Кому взимку холодно? Частина 1
НазадПридбавши молоду рослину, дбайливо виростивши, дуже шкода втратити її в сувору зиму. Тож у багатьох аматорів часто виникають питання: які рослини і як слід укривати на зиму? Хоча останнім часом, у зв’язку із загальним потеплінням клімату, зими стали теплішими, але й підступнішими. Так, через теплу погоду в зимові місяці може зійти сніговий покрив, починають набухати бруньки і рослини втрачають зимове загартування. Потім раптово настає різке похолодання, яке особливо небезпечне в цей час. У таких випадках зимове укриття дуже рятує. З іншого боку, не можна перестаратися з укриттям, інакше рослини втратять життя не через морози, а в результаті випрівання.
Листяні дерева та чагарники
Будлея. Найчастіше вирощують будлею Давида, у якої надземна частина в умовах України не зимостійка. Восени цю будлею зрізають «на пеньок», основу куща засипають землею, а зверху — сухим листям або лапником. Укриття має бути значним.
Вайгелія. У суворі зими підмерзають однорічні пагони у вайгелії червоної, у білоквіткових форм і рідше — у квітучої вайгелії. Знизити обмерзання пагонів можна прищипуванням наприкінці серпня — на початку вересня кінців гілок, що сприяє кращому визріванню у них деревини.
Гібіск сирійський. На північному сході цей чагарник потребує зимового укриття. Молоді кущі пригинають до землі (як плетисті троянди) і вкривають нетканою тканиною, а зверху — поліетиленовою плівкою. Якщо є лапник, можна вкривати й ним. Необхідно відзначити низьку зимостійкість кореневої системи гібіску. У безсніжні зими коріння може вимерзнути, тому землю навколо стовбура вкривають сухим листям або мульчують. Є форми гібіску, які мають надземну частину, стійку до морозів, але коріння потрібно утеплювати і в них.
Гортензія великолиста. Ця гортензія в наших кліматичних умовах не зимостійка. На зиму молоді кущі пригинають до землі й добре прикривають лапником або іншим утеплювальним матеріалом, а поверх цього — поліетиленовою плівкою. Найбільш чутливі до низьких температур бруньки, розташовані на кінцях пагонів. Якщо їх не вберегти від морозів, то гортензія практично не цвістиме. Дрібноквіткові форми гортензії стійкіші до морозів, ніж великоквіткові.
Вовче лико. У безсніжні зими в рослини може вимерзати коріння. У природі росте в широколистяних лісах, де його коріння вкриває опале листя дерев, тому слід утеплювати коріння сухим листям, лапником або мульчею.
Дейція шорстка. Вона менш зимостійка, ніж інші види дейцій. Так, у її махрової форми часто спостерігається часткове підмерзання однорічних пагонів. Рекомендують висаджувати цей чагарник у захищених від холодних вітрів місцях. Для кращого визрівання деревини можна застосовувати прищипування верхівкових пагонів у серпні — на початку вересня.
Жарновець (рокитник). Вирощують кілька видів та їх сорти. Більшість цих рослин можуть рости без укриття лише у південних та західних регіонах — в інших на зиму гілки кущів зв’язують у пучок, пригинають до землі, чимось притискають і вкривають поліетиленовою плівкою, поверх якої розкидають якісь рослинні рештки або щільну матерію, щоб сонце під плівкою не створювало парниковий ефект.
Керія японська. Культивують основний вид та його махрову форму. Немахрові кущі більш холодостійкі, ніж махрові. Але й вони в суворі зими іноді підмерзають. Махрова керія потребує зимового укриття: гілки куща зв’язують у пучок, пригинають до землі та закріплюють дугами з товстого дроту. Потім накривають поліетиленовою плівкою та закріплюють її. Щоб сонце не нагрівало повітря під плівкою, на неї накидають зверху зрізані стебла з квіткових культур чи щось інше.
Кизильник горизонтальний. У суворі та безсніжні зими підмерзають річні гілки, внаслідок чого втрачається декоративність чагарнику. Найкраще для нього зимове укриття — це хвойний лапник, але можна використовувати й інші утеплювальні матеріали.
Кизильник дрібнолистий. Він ще більш чутливий до морозів. Його також потрібно вкривати лапником, сухим листям або зрізаними стеблами багаторічників. Якщо кущ не вкритий, то гілки, розташовані вище за рівень снігу, як правило, перемерзають.
Клен віяловий. Цей вид клена і особ ливо його садові форми в суворі зими можуть підмерзати. Його потрібно висаджувати у місцях, захищених від північних та північно-східних вітрів. Пристовбурні кола бажано мульчувати або вкривати сухим листям.
Крилогорішник (каріоптеріс). Через пізнє цвітіння (серпень-жовтень) однорічні пагони не встигають визріти. Каріоптеріс потребує хорошого укриття на зиму. Найкращий варіант укриття — поставити на кущ фанерний або дощатий ящик зі знімною кришкою. Всередину ящика насипати сухе листя, а зверху та з боків закрити його поліетиленовою плівкою.
Магнолія. Майже всі магнолії на північному сході України зимують без укриття. Але є виняток. Так, магнолія Зібольда обмерзає навіть у нормальні зими. Влітку вона слабко розвивається.Листя на сонці підгорає, а за кілька років кущ гине. Магнолія Суланжа цілком зимостійка, але потребує захищеного від північних та північно-східних вітрів місця. У суворі зими в неї іноді підмерзають квіткові бруньки. Одно-дворічні сіянці магнолії Суланжа потрібно вкривати сухим листям або хвоєю, причому шар укриття має бути таким, щоб укривати верхівкові бруньки сіянців.
Півонія деревоподібна. Зазвичай у нормальні зими деревоподібні півонії не потребують укриття. Махрові форми та сорти більш чутливі до морозів. Бажано взимку підгортати сніг і накривати кущі якоюсь тканиною. У деяких гібридів верхня частина пагонів частково відмерзає. У таких гібридних півоній навесні від основи куща відростають нові пагони, на яких навіть розвиваються нормальні квітки. Вкривати ці півонії можна сухим листям, насипавши його горбком на кущ, лапником або обгорнути щільною матерією.
Рододендрони. При підготовці рододендронів до зими потрібно дуже добре їх полити, а ґрунт навколо кущів бажано замульчувати хвоєю або торфом. Рододендрони взимку страждають не так від морозів, як від сонця. У цей час листки у вічнозелених рододендронів, незважаючи на те що вони згортаються в трубочку, втрачають багато води, якщо на них безпосередньо потрапляють промені сонця. Тому їх захищають не так від морозів, як від сонячних променів. Для цього достатньо кущі обв’язати якоюсь тканиною. Листопадні рододендрони (більшість видів) зимують без укриття крони.
Самшит. У звичайні зими самшит добре зимує за умови, що він захищений чимось від зимового сонця. У суворі та безсніжні зими іноді спостерігається відмирання кори у великих кущів на товстих гілках та кореневій шийці. Такі гілки навесні не дають нового приросту та засихають. Якщо нижню частину куща вкрити сухим листям, можна уникнути цього явища.
Тетяна Федоренко, м. Харків