Facebook Pixel Країни, які вже досягли 100% відновлюваної енергетики | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Країни, які вже досягли 100% відновлюваної енергетики

Назад Країни, які вже досягли 100% відновлюваної енергетики
19 березня 2025

Протягом багатьох років ідея живити всю країну лише з відновлюваних джерелах енергії здавалася неможливою, але зараз кілька країн уже зробили це реальністю. Вони довели, що повністю чиста електромережа - це не просто мета майбутнього - це відбувається зараз. Гідроенергетика залишається домінуючим джерелом електроенергії в найчистіших електромережах світу, хоча вітрова, сонячна, геотермальна та атомна енергія також відіграють певну роль.

 

Ісландія: геотермальна енергія та водоспади

Ісландія є одним із найвидатніших прикладів країни, що живиться виключно за рахунок відновлюваних джерел. Завдяки своєму унікальному географічному розташуванню вона виробляє всю електроенергію з гідро- та геотермальної енергії. Вулканічна активність острова забезпечує постійне постачання підземного тепла, підживлюючи геотермальні установки, які генерують постійний потік чистої енергії. Тим часом їх швидкі річки забезпечують величезну кількість гідроенергії. Не потребуючи вугілля чи газу, країна має одні з найнижчих витрат на електроенергію в Європі.

 

Парагвай: гідроелектростанція

Парагвай досяг 100% відновлюваної електроенергії за рахунок гідроенергії, причому гребля Ітайпу відіграє ключову роль. Ця величезна гребля, яка використовується спільно з Бразилією, виробляє стільки енергії, що Парагвай експортує надлишки в сусідні країни.

Залежність від гідроенергетики означає, що країна отримує вигоду від електроенергії з нульовими викидами протягом усього року. На відміну від країн, які мають труднощі з періодичною сонячною або вітровою енергією, водні ресурси Парагваю забезпечують стабільне, передбачуване постачання енергії.

 

Коста-Ріка: збалансована відновлювана мережа

Країна виробляє більшу частину електроенергії з гідроенергії, але вона також використовує вітрову, сонячну та геотермальну енергію, щоб підтримувати збалансованість мережі. Лідери Коста-Ріки інвестували значні кошти в державні проекти з відновлюваної енергетики, гарантуючи, що чиста електроенергія стала основою національної мережі. Зараз країна не використовує жодного викопного палива для виробництва електроенергії.

 

Норвегія: гори, вода та чиста енергія

Ландшафт Норвегії є джерелом відновлюваної енергії. Її гірська місцевість і величезні водні ресурси дозволили країні виробляти майже всю свою електроенергію з гідроенергії. Коли попит низький, Норвегія навіть експортує надлишок відновлюваної енергії в інші частини Європи. Домінування гідроенергетики Норвегії забезпечувало постійну та надійну електроенергію протягом десятиліть. Хоча використання енергії зростає, вони зосереджується на підтримці екологічної мережі за рахунок вітрової генерації.

 

Бутан: гори та гідроенергетика

Бутан, невелика країна між Індією та Китаєм і не має виходу до моря, виробляє всю електроенергію за допомогою гідроенергетики та експортує понад 75% чистої енергії до Індії.

 

Лесото: одна з найменших електромереж

Крихітне гірське королівство Лесото в Південній Африці. Це єдина незалежна держава світу, що повністю лежить вище 1400 метрів над рівнем моря. Її найнижча точка є найвищою у світі. Більшість території лежить вище 1800 м. Країна має одну із найменших електромереж у світі із загальною потужністю лише 73 МВт. 99,3% дає гідро електроенергія, в рамках Водного проекту нагір'я Лесото, а решта надходить від сонячної енергії.

 

Непал: значні китайські інвестиції

Розташований між Китаєм та Індією в Гімалайських горах, Непал отримує майже всю електроенергію (97%) з гідроенергії. Хоча 30 млн. людей все ще покладаються на традиційну біомасу для приготування їжі, за останні два десятиліття Непал збільшив кількість жителів, які мають доступ до електроенергії з 19% свого населення до понад 94% сьогодні.

 

Країни, що наздоганяють

Інші країни наближаються до 100% відновлюваної електроенергії, включають Уругвай, Албанію, Ефіопію, Швейцарію, Демократичну Республіку Конго. Сувора політика, розумні інвестиції в інфраструктуру та багаті природні ресурси допомогли їм відійти від викопного палива швидше, ніж більшості країн світу.

Підготував Володимир Столяренко