Facebook Pixel Суничний бізнес | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Суничний бізнес

Назад Суничний бізнес
20 жовтня 2023

Зараз, у холодну пору року, саме час подумати про майбутні врожаї. На мою думку, тим, хто хоче мати гарний урожай і прибуток, найкраще підійде суниця. Це надзвичайно вдячна культура. Вона різниться і за розміром, і за формою ягоди, за кольором, смаком... Ну і, звичайно, можна «розгулятися», вибираючи сорти за терміном дозрівання (буває рання, середньорання, пізня, середньопізня і королева всіх сортів— ​суниця нейтрального дня). Найбільш ранні із сортів нейтрального світлового дня—Сельва і Королева Єлизавета, зі звичайних— ​Львівська рання (найсолодша на смак) і Олівія. Зацвітають вони на Поліссі в перших числах квітня і часто потрапляють під весняні приморозки. Щоб уникнути цього, суницю потрібно вкривати, найкраще агроволокном, адже воно пропускає вологу і тепло. З вечора потрібно накрити грядочки, а рано-вранці, коли трохи потеплішає, відкрити. Отож, коли все зробити правильно, то в перших числах травня у нас є суниця і ціна її 45 грн/кг. Це гарні кошти, ми її продаємо всю, а собі на заготовки лишаємо суницю середнього терміну дозрівання, коли її ціна становить 10–12 грн/кг. Далі ми знову на коні, бо в нас є пізня суниця, гарна, велика, і ціна її 18–20 грн/кг, що також дуже добре. 

Ось і пройшов суничний бум. Та нічого, тому що із серпня і до перших приморозків нас радує, виручає і дає прибуток суниця нейтрального світлового дня. Це такі сорти, як Сельва, Королева Єлизавета, Альбіон. Кожен із них має свій особливий колір, смак, величину тощо. Незвичайний смак у сорту Альбіон, якийсь медовий, ягода тверденька, гарно рветься і транспортується. У Королеви Єлизавети ягода солодка, велика, округлої форми. У Сельви ягода щільна, з кислинкою, осіння смачніша, ніж весняно-літнього терміну дозрівання. На продаж здаємо по 40 грн/кг. 

У своєму асортименті потрібно мати кілька сортів, я б радила близько десяти, причому різних за термінами дозрівання, забарвленням, формою і, що не менш важливо,— величиною. Наприклад, у сорту Брайтон дуже темна ягода, проте і він має своїх прихильників. Так, шановні, не дивуйтеся, але є така категорія покупців, яких хвилюють передусім не смакові якості, а розмір ягоди— ​чим більша, тим краща. І... ура! У нас є такі сорти, як, наприклад, Лора. Ягода гарна,  велика, на мій смак трохи кислувата, однак відмінно про дається. А ще Гігантелла і Гігантелла Максі— ​красиві великі ягоди і смак непоганий, та є один недолік— ​нерівномірне дозрівання. Ці сорти також мають своїх шанувальників. 

Якщо ви хочете вирощувати великі об’єми суниці на продаж, що вимагає тривалого транспортування на найдорож чі ринки України, то найкращим для вас буде сорт Зеніт. Ягода помірно велика, щільна, блискуча, не тече, гарно рветься і лежить три-чотири дні за звичайної температури, а в підвалі з низькою температурою— ​до шести днів (при цьому не псується, не стає м’якою, перевозиться відмінно). На ринку оптовики б’ються за таку ягоду. 

Наука не стоїть на місці, й сьогодні винайдено чимало стимуляторів росту й інших препаратів. Наприклад, при застосуванні препарату Бенефіт на 40% збільшується розмір ягоди. Цей препарат не є шкідливим, і вже через кілька днів суницю можна буде споживати. 

Але найголовніше— ​щоб мати гарний урожай, суниця повинна бути чиста від бур’янів, вчасно полита і підживлена. Літом часто бувають посухи, тому міжряддя краще мульчувати. Якщо ви використовуєте солому, то треба враховувати, що бактерії, які її розкладають, забирають із ґрунту азот. Отже, норму азоту при підживленні треба збільшити в 2,5 рази. Ще один нюанс: на плодоношення впливають вуса, тому в період наростання та дозрівання ягід вуса потрібно видаляти. Але не забувайте, що вуса— ​це молоді рослини ваших улюблених сортів, які ви з успіхом продасте і отримаєте прибуток. 

Суниця дуже любить часник, а він— ​її. По осені можна посадити часник у міжряддя. Він там гарно ростиме навесні та влітку, а в липні часник зберете, міжряддя розпушите, і хай там наростають вуса— ​додатковий прибуток. Суниця у мене росте по 10–12 років, тому що кожні три роки міняю старі кущі на молоді, не переорюючи свої грядки, а змінюючи напрям посадок за допомогою вусів. Коли минає три роки, я кладу вуса в міжряддя, вони приживаються, гарно розкущуються, а восени при обсапуванні старі рослини видаляю, а молоді гарно собі ростуть (спочатку на схід грядки, а потім на південь). І так чергую роками, до того ж це економія землі й часу. Всім бажаю хороших урожаїв та гарних прибутків! 

 

Ганна Мельничук, с. Грозіно, Житомирська обл.