Городні клумби
НазадСкоро весна, а отже, час готувати насіння для майбутнього врожаю. Не всі при цьому замислюються про те, що грядка може бути не тільки корисною, але і красивою, не гіршою за звичайний квітник. Ми можемо зробити так, щоб традиційні грядки були не лише джерелом здоров’я, а й надихали нас естетичною насолодою. Звісно, при плануванні таких городніх клумб спочатку виникне багато турбот, але разом із квітами на городі будуть і пряні аромати, і захист від шкідників, і більше користі. В першу чергу треба подумати про вибір рослин, які зможуть поєднуватися і гармоніювати між собою, перевагою також стануть групові, а не одиничні посадки.
Городні клумби або квіткові городи найбільш актуальні на невеликих присадибних ділянках, де господарі вдало зможуть поєднати городину та квіти. Особливо популярною стала заміна стандартних клумб на невеличкі дворові городи. Для багатьох сучасних активних людей прополоти город і зібрати врожай — це хобі або спосіб релаксу. Також такі клумби є наочним прикладом для розвитку дітей чи онуків як господарів.
Перший етап облаштування городніх клумб — планування ділянки. Тут відштовхуються від передбачуваного асортименту чи форми майбутнього городу. Ділянка під город правильної форми (регулярний стиль) зручніша в обробці та для влаштування доріжок. Якщо ж ділянка з нечіткими контурами (вільний стиль), то центральна частина розбивається на геометричні фігури або влаштовуються звивисті доріжки.
Другим важливим етапом є дотримання сівозмін культур. Цього агротехнічного прийому варто дотримуватися, щоб уникнути зниження врожаю, виснаження ґрунту, порушення його структури, накопичення шкідників і збудників хвороб. Чутливі до тривалого вирощування на одному місці горох, квасоля, помідори та цибуля.
При посадці необхідно враховувати, що рослини-сусіди повинні мати однакові умови для росту і розвитку, тому підбирайте їх з однаковими вимогами до ґрунту, рівня вологості й освітленості.
Найпоширенішими представниками квіткового городу є овочеві культури: картопля, морква, буряк столовий, цибуля ріпчаста і батун, редис, помідори, огірки, перець (солодкий, напівгострий, гіркий), усі різновиди капусти, баклажани, гарбузові (кабачок, патисон, гарбуз). А також зеленні культури: салат, мангольд, щавель, шпинат; пряносмакові: петрушка, базилік, рукола, листова гірчиця, кріп, коріандр та багато інших. Для город ніх клумб рекомендовано обирати лікарські квітучі рослини, їстівні або ж такі, що можна використати для заварювання чаю.
Обирайте рослини за сумісністю, наприклад: салат із картоплею; огірки із чорнобривцями, квасолею, буряком, салатом; кукурудза із квасолею. Можливі й такі поєднання культур:
l кольрабі, огірки, цибуля, м’ята;
l морква, салат, буряк, настурція;
l капуста, цибуля, ромашка, календула;
l цибуля, салат, огірки, капуста, чорнобривці;
l цибуля, морква, селера, салат, капуста;
l буряк, огірки, суниця, шпинат, редис, крес-салат;
l кущова квасоля, томати, буряк, шпинат, петрушка, базилік, м’ята, часник, чорнобривці;
l баклажан, кущова квасоля, чебрець, базилік, салат;
l перець солодкий, майоран, меліса, м’ята, капуста, редис.
Оскільки городня клумба повинна мати також декоративний ефект, розділяйте рослини за висотою, формою зростання, будовою листкової пластинки та кольором квітів і плодів. Для заднього фону і поділу ділянки на зони підійдуть високорослі види. Також для зонування враховуйте рослини з однаковими агротехнічними вимогами. Для обрамлення використовуються красивоквітучі види, для зручності багаторічні культури теж висаджуються по межі городу.
Солітерами виділяють якусь точку на ділянці: колодязь, навіс для відпочинку, вхід на ділянку тощо. Для низьких бордюрів підходять невисокі рослини, такі як салати, петрушка, буряк, мангольд, капуста, шніт-цибуля, а з квіткових — агератум, аліссум, айстри, чорнобривці, іберіс, календула, лобелія, настурція, перилла, целозія, цинерарія та майорці.
За бажанням можна влаштувати моноплантації — картопляну, огіркову і помідорну, грядки з коренеплодами, бобовими та зеленими культурами. Але змішані посадки мають ряд переваг:
l ряди рослин із різних родин створюють природні бар’єри для поширення шкідників і хвороб;
l більш щільне розміщення рослин, у результаті чого менше поверхні ґрунту залишається відкритою;
l багато які рослини мають специфічний запах і виступають як репеленти, захищаючи таким чином сусідні рослини.
Вільний простір між рослинами можна заповнити мульчею — це ускладнить проростання насіння бур’янів.
Для збереження декоративності рекомендовано овочі та зелень висмикувати поступово в хаотичному порядку. Можна додати вертикальні конструкції для вирощування овочів. Для витких видів рослин як опори можна використовувати наявні огорожі ділянки, декоративні арки, альтанки, перголи.
Маю надію, що всі ці поради додадуть вам натхнення для втілення корисно-прекрасного на вашій ділянці. Врожайного року!
Анастасія Рудич, м. Львів