Facebook Pixel Водоспад із троянд | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Водоспад із троянд

Назад Водоспад із троянд
09 серпня 2024

Шановна редакціє і читачі газети «СВ»! Хочу поділитися з вами своїм досвідом створення унікальної живої  композиції — водоспаду із виткої троянди. 

Немає, мабуть, такої людини, якій би не подобались ці витончені квіти. Саме слово «троянда» звучить незбагненно й дуже гарно. Невже, дивлячись на фото з мого саду, хтось залишиться байдужим? Не повірю! 

Я дуже люблю виткі троянди: окрім того, що вони красиві,  зріжеш одну гілочку — й одразу цілий букет у вазі. Вони довго квітнуть: одні гілочки відцвітають, а інші тільки починають  квітувати, і так майже ціле літо. Хто буває у мене в гостях, завжди дивується цій красі. Троянди милують око не тільки господиням. Згадую, як колись і чоловіки просили кущик для розведення-посадки. Ось я й вирішила розповісти, як і красу мати, й грошей трохи заробити, й усе це за один сезон.  

Ранньою весною я вибираю довгу гілочку, що гарно перезимувала, на якій бічні пагони виросли за всією довжиною.  Дивлюся, щоб не було пошкоджених та підмерзлих. Потім від куща в той бік, куди можна відхилити гілку, роблю борозну  сапою, щоб ту гілку туди вкласти, й не просто вкласти, а розташувати так, щоб бічні пагони були направлені вгору.  

Попередньо я заготовляю декілька шпильок із дерева: дивлюсь, де суха деревина, яку можна вирізати, або беру товстий дріт. 

Отже, борозну зробили, шпильки приготували, найгарнішу й найдовшу гілку з пагонами обрали. А тепер — найголовніше. Борозну треба добре полити, потім почекати, доки вбереться вода. Візьміть гострий ніж, скальпель або бритвочку, протріть інструмент спиртом, а далі під кожним однорічним пагоном на тій стороні, що ляже в землю, зробіть надріз, не глибокий, а щоб була надрізана лише кора. Акуратно покладіть пагін на землю, пришпиліть його, щедро засипте землею, а потім полийте згори з лійки з насадкою «дрібний дощик».  

Можна трохи замульчувати сухою травичкою коло кожного майбутнього куща, але якщо місце посадки у тіні, робити це  не обов’язково. Поливати потрібно, зважаючи на підсихання. 

Пам’ятайте, що кожний бічний однорічний пагін дасть  квітку, стежте за появою «бубляхів». Щойно побачите їх, беріть секатор і акуратно відрізайте все, окрім листя. Стежте,  щоб на пагонах не було нічого «зайвого» до кінця літа. Тоді  на осінь ви будете мати гарні, пишні молоді кущі. Ось і підрахуйте, скільки ви виростили кущів і яка у них ціна на ринку.  

Восени беріть секатор і за всією довжиною біля кожного  кущика з двох боків обріжте материнську гілку, а далі викопайте лопатою. Нові молоді кущі готові вже в серпні, тому  сміливо можете відправляти їх на продаж, дарувати друзям або залишати собі на втіху. 

А ще троянда, як справжня дама, любить догляд, тому з кущів повинні видалятися всі пошкоджені гілки. Ранньою весною, коли починає розпускатися листя, а довгі пагони ще червоні, я підживлюю кущ Оксидатом торфу. При цьому гілку, прикопану минулої весни, не підживлюю (пагін ще живиться за рахунок старого куща), аж поки не побачу нові відростки із землі. Коли вони досягнуть висоти 10–15 см, тоді й буду  підживлювати нітроамофоскою (у розчиненому вигляді) з розрахунку одна сірникова коробка на 10 літрів води.  

Ну і звичайно, роблю профілактику проти попелиці та  жука-квіткоїда. Якщо ви не хочете використовувати для боротьби зі шкідниками хімію, то ось перевірена порада: нарвіть  полину (десь чверть десятилітрового відра), натріть брусок  господарського мила, додайте до полину й залийте все окропом. Хай наше «зілля» настоюється упродовж ночі. На ранок  додайте у розчин 600 г солі, добре перемішайте і процідіть суміш. Можна переходити до обприскування. Якщо ж ви не  проти використання готових засобів, то вам підійде інсектицид Актара від шкідників. Троянди часто уражуються борошнистою росою, тому, якщо листя стає білим, обробіть рослину  Топазом — і все буде гаразд. 

Якщо у вас вдосталь свого посадкового матеріалу витких  троянд, можна ними прикрити альтанку, будь-яку стіну чи паркан. І вже невдовзі у вас буде власний «водоспад із троянд».  

Ганна Мельничук, с. Грозине, Житомирська обл.