Facebook Pixel Помідорні поради | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Помідорні поради

Назад Помідорні поради
28 серпня 2023

Доброго дня, редакціє «Сільського вісника»! Звертаюсь до вас із подякою за газету, за статті, за каталоги. Хотіла не виписувати, але не можу без каталогів, особливо без того, що виходить у жовтні. У нас у Миргороді багато магазинів, де можна купити насіння, але характеристики загальні. 

Отримуючи каталог, того ж вечора роблю вибір. Беру в руки аркуш і ручку, читаю характеристику овочів, креслю для себе таблицю: в першій графі пишу сторінку, на якій є опис сорту; в другій— ​пишу номер (якщо є); в третій (уважно) — ​код овоча; в четвертій— ​назву сорту, а далі— ​основне для мене: у п’ятій колонці— ​строки достигання (ранній чи середньостиглий); у шостій — ​висоту рослини (якщо це томат); у сьомій— ​колір плоду; у восьмій — ​форму плоду; в дев’ятій — ​вагу плоду. Намагаюся залишити ще місце для ціни пакетика й особливих приміток. У примітках записую особливості сорту. Наприклад, є сорти томатів, що сіють прямо на грядку (безрозсадний спосіб), інші найкращі для цільноплідного консервування. 

У примітках іще потім пишу, скільки упаковок буду замовляти. Завдяки таблиці легше зорієнтуватися в сортах, вибрати сорти ранні та пізніші, високі та низькі. З каталогу подобається багато, а от замовити й оплатити все неможливо 

Моя сім’я полюбляє помідори, переважно сливки. Коли я займаюся посадкою, то роблю вибір на користь низькорослих. Сорти, які вирощувала, характеризувати не буду, щоб не повторюватись.

Років три тому вродило багатенько жовтих томатів сорту Медовий спас. Складала на засол у трьохвідерну каструлю червоноплідні помідори, але їх не вистачило, тож вирішила додати до них Медовий спас. Виявилося, що цей сорт був, як на мій погляд, найсмачнішим, та ще й усередині подібний до мармеладу. 

Хочу рекомендувати читачам при висаджуванні томатів на грядку кожний сорт позначати гілкою з міткою. Гілку довжиною 30 см, товщиною з палець, встромити глибоко в землю, а зверху прив’язати смужку з прозорої пластикової пляшки. Я на смужці зробила надрізи трикутником з обох сторін, написала назву сорту маркером (можна з обох сторін або вже по написаному). Мітки прив’язала, на відстані вони непомітні, тільки на вітрі від сонця поблискували, як гірлянда на ялинці. Рослини підросли, і позначок узагалі не стало видно. 

Цей спосіб мені дуже допоміг. На грядці сорти для консервації саджаю

одним довгим рядком, іноді й двома. Томати для їди або нові саджаю в рядку по декілька сортів. Кожний сорт позначений. Помідор під’їла капустянка чи зламався— ​я пройшла по рядках, записала, якого сорту і скільки розсади треба знову досадити. Раніше до цього не додумалася, тож помідори висаджувала навмання, та ще й розсаду, що залишалась у парничку, роздавала сусідам. Цього року тижнів два нікому не давала розсаду, бо багато було ходів капустянки. Труїла капустянку і насаджувала розсаду.

На стрічках написи збереглися аж до осені. 

У парничку обробляю розсаду томатів від фітофторозу таким розчином: на 1 л води додаю 1 склянку молока без вершка і дві краплі йоду. Розчину вистачає на 12–13 рядків довжиною в метр, залишок рівномірно поливаю між рядками у парничку. На грядці під час росту помідорів, після першого прополювання, я нагортаю по обидва боки рядка землю висотою 10–15 см— ​так зручніше поливати рослини. 

Під час консервації у банку разом із листям вишні, смородини, хрону, щириці кладу гілочку ісопу. Смак помідорів і розсолу чудовий, ароматний — ​п’ємо як компот. 

Закінчуючи листа, ще раз дякую вам за журнал, за каталог і за змогу отримувати замовлення вдома. Бажаю всього найкращого!

 

Лідія Ісаченко,

м. Миргород, Полтавська обл.