Східні гібриди лілій по праву вважаються одними з найкрасивіших садових квітів. Ця група представлена великою кількістю сортів, що розрізняються розмірами квітів, забарвленням і формою пелюсток, висотою квітконосів. Сорти східних лілій включають в себе різновиди із звичайними і махровими віночками.
Особливості догляду
Лілія східна - теплолюбива рослина, дикі предки якої походять з регіонів з м'яким кліматом. У природних умовах вони ростуть на відкритих схилах невисоких гір в оточенні невеликих чагарників і трав'янистих багаторічників. Ґрунти - пухкі, родючі, постійно вологі. Цим і пояснюються певні складнощі, що виникають у процесі вирощування східних гібридів.
- Низька зимостійкість. Лілії східні гібриди потребують гарного укриття на зиму. Як укривного матеріалу можна використовувати опале листя, напівперепрілий компост, агроволокно. Завдяки успішній селекційній роботі, останнім часом на ринку з'явилися ранні зимостійкі сорти, які можуть зимувати без укриття.
- Вимогливість до вологості. Для вирощування східних лілій не підходять важкі грунти, в яких застоюється вода. Але при цьому рослини дуже чутливі до нестачі вологи в грунті і повітрі. У посушливий період терміни їх цвітіння сильно скорочуються, рослини можуть скидати нераспушені бутони. Щоб захистити цибулини лілій від перегріву, рекомендується мульчувати грунт скошеною травою або іншими рослинними матеріалами. Можна також висадити навколо почвопокривні рослини. Але ці заходи не виключають постійних поливів в спекотні періоди.
- Кислотність грунту. Більшість сортів добре розвивається тільки на слабокислих грунтах. Тому перед тим, як купити лілії східні, бажано перевірити кислотність грунту на своїй ділянці. Це можна зробити за допомогою лакмусового папірця. Якщо рН грунту - нейтральний або лужний, то в посадкову яму для лілій потрібно буде внести компоненти, що підвищують кислотність: торф, листовий перегній, сульфат алюмінію.
- Складнощі розмноження. У перші кілька років після висадки молоді цибулини лілії східної взагалі не утворюють діток. Та й від зрілого рослини можна отримати лише одну-дві цибулинки за сезон. Розмноження лусочками послаблює цибулину і вона може не пережити зиму. Тому для посадки східних лілій варто придбати цибулини вподобаних сортів в спеціалізованих магазинах.
Висадка східних гібридів
Лілії східних сортів рекомендується висаджувати у другій декаді серпня. При весняній висадці у рослин будуть розвиватися деформовані квітконоси з невеликою кількістю бутонів. Але мова тут йде не тільки про втрату декоративних якостей. Цибулина не встигне накопичити достатньої кількості пластичних речовин і може загинути під час зимування.
Зрілі цибулини східних гібридів досить великі, тому їх потрібно закладати в землю на глибину не менше 15 см. У якості профілактики від загнивання донця на дно посадкової ями насипають шар чистого піску. На піщану подушку укладають цибулину і засипають її землею. Лілію східну білу і інші сорти можна висаджувати також в горщики або контейнери для озеленення терас й балконів. Коли висота паростків досягне 10 см, потрібно починати підживлення рослин. Для нормального розвитку лілій потрібна велика кількість азоту. Тому для підгодівлі можна використовувати аміачну селітру або комплексні азотомісткі добрива для садових рослин.