Ліки з поля, лугу, лісу. Ч1
НазадМені дуже хочеться, щоб люди були ближчими до природи, любили й поважали її, вірили у велику цілющу силу наших рослин, які дає нам матінка-земля!
Рослини, які ростуть у полі, лісі, на лугах — особливі, бо вони допомагають нам бути здоровими, додають сил та енергії, заспокоюють, зупиняють кровотечі та рятують нас при багатьох хворобах. Треба тільки знати, як правильно їх застосовувати. Не потрібно відразу бігти до аптеки, бо вона у нас завжди поряд. Про цілющі властивості трав’яних відварів, чаїв, настоянок знали ще наші предки й передавали ці знання з покоління в покоління. Рослинам із полів, лугів та лісів не потрібен догляд, вони ростуть і дбають про себе самостійно.
Лопух
Цю рослину знають усі. Вона цінується як лікарська. Найбільш корисними є корені лопуха. Збирати їх потрібно в кінці літа — на початку осені, але не будь-які, а тільки корені з першого року життя рослини, які ще не мали квітів і реп’яхів. Корені викопують, старанно очищують від землі, відрізають надземну частину і дрібні корінці, гарно миють, знімають шкірку. Найтовщі — розрізають уздовж і розкладають тонким шаром під навісом. Регулярно перевертаючи корені, стежте, щоб вони повністю висохли. Зберігати висушену сировину потрібно у добре провітрюваному приміщенні. Застосовуємо корені лопуха при подагрі, цукровому діабеті, каменях у нирках і печінці, виразці шлунку, екземах, водянках, геморої. Готуємо відвар (20 г коренів на 200 мл води), приймаємо по 1/3 склянки 3 рази на день. При ревматизмі використовуємо компреси з суміші коренів лопуха й оману в рівній кількості. Лопуховий чай допомагає при діабеті, захворюваннях печінки. 15 г лопуха заливаємо 250 мл окропу і настоюємо 10 хвилин. Пити потрібно 3 рази на день. У молодому листі та стеблах лопухів є вітамін С, ефірні олії, дубильні речовини. Для загоювання ран прикладають чистий листок лопуха до рани після порізу, опіку, удару чи до запаленої ділянки шкіри. Відвар листя лопуха, зібраного під час цвітіння, п’ють при золотусі, наривах, злоякісних пухлинах та захворюваннях печінки. Для зміцнення волосся застосовують настій із кореня лопуха та маслинової олії, відомий під назвою «Реп’яхова олія».
Подорожник
Найпопулярнішою рослиною в народній медицині є подорожник. Листя подорожника застосовується при порізах, ударах, наривах, запаленнях шкіри, виразках. Сік подорожника приймають як відхаркувальний, очищувальний, кровоочисний засіб, при запаленні слизових оболонок порожнини рота, шлунка. Подорожник широко використовується туристами, геологами, мисливцями, рибалками. Для них це «швидка допомога» при пораненні руки або ноги, натиранні мозолів, ударах, якщо здерли шкіру або обпеклися, при укусах комах. Трохи прим’яте листя прикладають до хворого місця. Це тамує біль і загоює рану. Відвар із листя цієї рослини відновлює сили й додає енергії, підвищує працездатність, поліпшує життєвий тонус. Салат із листя подорожника з додаванням дикої цибулі або часнику, соку з недозрілих плодів терну, підсолений і заправлений олією, також відновить ваші сили та енергію. Подорожник — вірний і надійний супутник як удома, так і в мандрівці.
Хвощ польовий
Хвощ — багаторічна трав’яна рослина, що росте на полях як бур’ян. Він широко застосовується у народній медицині. Пагони хвоща польового (не треба плутати з луговим) містять кремнієву кислоту, каротин, флавоноїди, аскорбінову, яблучну кислоти, селен, дубильні речовини, мінеральні солі й мікроелементи. Заготовляти хвощ треба у червні-серпні. Однорічні світло-зелені пагони зрізаємо на відстані 5–10 см від землі. Нижні частини і стрілки не використовуємо. Сушимо у затінку або під навісом. Застосовуємо як сечогінну речовину, для зниження рівня цукру крові, при захворюваннях нирок, сечокам’яній хворобі, захворюваннях суглобів, остео хондрозі, артриті, подагрі, болях у сечо вому міхурі, захворюваннях печінки, гіпертонії. Хвощ польовий очищує організм, виводить із нього солі та шкідливі речовини, нормалізує фосфорно-калієвий обмін. Відвари та чаї приймаємо при болях у серці, атеросклерозі, для очищення судин головного мозку та при ураженні капілярних судин. Отже, хвощ польовий — це дуже корисна лікарська рослина.
З повагою, Юлія Калько, смт Приютівка, Кіровоградська обл.