Facebook Pixel Цікаві факти про гладіолуси | Сib.net.ua

Цікаві факти про гладіолуси

Назад Цікаві факти про гладіолуси
10 лютого 2025

Рід гладіолусів (Gladiolus) налічує щонайменше 285 дикорослих видів, з яких в Азії та Середземноморській Європі зустрічається лише 10 дикорослих видів, але особливого враження на людей вони не мають. Квіти диких видів дуже маленькі (до 4 см у поперечнику), а суцвіття складаються з однієї або кількох квіток. Гігантські й ефектні сучасні гладіолуси є результатом багатовікової гібридизації та селекції. В Україні часто вживається інша назва гладіолусів – косарики. 

 

Як садова квітка, гладіолус став популярний лише на початку XIX століття. Саме з цього часу європейські ботаніки отримали інші види гладіолуса з Капського флористичного регіону на півдні Африки, де росте аж 168 видів гладіолуса, і почали виводити нові неповторно гарні сорти гладіолусів. Всі сучасні садові гладіолуси ведуть своє походження від схрещування різних африканських і європейських різновидів.

 

Відомо, що на Мадагаскарі також росте 9 видів гладіолусів, а в горах екваторіальної Африки ще 84. А ось садових гладіолуса сьогодні в світі налічується понад 5000 сортів. Старі сорти поступово зникають, оскільки навіть при вегетативному розмноженні, з часом накопичуються дефекти ДНК, через що життєздатність сорту поступово знижується. Середня тривалість життя сорту становить близько 10 років, але є окремі сорти, які успішно живуть 30-40 років. Нові сорти мають більш складне і незвичайне забарвлення, більш складну текстуру пелюсток та інші покращені властивості. Звісно, далеко не всі сорти вирощуються сьогодні. Популярною вважається менше третини існуючих сортів, решту можна зустріти лише у приватних колекціях, і далеко не у всіх країнах.

 

Підготував Володимир Столяренко

 

Основні моменти з агротехніки гладіолусів можна прочитати тут.

Подробиці агротехніки для професіоналів дивіться у статті к.б.н. Владислави Патоки “Секрети вирощування гладіолусів”