Агротехніка гладіолусів
НазадХочу поділитися з читачами «СВ» досвідом вирощування та зберігання гладіолусів. Посадку цих рослин проводять у квітні, але не раніше, щоб не було загрози обмерзання.
1 Вибрати здорові та непошкоджені бульбоцибулини. Хворі відібрати та зни- щити, щоб не розмножувати хворобу.
2 Перед посадкою замочити в рожевому розчині марганцевого калію або в будь-якому препараті для профілактики грибних та бактеріальних захворювань протягом 15–20 хвилин. Просушити.
3 Замочити бульбоцибулини в розчині зі стимулятора росту. Просушити.
4 Садити бульбоцибулини у пухкий зволожений ґрунт на глибину 6–8 см, але не глибше ніж на 10 см. Якщо бульбоцибулини посаджені мілко, надалі слід буде підв’язувати квітконоси.
5 При появі сходів обережно розпушити ґрунт, не пошкоджуючи кореневої системи, за потреби можна злегка підгорнути (особливо на піщаних ґрунтах).
6 Вчасно поливати. У момент утворення квітконоса необхідно підживити ґрунт деревним попелом і мінеральним добривом (але не азотним).
7 Відцвілі квіти обережно обламувати разом із насіннєвими коробочками (щоб не виснажувати бульбоцибулину). Інші залишити для подальшого цвітіння.
8 Гладіолуси потрібно викопати до настання перших морозів.
9 Бульбоцибулини викопувати обережно. Дрібні бульбоцибулини (дітки) обібрати окремо. А в дорослої цибулини обріза- ти велике коріння та листя, залишивши 15–20 см, щоб усі поживні речовини пе- рейшли в бульбоцибулину, і підсушити в гаражі, доки листя не пожовкне. Після просушування укоротити стебло, залишивши 1–2 см. Замочити бульбоцибулини на 35–50 хвилин у темно-рожевому розчині марганцевого калію або у розчині фунгіциду й обережно видалити стару цибулину. Просушити протягом 20 днів за температури +25...300С.
10 Просушені цибулини розкласти у ящики на зберігання, але не більше ніж у два ряди. Приміщення має бути сухим і мати температуру повітря +4...80С.
Анатолій Мамчій, с. Лісний Хлібичин, Івано-Франківська обл.