Основні помилки при вирощуванні розсади. Ч3
НазадПорушення умов вирощування
• Полив. Недостатній полив стане причиною пересушування верхнього шару ґрунту, в результаті набрякле насіння не зможе зійти, а те, що вже зійшло, може загинути. Тому має сенс накривати ємності з рослинами плівкою або склом, які не дадуть волозі випаровуватися з поверхні ґрунту. Після появи сходів, знявши плівку, не забуваємо вчасно поливати розсаду, не дозволяючи землі пересихати. Зайвий полив може стати причиною загнивання коріння і ураження молодих рослин різними хворобами: чорною ніжкою, кореневими гнилями тощо. До цього ж призведе і полив розсади надмірно холодною водою.
• Освітлення. Особливо це стосується ранніх строків посіву насіння, навіть якщо розсада розташовується на південних вікнах. Необхідна для нормального росту і розвитку рослин довжина світлового дня становить 12–14 годин, і розсаду потрібно досвічувати, найкраще використовуючи світлодіодні лампи— вони окуплять себе в перший же сезон. Щоб збільшити ефект від освітлення, навпроти вікна, коло ємностей із розсадою, треба встановити світловідбивний екран— легкий і міцний можна зробити з відрізка стінового пластику, приклеївши до нього харчову фольгу.
• Температура. Занадто низька температура в ліпшому випадку спричинить уповільнення проростання насіння, ну а в гіршому випадку— його загибель. Тому ємність із розсадою краще не встановлювати на холодне підвіконня, особливо відразу після посіву, адже температура всередині цієї ємності буде приблизно на 100С нижчою, ніж температура в самому приміщенні. Як же бути? Встановіть ємність із розсадою не на підвіконня, а на якусь підставку таким чином, щоб між цією ємністю і підвіконням був зазор. Занадто висока температура теж негативно позначиться на розсаді, яка стане витягуватися. Ідеальною температурою для проростання насіння холодостійких культур вважається 18...250С, а для теплолюбних— 25...З00С. Для нормального розвитку більшості сіянців досить 200С, тому після появи сходів температуру в кімнаті, де вони вирощуються, необхідно трохи знизити.
Недооцінка підживлення розсади
Особливо це стосується сіянців, вирощуваних у невеликих ємностях,— наприклад, касетах. Щоб підживити розсаду, можна використовувати різні розчини добрив слабкої концентрації. Перед тим як проводити підживлення, землю в ємностях необхідно злегка полити звичайною водою, щоб не обпекти добривами коріння.
Хвороби розсади і відсутність їх профілактики
Щойно ви помітили, що з розсадою щось не так— вона жовтіє, опадає листя, темніє стовбур тощо,— необхідно відразу зупинити хворобу. Розкрити тему хвороб розсади і методів боротьби з ними в цій статті неможливо— вона занадто велика, читайте додаткову літературу. Про профілактику захворювань слід подбати заздалегідь: підготуйте вільну від інфекцій ґрунтосуміш, обробіть насіння перед посівом, а саму розсаду регулярно поливайте Триходерміном або подібними препаратами, дотримуйтесь умов вирощування розсади.
Запізніле пікірування розсади
Затягуючи з пікіруванням розсади, ви сприяєте тому, що рослини витягуються, стають слабкими, особливо при загущених посівах. Більшість рослин, що вирощуються розсадним способом, пікірують, коли у них з’явиться другий справжній листочок. Робиться це для того, щоб збільшити площу живлення і дати рослинам можливість рівномірно розвиватися. Перші два-три дні після пікірування молоді сіянці притіняють від прямих сонячних променів. Пікіруючи, рослини заглиблюють до сім’ядоль. Не варто вкорочувати м’ясисте товсте коріння, пошкодження якого призведе до загибелі рослин. Уперше полити рослини після пікірування можна приблизно на п’ятий день, а підживити— після того, як вони почнуть рости. Деякі рослини погано переносять пікірування. Перш за все це стосується розсади огірків і перцю. Насіння таких рослин краще відразу висівати в окремі ємності або, за потреби, перевалювати в ємності більшого розміру разом із грудкою землі, не порушуючи цілісність кореневої системи.
Нехтування загартовуванням
Ігнорування такого заходу, як загартовування, може призвести до того, що ваша, здавалося б, здорова і міцна розсада у відкритому ґрунті просто не приживеться. Тому хоча б за тиждень до висадки на постійне місце розсаду необхідно загартувати. Врахуйте, що робити це потрібно поступово, з кожним днем трохи збільшуючи час, протягом якого рослини перебувають на відкритому повітрі.
Переросла розсада
Переростаючи, розсада витягується і слабшає. Але головне — вона гірше приживається. Якщо час висадки розсади у ґрунт настав, а в силу будь-яких обставин висадити її на постійне місце ви не можете, обмежте полив і додайте загартовування з пониженням температури повітря — це теж викликає затримку в рості.
Підготував Володимир Столяренко