Пишні, ароматні квітки півоній захоплюють красою атласних пелюсток і різноманіттям кольорів. Існують сорти з білими, рожевими, малиновими і навіть жовтими квітками. Півонія зберігає декоративність і після відцвітання. Його ажурне темно-зелене листя служить чудовим фоном для квіток декоративних однорічних і багаторічних рослин. Восени листя набуває яскравого пурпурну забарвлення. Найчастіше в саду висаджують кореневища або живці, але можливо також і розмноження півоній насінням.
Поради з вирощування трав'янистих півоній
Купити цибулини або кореневища півонії та виростити з них розкішні кущі зможе навіть недосвідчений квітникар. Ці квіти невибагливі, стійкі до захворювань і шкідників, легко переносять суворі морозні зими. Щоб виростити в своєму саду пишні кущі півоній, досить виконати кілька нескладних правил.
- Місцезнаходження. Півонії люблять сонячні, добре освітлені місця або легку півтінь. У густій тіні дерев або чагарників вони ростуть, але не утворюють квіток. Ці рослини не дуже вимогливі до кислотності і родючості грунту, але не переносять високих грунтових вод. В умовах постійного перезволоження коріння півоній загнивають. Для селекційної роботи практикується посадка півоній насінням. Їх висівають відразу ж після збору.
- Посадка. Посадку цибулин півоній рекомендується проводити восени. Для рослини потрібно досить велика посадкова яма (глибиною близько 60 см), яку заповнюють грунтовою сумішшю, що складається з торфу, піску і компосту. Півонії погано переносять пересадку, реагують на неї припиненням цвітіння на один-два роки.
- Полив. Рослини легко переносять короткочасні посушливі періоди. Але під час сильних засух їх потрібно поливати з розрахунку двадцять літрів на кожен кущ. Полив дуже важливий навесні, в період утворення бутонів.
- Пересадка. Цибулини півоній садових сортів можуть рости на одному місці до десяти років. Потім їх пересаджують на нове місце. Деякі садівники вважають, що кущ можна омолодити і без пересадки. Для цього достатньо розрізати його в землі лопатою хрест-навхрест. Культивари ботанічних видів можуть рости на одному місці більше двадцяти років.
Деревовидні півонії
Деревовидні півонії - високі (до двох метрів) чагарники з великими простими або махровими квітками і гарними ажурними листками. Вони добре переносять несприятливі погодні умови: різкі перепади температур, суворі зими, літню посуху. У каталогах садових магазинів можна знайти і купити насіння півонії деревовидної.
- Місцезнаходження. Кущі деревовидних півоній потрібно висаджувати далеко від великих дерев, бажано в легкій півтіні. Якщо рослина захищена від прямих променів сонця, її квітки будуть зберігатися довше. Існує безліч культиварів з квітами різних кольорів, їх можна придбати у вигляді саджанців або замовити насіння півоній потрібного сорту.
- Грунт. Ці рослини віддають перевагу лужному, родючому, добре дренованному грунту. У природних умовах деревовидні півонії ростуть на схилах гір, вони не переносять важких глинистих ґрунтів і високого рівня підземних вод. На заболочених ділянках для висадки цих рослин потрібно облаштовувати високі грядки з дренажним шаром з гравію і піску.
- Посадка. Кращий період для посадки деревовидних півоній кінець літа і початок осені. Після встановлення в посадкову яму рослину рясно поливають водою, щоб його коренева система повністю розправилася, а потім засипають землею. Глибину посадки підбирають так, щоб коренева шийка була на рівні грунту. Тим, хто вирішив купити насіння півоній, потрібно підготувати грядку під посіви, окультурити городню грунт внесенням торфу і листового перегною.
Трав'янисті і деревовидні півонії - справжня знахідка для тих, хто хоче облаштувати сад в природному стилі. Природна мальовничість цих рослин гармонійно поєднується з асиметричними формами і плавними лініями доріжок і квітників. В судовому магазині можна купити насіння півонії тонколистого і інших різновидів. Трав'янисті сорти використовують для зрізання. Квітки радять зрізати вранці в суху погоду на стадії напіврозпуску бутона.