Facebook Pixel Суниця — ягідні смаколики з вашого саду. Ч1 | Сib.net.ua

Суниця — ягідні смаколики з вашого саду. Ч1

Назад Суниця — ягідні смаколики з вашого саду. Ч1
29 грудня 2023

Великоплідна садова суниця — нескладна у догляді культура, що  росте майже на кожній присадибній ділянці. Вона легко розмножується,  має багато сортів на будь-який смак  і під будь-які цілі. Доклавши певних зусиль, захистивши посадки від хвороб та  шкідників, можна щороку отримувати щедрий урожай.  

Щодо назви культури є багато суперечок. Суницю великоплідну садову  (Fragaria × ananassa Duchesne) ще називають полуницею, або суницею ананасною.  Звичайно, до ананасів ця рослина не має стосунку. Вона з’явилася під час вільного  перезапилення між чилійською та віргінською суницями, що підтверджується однаковою кількістю хромосом (2n = 56). Із  наукової точки зору, плоди рослин роду Суниця — не ягоди, а горішки, які в побуті називають «насінням». Соковита їстівна  частина, що несе безліч плодів, формується шляхом розростання квітколожа.  

У наш час широко використовуються як звичайні сорти суниці, які плодоносять один раз, так і ремонтантні (або  сорти нейтрального світлового дня), що плодоносять хвилями або безперервно. 

Усе літо й до перших заморозків мати на столі свіжу ягоду — приваблива перспектива. Але у сортів нейтрального світлового дня, окрім переваг, є й деякі недоліки.  

Переваги: 

• плодоношення весь вегетативний сезон; 

• висока врожайність; 

• економія місця на ділянці (немає необхідності тримати кілька сортів із різним терміном дозрівання). 

Недоліки:  

• велика потреба в добривах і поливах;  

• раннє старіння куща, пов’язане з виснаженням генеративних ресурсів рослини.  

Якщо у вас є можливість підтримувати високий агротехнічний рівень, то  на продаж краще саджати саме сорти нейтрального світлового дня, які можуть  віддавати максимальний урожай протягом усього сезону. Крім того, плоди такої суниці зазвичай добре зберігаються  і дуже транспортабельні. Ягоди, особливо зірвані у другій половині літа й восени, мають більш щільну структуру і надзвичайно гарно зберігають свою форму  у варенні, придатні для заморожування (не «течуть» після розморожування).  Найкращі вже перевірені ремонтантні  сорти: Еві 2, Альбіон, Королева Єлизавета. Практично щороку з’являються нові  сорти, які можна випробовувати на своїх грядках: Everly, Harmony та інші.  

Ґрунт для суниці  

Суниця може рости скрізь, крім болотистих місць і занадто сухих піщаних  ділянок, але найкраще їй підійдуть нейтральні або слабокислі, легкосуглинисті або супіщані ґрунти. Головне, щоб  вони були досить вологими, поживними та повітропроникними. 

Посадка  

Перед висадкою потрібно оглянути кущики, відбракувати хворі та слабкі, з погано розвиненою верхівковою  брунькою. Коріння підрізати до довжини 7–10 см і на пару годин помістити в розчин препарату Фітоспорин-М.  Це допоможе захистити саджанці від цілого ряду грибних і бактеріальних інфекцій.  

Можна скористатися старим «дідівським» способом і приготувати глиняну  бовтанку: в 10 л води розвести глину до консистенції рідкої сметани й додати  1 кг добре перепрілого гною. В цей розчин занурити коріння суниці, півгодини  підсушити й висадити в добре зволожені ямки.  

Розсаду суниці краще висаджувати відразу після купівлі. Зберігати її можна недовго, прикопавши в прохолодному вологому місці.

 

Підготував Володимир Столяренко