Кому взимку холодно? Частина 2
НазадПридбавши молоду рослину, дбайливо виростивши, дуже шкода втратити її в сувору зиму. Тож у багатьох аматорів часто виникають питання: які рослини і як слід укривати на зиму? Хоча останнім часом, у зв’язку із загальним потеплінням клімату, зими стали теплішими, але й підступнішими. Так, через теплу погоду в зимові місяці може зійти сніговий покрив, починають набухати бруньки і рослини втрачають зимове загартування. Потім раптово настає різке похолодання, яке особливо небезпечне в цей час. У таких випадках зимове укриття дуже рятує. З іншого боку, не можна перестаратися з укриттям, інакше рослини втратять життя не через морози, а в результаті випрівання.
Багаторічники
Дельфіній. Багаторічні дельфінії, як правило, зимують без укриття, але сорти з групи Pacific бажано прикрити від морозів сухим листям.
Півники. Укриття на зиму потребують півники японські. Восени надземну частину цих рослин зрізують, а кореневища вкривають сухим листям.
Кніфофія. На зиму у кніфофії листя не слід зрізувати (його можна зв’язати у пучок та пригнути до землі), а кущ треба обсипати сухим листям, лапником, поверх якого покласти руберойд або плівку. Обов’язково залишити щілини для вентиляції укриття. Можна пізно восени викопати кущ із грудкою землі й (не струшуючи землю) помістити в підвал або льох.
Міскантус. У культурі зазвичай зустрічаються міскантус китайський і його сорти Zebrinus та інші. При настанні холодів стебла рослин зрізують, а кущі вкривають сухим листям, поверх якого можна покласти зрізані на зиму стебла багаторічників та однорічників.
Чемерники. У більшості видів листя зберігається зеленим протягом зими, а відмирає навесні. Потрібно так укривати рослини, щоб було захищено й листя. Це може бути легке укриття лапником або зрізаними стеблами квіткових культур. Узагалі ж відмерзання листя практично не відбивається на весняному зростанні та цвітінні чемерників. Однак, якщо бутони чи квітки ранньою весною потраплять під сильний заморозок, то вони можуть загинути, а легке укриття їх збереже.
Королиця найбільша. На відміну від королиці звичайної, рослина потребує укриття на зиму. Для успішної зимівлі їй досить легкого укриття із сухого листя.
Примула. Вони зимують із листям або без нього й однаково потребують укриття сухим листям. Під снігом вони зимують без укриття, але передбачити, якою буде зима, неможливо.
Трициртіс. Усі види трициртісу потребують хорошого укриття сухим листям, зрізаними стеблами квіткових культур або лапником.
Хаутюйнія. Оскільки ця рослина не росте окремими кущами, а займає певну площу, то доводиться вкривати всю цю площу. Вкривають її сухим листям шаром 12–15 см. Навесні хаутюйнія відростає пізно, і можна через недосвідченість вирішити, що вона загинула, й перекопати землю.
Хризантеми корейські. Після обрізки надземної частини куща хризантеми її вкривають сухим листям. Але можна й пересадити кущ у будь-яку ємність і поставити в льох чи підвал. Кущі хризантем, що перезимували в ґрунті, навесні слід розділити і пересадити на нове місце.
Юка. Юка нитчаста не потребує укриття на зиму, але бажано листя зібрати в пучок і зв’язати. Це сприяє кращому збереженню листя та точки зростання в центрі листової розетки. Юка сиза менш зимостійка, і рекомендується, крім зв’язування листя в пучок, утеплити рослину сухим листям або лапником.
Тетяна Федоренко, м. Харків