Морозостійкість і зимостійкість виноградних лоз. Частина 2
НазадПідготовка винограду до зими—процес непростий, який вимагає певних знань, тому є сенс розібратися спочатку в питаннях зимостійкості та від чого вона залежить. Слід зауважити, що морозостійкість сорту і його зимостійкість — далеко не одне й те саме. Морозостійкість — здатність лози та її бру- ньок витримувати критично низькі температури протягом певного часу. Зимостійкість — здатність сорту переживати цілий комплекс несприятливих зимових умов. Морозостійкість пов’язана з потен- ційною зимостійкістю сорту, але цей зв’язок далеко не завжди прямий.
Сортові особливості та зимостійкість винограду
Якщо є амурський виноград, здатний витримати морози до –45 0С, то чому ж селекціонери досі не вивели гібриди, які витримують хоча б –30 0C? Виявилося, що з амурським виноградом не все так гладенько. Гібриди вивели й отримали високу морозостійкість, тільки зимостійкість від цього не надто поліпшилася. Проблема виникла в загартуванні, до якого амурський виноград виявився дуже вимогливим. Чим більше в гібриді «амурської крові», тим чутливіший він до зимових відлиг, які в нас (особливо останнім часом) є скоріше нормою, ніж винятком. У теплі дні морозостійкість швидко знижується, а перше ж різке похолодання завдає значних пошкоджень і брунькам, і лозам. У результаті селекція дійшла компромісу, у вигляді тих гібридних форм і сортів, реальна морозостій- кість яких досягає –23...25 0С, залежно від сформованих погодних умов.
Спостереження різних сортів винограду в неукривній культурі в умовах по- мірного клімату показало, що у відносно теплі зими, коли мають місце суттєві відлиги, європейські сорти винограду демонструють кращі результати, ніж сучасні єв- ро-амурські гібриди, й навпаки, в холодні зими з ліпшими умовами для загартовування «євро-амурці» зимують дещо краще.
Чи потрібно вкривати виноград?
Більша частина України — це, фактично, північ для винограду. Хіба що на невеликих клаптиках чорноморського узбережжя виноград може знайти умови, за яких йому дійсно комфортно. У решті регіонів його потрібно вкривати. Є й райони з мікрокліматом, що розташовані на кордоні укривного і неукривного виноградарства. Тут витрати на укриття винограду можуть бути порівняні з втратами від пошкодження морозами.
Розглянувши всі перераховані чинники та залежності, що впливають на реальну зимостійкість винограду, стає зрозуміло, що неможливо дати універсальні поради щодо зимівлі винограду — все залежить від клімату вашої місцевості та вирощуваних сортів. Що радує — селекціонери постаралися, вибір є, і більшість сучасних сортів прекрасно почуваються й добре зимують під укриттям.
Якщо ж ваш виноград неукривний, то варто подбати про те, щоб він добре підготувався до зими. Не можна допускати перевантаження врожаєм і ураження лоз хворобами. Захист кущів від вітру суттєво полегшує зимівлю, тому виноград, що росте на альтанках під стінами будинків, за суцільними огорожами або іншими укриттями, як правило, зимує краще.
Якщо ж ваш виноградник знахо- диться в укривній зоні, то всі сорти надійніше й простіше укрити і спати спокійно. Розпочинати укривання слід не раніше того часу, коли нічні морози стануть стабільними.
Підготував Володимир Столяренко