Facebook Pixel Класифікація петуній: невелика історія роду Petunia | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Класифікація петуній: розбираємося в історії різноманітності

Назад Класифікація петуній: розбираємося в історії різноманітності
23 лютого 2023

Класифікація петуній

(або велика плутанина)

Минуле петунії – це фантастична повість. Перша петунія була знайдена недалеко від столиці Уругваю в 1793 році. Вона була занесена Ламарком до роду Тютюн і отримала латинську назву Nicotiana axillaris. Початок великої плутанини було покладено.

Лише в 1803 році петунія придбала власний рід (Petunia), який належить до родини пасльонових. Рослини цього роду були виявлені на території Аргентини та Бразилії. Деякі знахідки спочатку приписували до інших родів – Сальпіглосис або Ніренберга. Але пізніше справедливість перемогла, і рід Петунія потихеньку почав поповнюватися.

Зараз у наших садах ростуть не ті види, що були знайдені на американському континенті, а петунія гібридна (Petunia hybrida). Як і у випадку з усією історією роду, дотепер ведуться запеклі суперечки, як же виник цей вид. Деякі вчені сходяться на думці, що, потрапивши з Америки в ботанічні сади Європи, петунія природним чином перезапилилася. Але які види в цьому перезапиленні брали участь, досі невідомо.

Коли у 1834 році вдалося отримати першу гібридну петунію, то вона й відкрила віконце для майбутньої популярності рослини. З’явилася перша класифікація, яка розділила рослини за такими видимими ознаками, як щедрість цвітіння (floribunda), багатоквітковість (multiflora), великоквітковість (grandiflora) та інші.

У кінці XIX століття петунію знову перевезли до Америки, де вона продовжила своє сходження на садовий Олімп і починаючи з 1960-х років посіла перше місце у списку найкращих квіткових культур. Зараз її сорти створюють по всьому світу, їх схрещують між собою, в результаті чого з’являється велика різноманітність форм і забарвлень. Система колишньої класифікації стала занадто тісною, тому селекційні компанії придумали цікаве рішення проблеми: створювати сортосерії зі своєю назвою, відмінні за низкою ознак, до яких входить відразу велика лінійка різних відтінків. Так, наприклад, всесвітньо відома фірма «Dummen Orange» пропонує такі сортосерії: Potunia, Origami, Potunia Plus, Peppy, Pinkerbelle, Sweetunia, Surprise, Surprise Sparkle, DuraBloom. Найпопулярніших за кольорами представників цих сортосерій, вирощених із живців, ви знайдете у нашому каталозі.

Володимир Столяренко