Розсада селери: як виростити здорові рослини
НазадСелера: сіємо рано, викопуємо пізно
Підбір раціону – одне з головних завдань у правильному харчуванні людини, і всі ми рано чи пізно відкриваємо для себе селеру, що робить її вельми популярною культурою. Купивши в магазині або на ринку шикарний коренеплід вагою до кілограма, готуємо за рецептом яблучно-селеровий салат і розуміємо – щось не те... І ми маємо рацію, бо для поїдання селери в сирому вигляді потрібні молоденькі коренеплодики діаметром максимум до 10 см. А великі та красиві потребують хоча б невеликої теплової обробки.
Але де ж узяти молоді та соковиті коренеплоди? Так, на своїй грядці! І вже треба поквапитися, адже ця рослина з довгим терміном вегетації. Перші придатні до вживання коренеплоди виростають через 160-170 днів після сходів. А для зберігання їх викопують узагалі через 190-200 днів після сходів. Додайте до цього ще пару тижнів на час від посіву до сходів.
Але спочатку потрібно купити насіння. Особисто я вже багато років віддаю перевагу сорту Празький гігант. Для кращого проростання насіння замочую його в теплій воді години на три, потім протруюю в темному розчині марганцівки (20 хвилин), промиваю, підсушую і висіваю, не присипаючи ґрунтом, у легку земляну суміш. Можна сіяти на шар снігу, так легше рівномірно розподілити дрібне насіння. Ємність кладу в поліетиленовий пакет і ставлю в тепле, але світле місце. Пакет щодня відкриваю на 10-15 хвилин, щоб насіння дихало. За необхідності зволожую з розпилювача. Після появи сходів (через 15-20 днів) проріджую їх пінцетом, видаляючи найслабші, температуру знижую до 15...17 °С і підвішую ЛЕД-лампочку для додаткового освітлення.
При появі першого справжнього листка сіянці акуратно пікірую в горщики об’ємом 400 мл. Важливо при пікіруванні не пошкодити головний корінь, щоб не виріс «бородатий» коренеплід. Раз на 10 днів рослини підживлюю слабким розчином повного мінерального добрива. Важливо, щоб у горщиках не застоювалася вода, але й ґрунт не пересихав. Деякі городники відразу висівають насіння й вирощують розсаду в окремих горщиках, а потім при пересадці в ґрунт просто перевалюють рослини.
У відкритий ґрунт висаджуємо двома рядами на відстані 50 см, між рослинами в ряду – 30 см (під крапельну трубку), адже селера не терпить нестачі вологи. Якщо ґрунт родючий, підживлювати рослини не потрібно, на бідних ґрунтах слід підгодовувати їх 2-3 рази розчином комплексного мінерального добрива.
За що цінують селеру? У її коренях містяться ефірна олія, крохмаль, вітаміни B1, B2, РР і С, мінеральні речовини (кальцій, натрій, калій, магній, фосфор та ін.), а також пурини, глютамін, амінокислоти, оцтова й масляна кислоти, концентрація яких збільшується з віком рослини. Овоч має сильну бактерицидну властивість. Селера добре виводить із організму зайву воду, тому рекомендується регулярно їсти салати з цього овочу.
Молоде листя селери використовують для приготування вітамінних салатів, його додають у супи, соуси, начинки, паштети, котлети й тушковане м’ясо. Коренеплоди тушать на гарнір і смажать як шніцель, кладуть у салати, супи, тушковані страви та соління. Вони добре поєднуються з овочами, м’ясом, рибою, птицею, грибами. Селера надає вишуканого смаку й аромату стравам із квасолі, баклажанів, капусти, моркви та картоплі.
Підготував Володимир Столяренко