Цілюща смородина
НазадСмородина за кількістю вітаміну С— незамінна рослина, за цим показником вона випереджає багато рослин, поступаючись лише шипшині, хрону й лимону. Вона діє на організм тонізуюче, покращує настрій, підвищує апетит, знімає втому. Смородина— джерело вітамінів і мінералів. У її ягодах є вітаміни А, С, D, E, К, Р, а також вітаміни групи В. Але головний— вітамін С. Достатньо з’їдати двадцять ягід чорної смородини, щоб забезпечити добову потребу в цьому вітаміні, до того ж він є чудовим засобом профілактики застудних захворювань. Велика кількість у ягодах смородини вітаміну В, який цілюще впливає на нервову систему, заспокоює і допомагає у боротьбі з депресією. Багато в ній і вітаміну Е— дуже потужного антиоксиданту, котрий сповільнює старіння шкіри.
Смородина дуже корисна при проблемах із нирками, при гіпертонії, захворюваннях серцево-судинної системи. Регулярне вживання ягід покращує пам’ять та розумові здібності; особливо корисна смородина людям похилого віку для запобігання хворобі Альцгеймера (старечого недоумства). Вченими доведено, що регулярне вживання смородини перешкоджає розвитку онкозахворювань та цукрового діабету. Щодо її листя, то в ньому дуже багато дубильних речовин, ефірних олій, фітонцидів, а вітаміну С— більше, ніж у самих ягодах! Моя бабуся, наприклад, завжди заготовляла на зиму листя смородини й ожини, а потім готувала з нього чаї або настої. Такі напої мають протизапальну, антисептичну та сечогінну дію, очищують нирки від піску й подрібнюють (подібно до споришу) камені в них.
При зниженій кислотності шлунка доречно вживати смородину в сушеному вигляді, додаючи до компотів, киселів тощо. Моя мати за зиму, попивши такі напої, підвищила кислотність шлунку від нульової до 8-відсоткової позначки. Стає зрозумілим, що чорна смородина протипоказана людям із підвищеною кислотністю шлунка, при гастритах і виразках п’ятипалої кишки або кишківника, негативно діє при тромбофлебіті.
Смородину полюбляють як діти, так і дорослі. При кожній оселі завжди знайдеться кущик смородини— чорної, білої, червоної. Ягоди червоної смородини містять до восьми відсотків цукру, органічні кислоти, мінеральні солі, вітаміни С і В. Вживання смородини сприяє виведенню холестерину і токсинів. Вона дуже корисна хворим на атеросклероз, а також при колітах та ентероколітах. Щоб отримати таку лікарську допомогу, треба три столові ложки ягід залити склянкою окропу, настояти чотири години, протерти крізь сито і приймати по чверті склянки три-чотири рази на день за півгодини до їжі.
Якщо у вашому садочку смородина навесні рясно цвіте, а потім зав’язі осипаються і ягід на кущику дуже мало, то причиною може бути погане запилення квіток. Щоб допомогти рос лині, достатньо одну столову ложку натурального меду розчинити в літрі води і провести обприскування під час цвітіння. Такий захід допоможе привабити бджіл, і запилення буде повним. Таким способом можна допомогти також винограду, вишні, яблуні та іншим деревам. Смородина дуже полюбляє вологу, тому щоб ягідки були більшими, треба ретельно поливати й підживлювати кущі. Ось тоді вони сповна віддячать вам урожаєм.
У період дозрівання ягід можна живцювати сорти смородини, що вам сподобались. Для цього зрізуються живці завдовжки 25–40 см. Їх потрібно очистити від листя, залишивши всього 2–3 листочки на самій верхівці. Живці поміщають у пляшки з темного скла або іншу непрозору ємність із водою. В таких умовах швидше утворюються корені. Після цього живці висаджують на постійне місце, поливають, притінюють.
Отримані таким чином молоді саджанці встигають підрости до зими, а на майбутній рік уже зможуть порадувати першими ягодами. Є цікавий момент у розмноженні смородини живцями: їх варто саджати на сонячному місці, незважаючи на те що в напівтіні вони легше вкорінюються. Саджанці, вирощені в тіні, дають набагато менше ягід, до того ж вони будуть кислуваті. Навіть якщо потім підрослий смородиновий кущик пересадити на сонячне місце, ягідки все одно матимуть кислуватий смак.
Якось ідучи лісом, на сонячній галявині я побачив із десяток висаджених у ряд кущів чорної смородини, вони були рясно обліплені ягодами. Чиясь добра рука посадила ці кущі на радість тому, хто завітає сюди. Скуштувавши ягідки, я добрим словом згадав цього «садів ника». Ягоди були дуже солодкі, смачні, кислота майже не відчувалась. Я тоді на пагонах зробив прищипку верхівок на 1–2 бруньки, щоб наступного року було ще більше ягід на радість перехожим.
Якщо ви хочете збільшити урожайність чорної смородини, з початку липня і до середини серпня проведіть прищипку пагонів, які йдуть від кореня, а також річних приростів на кожній скелетній гілці на 1–2 бруньки. Після цієї маніпуляції плодоношення на ваших кущах якісно зросте, навіть у дво-трирічних кущиків.
Бажаю вам рясних урожаїв!
Владлен Проценко, м. Чернігів