Facebook Pixel Особливості збирання врожаю овочевих культур та їх зберігання. Ч1 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Особливості збирання врожаю овочевих культур та їх зберігання. Ч1

Назад Особливості збирання врожаю овочевих культур та їх зберігання. Ч1
02 вересня 2024

Овочі— цінний продукт харчування. Вони є основним джерелом біологічно активних речовин у раціоні людини. Тому потрібно  правильно їх зберігати, щоб забезпечити свою сім’ю на цілий рік ово­ чами з власного городу. У дбайливих  господарів завжди було багато овочів, заготовлених на зиму. Адже вони є не тільки смачною їжею, а й важливим  джерелом вітамінів. Слід тільки правильно зібрати урожай, бо від цього  залежить тривалість його зберігання.

l Капуста інтенсивно нагромаджує  поживні речовини до настання приморозків. Урожай збирають у міру достигання, а сорти пізньої капусти — ​пізно  восени. Запізнення зі збиранням може призвести до значних втрат урожаю, зниження товарних якостей продукції  через збільшення кількості тріснутих головок і поширення хвороб. Існують різні  способи збирання капусти. Але висота зрізу має бути такою, щоб біля головки залишалося три-чотири зелених листки. Ці листки мають восковий наліт, містять  хлорофіл і антоціан, які характеризуються фунгітоксичними властивостями,  а тому стійкіші до хвороб. У ранньостиглої капусти білоголової товарною  продукцією є головки масою не менше  0,4 кг, пізньостиглої — ​0,8, червоноголової— ​0,6, савойської— ​0,4 кг. Врожай  середньопізніх і пізньостиглих сортів капусти головчастої збирають за один раз, а брюссельської— ​в кілька прийомів.  

Найкращі результати при зберіганні отримують, коли головки збирають  із двома-трьома покривними листками, які захищають їх від негативної дії  зовнішнього середовища.  

Підготовлену таким чином продукцію негайно закладають у сховища, які  повинні бути спеціально підготовлені  за температурними й іншими режимами відповідно до технології зберігання.  

Продукцію цвітної капусти, броколі, брюссельської та кольрабі збирають  вручну, очищають від стебел, обгорток листків та прикореневого качана.  

Головки цвітної капусти збирають вибірково, в міру досягнення ними  технічної стиглості. Проміжок часу між  збиранням продукції становить два-три дні. Несвоєчасне збирання головок  призводить до їх проростання, огрубіння тканин, внаслідок чого різко знижується їхня лежкість. У такому разі товарність  знижується на третину, а іноді й більше. Головки цвітної капусти мають бути  щільними, білими чи злегка кремовими,  свіжими, чистими, без ураження хворобами, цілими, без пророслих внутрішніх  листочків, стороннього запаху, пошкоджень шкідниками, без механічних пошкоджень, із двома рядами покривних  листків. Листки обрізують на висоті 5 см над головкою. Головки з найбільшим діаметром (без листків) повинні бути не меншими за 8–10 см, масою понад 200 г. 

Брюссельську капусту, броколі та кольрабі зрізують у міру достигання продукції. Зібрану продукцію очищають від листків і непотрібних стебел, а також коріння і негайно готують до реалізації або до тимчасового зберігання. 

Головочки брюссельської капусти повинні бути цілими, незабрудненими, свіжими, без механічних пошкоджень і уражень хворобами та шкідниками. Збирати цей вид капусти треба так,  щоб стебло залишалося з головочками, без листків і бічних розеток, із розеткою з верхівкових листочків або без неї.  Качан обрізують на відстані 5 см від нижніх головочок. Головочки з найбільшим  поперечним діаметром, розміщені в нижній і середній частинах стебла, повинні  бути не меншими за 1,5 см. Упаковують брюссельську капусту в ящики рядами у вертикальному положенні, один ряд  качанами вниз, другий— ​угору. Збирають лише вручну.  

Капусту броколі збирають вручну до розпадання квіткових бутонів. Перший  раз збирають у фазі розходження чашолистків у поодиноких бутонів, зрізуючи  верхівкову головку з частиною стебла  (10–20 см), яке також використовується в їжу. Головки укладають у ящики  з особливою обережністю, бо пагони легко обламуються. В міру наростання пазушних головок проводять повторні  збирання. Пагони, у яких головки досягають розміру 2–5 см, упаковують у ящики  або зв’язують у пучки. Реалізують продукцію в день збирання. 

l Коренеплоди моркви збирають  у кінці вересня— ​на початку жовтня, що залежить від кліматичних умов і строків сівби.  У продовольчої моркви гичку обрізують на рівні головки коренеплоду, а у маточників— на відстані 0,5–0,7 см від її рівня. 

l Коренеплоди буряка столового  мають бути свіжими, непідв’яленими, непідмороженими, не забрудненими землею і рослинними рештками, в діаметрі  від 5 до 14 см, не ураженими хворобами і шкідниками. Розпочинають збирати коренеплоди буряка тоді, коли нижні листки підсихають, перед приморозками. При збиранні коренеплоди очищають від землі й гички, їх сортують, відбираючи не уражені хворобами та шкідниками і не пошкоджені механічно.  

У коренеплодів для споживчих цілей гичку обрізують на рівні головки,  а у маточників залишають черешки висотою 1–1,5 см.  

Підготувала Мар’яна Ціпух-Гузьо, м. Івано-Франківськ