Горицвіт весняний
НазадНадворі вже холодно, а від вашої газети на душі тепло! «СВ» надихає теплом, дивами й нестерпним: «Усього хочу». Скільки себе пам’ятаю, все хотілося щось посадити. Люблю землю-матінку, нашу годувальницю.
Хочу розповісти про одну з рослин, що цвіте навесні. Це горицвіт весняний (Adonis vernalis), який ще називають адоніс, жовтоцвіт весняний, заячий мак, польовий кріп, стародубка, чорногірка. Це багаторічна трав’яна рослина з родини жовтецевих. Стебла чисельні, голі або злегка опушені, прості або розгалужені, 5–20 см заввишки. Квіти великі (4–5,5 см), одиничні на верхівках стебел і гілок. Цвіте у квітні-травні.
Горицвіт весняний — декоративна і лікарська рослина, але отруйна. Занесений до Червоної книги України. Ця рослина завоювала чи не всі фармакопеї Землі. За характером ефекту препаратів належить до групи серцевих і має кардіологічну дію при серцевій недостатності. Застосовується при неврозах серця, при нервово-психічних захворюваннях та хворобах нирок. Як болетамувальний засіб — при ревматичних болях у суглобах і м’язах. Також ефективна при запаленні та туберкульозі легень, при лихоманці, водянці, жовтяниці, грипі, скарлатині, у вигляді присипок при пораненнях.
З весни квіти горицвіту прикрашають мій садок, а пізніше його стебло й квіти використовую на ліки. Вперше я посадила багаторічний адоніс п’ять років тому. А як зацвіла квітка — була безмежно рада. За цей період кілька разів ділилася посадковим матеріалом. Горицвіт на зиму не укриваю, зимує він добре, хоча живу я в центральній частині України. Ось тільки насіння не виходило розмножити. Планую посіяти його весною на розсаду, що з того вийде — побачу.
Квіти — це життя! Дивлюся на них по сто разів на день, та й праця біля них теж дає здоров’я! Посадіть і ви таку прекрасну рослину!
Ольга Цимбал, м. Городище, Черкаська обл.