Приємного чаювання! Ч1
НазадЧай — це завжди гарний привід, щоб зібрати в коло рідних і близьких людей за одним столом. Цей божественний напій не тільки чудово втамовує спрагу, але і є невід’ємною частиною дружньої бесіди. Найрізноманітніший асортимент чаїв, виготовлених за спеціальними технологіями, представлено в супермаркетах і крамницях. Чого там тільки немає: фруктові, ягідні, плодово-ягідні, з травами і без трав... І це не дивно, адже такий напій може стати гарним подарунком для будь-якої людини, що цінує смачні та якісні сорти чаю. Але фахівці не радять ними захоплюватися. Найчастіше всі ці різновиди мають у складі штучні ароматичні добавки, які не несуть ніякої користі натуральному продукту.
Збирання та сушіння
Люди з давніх-давен вважали чай священним напоєм довголіття, а лікарі— цілющим засобом для здоров’я. Сьогодні люди, які не хочуть пити ароматизовані напої, а також бояться пити неякісні чаї, в яких забагато кофеїну чи таніну, звертаються до збору трав. Особливо цінуються лісові травички, що вважаються найкориснішими. Але й ті, що ростуть у саду, корисні не менше.
Для того, щоб напій приносив максимальну користь, потрібно знати, коли і як збирати трави. Основні правила: шкодуйте природу і не збирайте більше, ніж може знадобитися, не зривайте трав, які вам невідомі. Надземні частини рослин заготовляють у теплу і суху погоду, коли зійде роса. Найкращим часом для збору вважається період повного цвітіння рослини. Ніколи не можна виривати все з корінням,— беріть лише необхідну кількість кореневищ, щоб рослини мали змогу рости і надалі. Збирайте квіти і верхівки рослин так, щоб іще залишалися квіточки для визрівання насіння. Якщо збираєте листя з ягідних кущів, то зрізуйте молоді листочки на гілці лише по кілька штук, а не всі підряд.
Зів’ялі, зіпсовані комахами та уражені хворобами рослини заготовляти не можна. Не збирайте також трави біля промислових підприємств, автомобільних трас та в інших забруднених зонах. Квітки і суцвіття збирають вручну залежно від строків цвітіння кожного виду, але переважно на початку цвітіння, щоб квітки або суцвіття не зів’яли і не розпалися на окремі частини. Цілими суцвіттями беруть ромашку, нагідки, пижмо; квітками зривають коров’як, липу, а з троянди збирають тільки пелюстки.
Листя багатьох рослин починають збирати тоді, коли воно досягає нормальних розмірів. Збирають усе літо до початку відмирання і пожовтіння. Найкращою сировиною все ж є листочки, зібрані на початку цвітіння. Є винятки з цього правила: листя мати-й-мачухи збирають після цвітіння, листя травневої конвалії беруть у період бутонізації, а листя брусниці — відразу з-під снігу або пізно восени після плодоношення (зібрані в інший час, вони швидко чорніють і втрачають лікувальну цінність). Насіння збирають тільки дозріле, ціле, не пошкоджене комахами. Плоди соковитих ягід потрібно брати рано-вранці, оскільки зібрані вдень, у сильну спеку, вони швидко псуються.
Після збирання якомога швидше беріться до сушіння сировини. Необхідно все перебрати, видаливши рештки випадкових, пошкоджених рослин та грудочок землі. Сушити у прохолодному, провітрюваному приміщенні. Це може бути горище або навіс, але приміщення обов’язково повинно добре провітрюватися для того, щоб трави правильно підсихали. Ті плоди і ягоди, в яких дуже високий вміст вітаміну С (барбарис і горобина, чорна смородина і шипшина), можуть бути висушені лише в сушарці з температурою 45...500С.
Усі заготовки потрібно ще вміти правильно зберігати. В жодному разі не змішуйте всі трави і не кладіть їх в одну ємність. Сушені трави найкраще залишати в полотняних мішках. Зібрані та висушені рослини добре зберігаються в коробках, ящиках. Якщо трава має дуже сильний запах, наприклад, як м’ята або материнка, то краще всього зберігати її у скляних, керамічних посудинах, які можна щільно закрити. Найліпше на кожну ємність зробити етикетку з назвою рослини та терміном збору, адже деякі трави зберігаються лише рік. Як правило, трави, квіти і листя можна вживати до двох років при правильному зберіганні. Що стосується ягід, то максимальний строк їх життя у сухому вигляді— до чотирьох років, а ось коріння— до трьох років.
Валентина Рудич, с. Бистричі, Рівненська обл.