Facebook Pixel Приємного чаювання! Ч2 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Приємного чаювання! Ч2

Назад Приємного чаювання! Ч2
26 лютого 2024

Приготування 

Ми не уявляємо свого життя без чаю. Жодні посиденьки не обходяться без нього і ми іноді не замислюємось над тим, що він може бути ще смачнішим.

Адже якщо його правильно приготувати, то  можна отримати більше користі й насолоди. А для цього необхідно створити прості  умови, завдяки яким ви отримаєте яскравий, насичений, чистий і духмяний напій.  

Вода, з якої готуватимете чай, повинна бути чистою і придатною для  споживання. Найкраще — ​джерельна, з криниці чи очищена з-під крана.  Перед приготуванням сировину треба подрібнити, щоб усі корисні речовини виділилися швидше і в повному обсязі. Посуд для заварювання повинен бути лише з порцеляни чи кераміки. Дуже важливо правильно підібрати заварку,  що відіграє найважливішу роль у приготуванні смачного напою. Приготовлену  суміш заливають окропом. Якщо хочете, щоб чай був кращим, то не допускайте, щоб вода сильно кипіла, виділяючи клуби пари,— ​знімайте чайник із водою відразу ж, як вода починає закипати.  

Звичайний зелений чай заварюється  10 хвилин, чорний— ​15, а чай з аромадобавками— ​3 хвилини. Квітки заварюють у великому порцеляновому чайнику  окропом. Свіжі ягоди перед заварюванням роздавлюють, а сухі подрібнюють.  Листя кладуть у гарячу воду й кип’ятять 3 хвилини або теж заливають окропом. Коріння та інші грубі частини дрібно  нарізують, кладуть у холодну воду, доводячи до кипіння на повільному вогні,  й кип’ятять не більше 10 хвилин. Заварений чай із квітів, ягід та листя настоюють  у порцеляновому чайнику ще 5 хвилин,  а чаї зі стебел і коріння— ​в емальованому посуді 10 хвилин. Свіжозаварений  чай краще наливати в чашку, яку ви попередньо сполоснете окропом.  

Фіточай — ​напій, приготовлений із додаванням трав, ягід, насіння, кори або коріння лікарських рослин. Їх можна заварювати окремо або робити суміші. Суміші трав’яних зборів можуть бути  найрізноманітнішими як за своїм призначенням, так і за наповненням, і залежать  від самопочуття та уподобань людини. 

Якщо ви хочете підтримувати себе в тонусі й у літній період, то найкраще пити чай не з сушених, а зі свіжих квіток  і трав, і отримувати для себе максимальну користь. Складаючи трав’яні збори,  уважно ставтеся до показань і протипоказань, що властиві тим чи іншим травам.  Як правило, фіточаї призначаються для тонізації, зміцнення організму, зняття стресу або додання бадьорості. Вони не мають відношення до лікувальних  відварів і настоїв, рекомендованих лікарями як доповнення до лікування тих  чи інших захворювань. Тому поєднуйте в зборах трави однакового спектру дії. 

Заварювати напої з трав слід, як  і звичайні чаї— ​1 чайну ложку суміші залити склянкою гарячої кип’яченої води.  Важливий момент: вода не повинна в цей час кипіти— ​дайте їй пару хвилин  постояти і трохи охолонути. Тільки після цього заварюйте фіточай. Пити його  рекомендується через 7–10 хвилин після заварювання. Якщо наллєте чай раніше, то ви недоотримаєте більшість корисних речовин. Перестояний фіточай буде трохи гірчити. При поданні можна доповнити напій медом або стевією.  

Різновидів фіточаїв величезна кількість. Вони бувають найрізноманітніші:  охолоджуючі та зігріваючі, вітамінні та лікувальні, тонізуючі та заспокійливі, але в будь-якому випадку всі ці напої дуже корисні, вони позитивно діють і на фізичне здоров’я, і на емоційний стан людини. А найприємніше, що кожен з нас може скласти свій неповторний букет із тих трав, які найбільше подобаються.  

Для загальнозміцнювальних і заспокійливих зборів у своїй практиці  я застосовую зазвичай найдоступніші рослини, які ростуть у мене на городі й у нашій місцевості, а саме: листя суниці, ожини, малини, смородини, чорниці, цвіт нагідок, бораго, троянди чайної, акації, бузини, липи, а також м’яту перцеву,  мелісу, багно звичайне, материнку, ромашку, чебрець, монарду (руту запашну),  шишки хмелю, траву зубрівку, звіробій.  

Вранці найкраще пити тонізуючий чай із листя суниці, малини, вишні,  липи, м’яти перцевої або збору листя  чорної смородини, суниці лісової, меліси, цвіту глоду.  

Увечері ліпше пити заспокійливі чаї (звіробій, іван-чай, м’ята перцева,  ромашка, меліса, первоцвіт, листя вишні, малини).  

Взимку і ранньою весною допоможуть упоратися з авітамінозом корисні  трав’яні чаї з чорної смородини, малини, вишні, кропиви, ожини, барбарису,  плодів шипшини. 

Правильно підготовлені фіточаї діють м’яко і комплексно, тобто лікують  увесь організм і не мають такої побічної дії, як хімічні препарати. Особливу  обережність при вживанні таких чаїв слід виявляти вагітним жінкам та дітям  віком до двох років. Тим, у кого алергія, бажано обережно вживати чаї, щоб  не зашкодити власному здоров’ю. (Далі буде) 

 

Валентина Рудич, с. Бистричі, Рівненська обл.