Овочеві культури відкритого ґрунту. Ч3
НазадОбробіток ґрунту
Найкраще осіннє перекопування проводити в листопаді. Під більшість овочевих культур перекопування повинно бути глибоким. Неглибокий родючий горизонт поступово поглиблюють на 2–4 см, вносячи органічні добрива (5–6 кг/м2 ).
Насіння
Проростати може лише насіння, в якому є розвинутий зародок і необхідний мінімум поживних речовин. Деяка частина стиглого насіння виявляється недорозвиненою. Таке насіння або зовсім не проростає, або дає кволі паростки і для посіву непридатне. При тривалому зберіганні насіння втрачає здатність до проростання. Несприятливою умовою для зберігання насіння, насамперед, є різке коливання температури, що призводить до підвищення вологості; внаслідок конденсації вологи повітря насіння пліснявіє або нагрівається і втрачає життєздатність. Дуже сухе повітря також негативно позначається на схожості насіння.
При правильному зберіганні насіння різних культур не втрачає здатності до проростання протягом тривалого часу. Так, насіння кавунів і помідорів зберігає задовільну схожість до 8– 10 років, динь — до 7, огірків — до 5, буряків — до 4–5, петрушки, селери, цибулі — до 2 років, пастернаку — тільки 1 рік.
Підготовка насіння до сівби
Для посіву треба брати свіжозібране насіння, за винятком огірків, у яких кращі якості має старе насіння. Якість посівного матеріалу можна поліпшити різними способами. Це — відбір насіння за вагою, намочування, пророщування, прогрівання, загартування, дражування, знезараження, обробка мікроелементами, посів насіння на папір тощо.
Пасинкування
Це видалення бічних пагонів рослини. Застосовується для кращого забезпечення основного пагону світлом, вологою, поживними речовинами. Найчастіше пасинкують помідори, особливо в теплицях, кукурудзу, баштанні культури. Пасинкування розпочинають, щойно утворяться пасинки, бо вони живляться за рахунок поживних речовин рослини і цим знесилюють її.
Вершкування
Це прищипування стеблового вершка. Застосовується для того, щоб припинити його ріст і посилити приплив поживних речовин до залишених частин стебла або викликати утворення бічних пагонів.
Зривання стрілок
Застосовують для рослин, у яких продуктивною частиною є коренеплід, цибулина, листя. Рослини, що стрілкуються, нормально не розвивають їстівну частину, припиняють ріст. Овочі втрачають смак та поживність, коренеплоди, крім того, стають грубими, дерев’янистими.
Підгортання
Це нагрібання конусу землі заввишки 10–18 см на основу стебла рослин. Застосовують його з різною метою: для надання стійкості рослинам (кукурудзі, частково капусті), посилення росту кореневої системи за рахунок додаткового коріння, яке розвивається на приґрунтовій частині стебла (помідори).
Полив городу
Найбільш вибагливі до вологості ґрунту салат, шпинат, усі види капусти, цибуля, часник, огірки. Помідори, картопля, морква, буряки, квасоля дещо стійкіші до посухи, однак для їх нормального росту і розвитку теж потрібна достатня кількість вологи у ґрунті.
Городник повинен знати, що овочеві культури витрачають найбільше вологи в період формування головок, плодів, коренеплодів, цибулин, бульб. Слід пам’ятати, що надмірна кількість вологи в ґрунті інколи завдає більшої шкоди, ніж її нестача. Поливи холодною водою можуть викликати захворювання рослин, тому її температура повинна становити не менше 20 0С. Поливати рослини краще ввечері.
Сівозміна
Давно відомо: якщо певну рослину кілька разів поспіль вирощувати на одному й тому ж місці, врожай щороку буде знижуватися. Це стосується всіх овочевих рослин.
А причина в тому, що кожен вид рослин потребує для свого живлення певних речовин ґрунту. Внаслідок їх засвоєння ґрунт стає поступово малопридатним для цієї культури. Крім того, кожен вид рослин пошкоджується певними шкідниками, хворобами й засмічується бур’янами. Якщо висіяти рослину двічі поспіль на ту саму площу, вона зазнає впливу цих хвороб, бур’янів та шкідників і врожайність її зменшиться. Інша рослина лишилася б непошкодженою, оскільки певні шкідники і хвороби пошкоджують певний вид рослин.
Тому необхідно встановити чергування культур на площі. При цьому певні рослини є попередниками для наступних, а вони неоднаково впливають на врожай наступних культур — одні краще, інші гірше. Має бути певний порядок чергування культур у часі та на площі.
Гарного вам урожаю!
Підготувала Мар’яна Ціпух-Гузьо, м.Івано-Франківськ