Facebook Pixel Перець — він такий різний... Ч1 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Перець — він такий різний... Ч1

Назад Перець — він такий різний... Ч1
02 серпня 2024

Якщо припустити, що стрімкий розвиток цивілізації відбувся через  боротьбу за джерела прянощів,  то перець був найбажанішою здобиччю шукачів і відкривачів нових земель.  Одне слово, любов до гострого стала  двигуном прогресу і великих географічних відкриттів.  

На самому початку розповіді скажу, що перцями у нас називають абсолютно різні рослини, котрі не мають між собою нічого спільного у плані ботаніки. Умовно всі перці можна розділити на дві великі групи: ті, де в латинській назві є слово Piper (котрі, власне, і є прянощами), та ті,  де в назві є слово Capsicum— ​тобто овочеві перці. Окрім цього, зустрічаються й  інші рослини, також звані в побуті перцями. Хоча б узяти водяний перець (він  же гірчак перцевий)— ​рослину родини гречаних. Її подрібнене насіння і стебла здавна вживали як гостру приправу до  їжі. Також рослина має лікувальні властивості— ​лікарі радять водяний перець  як кровоспинний засіб. У їжу водяний перець зараз вживають рідко. Росте по берегах річок і озер. 

Чорний перець горошком або  мелений— ​це класична пряність, відома в усьому світі. Які б не були тяжкі  роки для мого народу, але сільничка із сіллю і перечниця з перцем завжди стояли на столі. У письмових джерелах цей перець уперше згадується в записах, знайдених в Індії й написаних понад 3000 років тому. Європа познайомилася із чорним перцем завдяки Олександру Македонському, який привіз небачені раніше прянощі з походу в Індію. Перець швидко завоював популярність завдяки своїм смаковим і лікарським властивостям. У середні віки чорний перець цінувався на вагу золота— ​ним розраховувалися  за великі покупки, давали хабарі, підносили в подарунок. Одне слово, в ті  далекі часи ця пряність була дуже дорогою і цінувалася кожна горошинка.  Завдяки перцю збагачувалися великі портові міста і наживали статки купці. Він був інтернаціональною валютою й еквівалентом багатства. 

Якби не перець, хто зна, коли б  Старий Світ дізнався про існування Америки. Адже саме за перцем та іншими  індійськими прянощами вирушив Колумб, котрий, перетнувши Атлантику,  був упевнений, що шукає новий шлях до Індії, а насправді виявив незвідані землі, багаті незнайомими в ті часи прянощами. 

Валентина Турчина, м. Полтава