землі (2:1) з додаванням піску, кісткового борошна (2,5– 3 кг/м2 ) та вапна. На субстраті з оптимальними водно-повітряними власти востями рослини добре вегетують навіть за невеликого родючого шару — 15–18 см. Оптимальна кислотність (рН) — 5,8–6,5 на торфі й 6,0–6,8 – на ґрунті. Фрезія дуже вимоглива до живлення. Протягом  сезону проводять кілька підживлень. 

Інтенсивність освітлення істотно впливає на продуктивність рослини. За низької освітленості фрезію вирощу ють при температурі 8...12 0С, при цьому період вирощування подовжується. Додаткове освітлення (від 15 жовтня по 15 березня по 12 годин) скорочує період вирощування й покращує якість продукції. Час цвітіння безпосередньо залежить від строків садіння. Скажімо, якщо садять із жовтня до середини грудня, цвітіння настає в березні–травні; з другої половини грудня до лютого — у травні–червні й так далі. Квітки зрізують, коли розкриється перша квітка в суцвітті. Тривалість життя зрізаних суцвіть — 10 днів; після зберігання їх у холодильних камерах протягом тижня за температури 2...4 0С і вологості повітря 80–85% вона не знижується. 

Бульбоцибулини викопують на початку пожовтіння листя і одразу відрізають стебла. Після цього посадковий матеріал підсушують на стелажах або в ящиках із сітчастим дном у провітрюваному затіненому приміщенні за температури близько 25...28 0С протягом 4–7 днів. Після сушіння їх очищають, сортують за розміром. Бульбоцибулини протягом 12–15 тижнів тримають у сховищі за температури 28...31 0С й вологості повітря 65–75 %, а за два тижні до садіння — при 12...15 0С.  

При порушенні режимів температури, вологості повітря й ґрунту, зберігання, густоти посадки фрезію можуть вражати фузаріоз, сіра, пеніцильозна, південна, а також склероціальна гнилі. Сіра й пеніцильозна гнилі поширюються в загущених посадках і при перезволоженні ґрунту. Помірне внесення азотних добрив запобігає розвиткові фузаріозу й південної склероціальної гнилі. 

Перед садінням, під час вегетації, при викопуванні й зберіганні ви являють і знищують хворі рослини та бульбоцибулини. В разі сильного зараження ґрунту його обробляють парою (в промислових умовах) за температури 98...100 0С на глибину 25–30 см протягом 1–2 год. Проти фузаріозу бульбоцибулини фрезій за кілька днів до висадження доцільно обробити Фундазолом або Топсином–М протягом 20–30 хвилин. Після цього посадковий матеріал слід підсушити. В період вегетації рослини, щоб запобігти ураженню фузаріозом, треба поливати під корінь 0,1–0,2 %-вою суспензією Фундазолу. При появі симптомів сірої гнилі до цвітіння рослини оприскують Еупареном чи іншими фунгіцидами. 

 

Катерина Серікова, агроном