Facebook Pixel Шафрани, що «переплутали» час | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Шафрани, що «переплутали» час

Назад Шафрани, що «переплутали» час
01 квітня 2024

Квіти, які розквітають восени, нам особливо дорогі, адже вони дарують радість своїм цвітінням напередодні довгих зимових холодів, коли сад засне на кілька місяців. Серед осінньоквітучих рослин є й цибулинні — пізньоцвіт, штенбергія, осінньоквітучі  шафрани... Всі вони дуже ніжно, контрастно виглядають на тлі інших пожовклих рослин.  

Проте і пізньоцвіт, і штенбергія дарують нам можливість милуватися своїми  прекрасними квітами не дуже довго —  кілька тижнів. А от осінньоквітучі шафрани — то інша справа. Вони набагато довше  цвітуть і за своїх весняних родичів — шафранів, що квітнуть весною. Крім того, осінні  шафрани розквітають досить пізно — коли вже листя опадає з дерев. І побачивши їхнє ніжне цвітіння в цю неналежну пору, здається, ніби час повернув назад. 

На жаль, у наших садах майже не зустрінеш шафранів, що квітнуть восени.  І я не можу збагнути, чому вони не користуються таким попитом, як ті види, що зацвітають весною. Повірте, осінні шафрани  варті наших садків. І я дуже сподіваюся,  що моя маленька розповідь про ці дивовижні квіти допоможе вам їх полюбити.  

Почну з мого улюбленця — дивовижно стійкого, ряснота довгоквітучого шафрану гарного (Crocus speciosus).  Він найбільший із осінніх шафранів — виростає заввишки 15–30 см, а діаметр  його квітки сягає 6 см. У природі цей вид зустрічається  на галявинах гірських лісів у Криму,  Закавказзі, Малій Азії та Ірані.  

Бульбоцибулини шафрану гарного кулясто-пласкуваті, діаметром  близько 2,5 см, вкриті тонкою коричневою оболонкою. Листя елегантне —  лінійне, тонке і довге (завдовжки до 35 см), відростає навесні. В літературі зустрічаються відомості, що в окремі роки воно може відрости навіть після  цвітіння пізньої осені, але я такого ніколи не бачила.  

Зацвітає шафран гарний зазвичай у середині вересня або дещо пізніше. Його пелюстки мають переважно  блакитно-бузковий колір і розкреслені фіолетовими жилками. Додаткового шарму квітці додають довгі тичинки зі світло-помаранчевими пиляками. Якщо осінь видається теплою,  то цвітіння шафрану гарного триває аж  до початку грудня! До речі, його квітки розкриваються лише за ясної погоди, а під час опадів пуп’янки щільно  зімкнені. Ця особливість допомагає  квіточкам уберегтися від осінньої негоди — дощів та першого снігу, а щойно  визирне сонечко,  вони знову розкривають свої загострені пелюстки.  

У культурі шафран гарний  описується з середини XIX ст. Вид має близько десяти декоративних форм та сортів. Серед них:  

Albus — квітка біла з жовтою основою. Вирізняється дуже довгим періодом цвітіння. Вирощується в садах  із 1913 року;  

Oxonian — квіти великі, блакитнофіолетові, найтемніші та найбільші  з усіх сортів та форм шафрану гарного, сягають у діаметрі 10 см! Квіткова  трубка темно-фіолетова. Сорт відомий у культурі з початку XX ст. 

Шафран гарний ростиме як на сонці, так і в напівтіні. Ґрунт любить супіщаний, помірно родючий, добре дренований. Прекрасно зимує в усіх регіонах України.  

Шафран гарний добре розмножується дочірніми бульбоцибулинами.  Можна посіяти й насіння, проте цвітіння сіянців доведеться чекати 5 років. 

Додам, що бульбоцибулини шафрану люблять дрібні гризуни.  Тож якщо на вашій присадибній  ділянці багато мишей, у сніжну зиму  вони здатні знищити чимало рослин.  

Ірина Соколова, канд. с.-г. наук