Facebook Pixel Стрілкування цибулі: причини та ефективні способи профілактики | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Чому цибуля стрілкується і як цього уникнути: поради щодо профілактики стрілкування

Назад Чому цибуля стрілкується і як цього уникнути: поради щодо профілактики стрілкування
12 березня 2023

Причини та профілактика стрілкування цибулі

Часто у наших городників виникає питання: «А чому в минулому сезоні цибуля викинула більше «стрілок», ніж очікувалося?»

Стрілкування – це коли рослина цибулі дає квітконос. Такі цибулини перестають рости, їх потрібно негайно збирати та споживати, оскільки вони не можуть зберігатися. Поради, які ви прочитаєте далі, стосуються цибулі-тиканки, яка вирощена в Голландії й у зимовий період правильно зберігалася, а при вирощуванні стрілкується, зазвичай, незначний відсоток рослин.

Що викликає стрілкування?

Стрілкування – це відповідь на виживання. Аномальні умови росту змушують цибулю вважати, що вона гине, тож рослина викидає квітку, щоб дати насіння й мати можливість розмножитися. У цей момент цибулина взагалі перестає рости, оскільки рослині потрібна енергія для створення квітконоса. Аномальні умови вирощування, які можуть викликати стрілкування, такі:

Перепади температур і стресові ситуації в холодну погоду. Коли температура протягом тривалого періоду опускається нижче +7 0С, рослина переходить у стан спокою. При підвищенні температури вона починає рости. Якщо повернеться холодна погода, рослина знову заспокоїться, а з поверненням тепла – знову ростиме. Два або більше таких циклів бездіяльності/зростання, ймовірно, призведуть до стрілкування.

Розпушений ґрунт. Коли ґрунт занадто пухкий, коріння рослини легше порушити. Сприймаючи це як голодування, цибуля реагує, намагаючись утворити насіння.

Надмірне підживлення. Це призводить до того, що цибуля занадто інтенсивно росте, значно раніше, ніж у звичайному «графіку» розвитку. Тому (залежно від рівня родючості ґрунту) підживлювати її азотними добривами слід не частіше ніж через кожні 2–3 тижні після посадки. Підживлення зупиняють, коли цибулини стануть інтенсивно набирати вагу.

Як запобігти стрілкуванню?

Незважаючи на те, що ви не можете контролювати погоду, є кілька кроків, які можна зробити, щоб зменшити стрілкування цибулі.

Виберіть правильний сорт. Обов’язково обирайте цибулю, відповідну до вашого клімату, враховуючи довжину світлового дня, інакше рослина «заплутається» і може «зірватися». Чим далі на південь, тим більше потрібні сорти цибулі короткого дня, оскільки вона рідко отримує понад 12 годин хорошого світлового дня протягом усього вегетаційного періоду. Якщо посадити такі сорти на півночі з довгим днем, то вона рано достигне, але цибулини не стануть великими.

Цибуля проміжного дня найкраще підходить для тих країн, де вона інтенсивно нарощує цибулини в той час, коли тривалість дня досягає 12–14 годин сонячного світла. Тут є багато смачних та надзвичайно солодких сортів.

Чим далі на північ, тим більше знадобляться сорти цибулі довгого дня, яка гарно росте й дозріває, коли тривалість дня перевищує 14 годин сонячного світла. Практично для всієї території України потрібні сорти цибулі довгого дня, які відмінно підходять для тривалого зберігання.

Посадіть у потрібний час. Посадка в потрібний час відповідного сорту є найважливішим фактором для обмеження стрілкування. Посадка тиканки повинна відбуватися за 4–5 тижнів до останніх передбачуваних весняних заморозків.

Наведених вище порад щодо запобігання стрілкуванню цибулі, якщо їх ретельно дотримуватись, повинно бути достатньо, щоб обмежити це явище й гарантувати вам гарний урожай.

Збирайте врожай і зберігайте.

Правильна обробка під час збирання врожаю збільшує час, протягом якого ви зможете зберігати цибулю. Коли її листя стає коричневим або жовтим і полягає, настає час збирати врожай. В ідеалі, на цьому етапі в рослини має бути близько 13 листків. Підкопайте та виберіть цибулю рано-вранці в сонячний день і сушіть її на сонці протягом двох днів. Щоб запобігти сонячному опіку, покладіть листя одного ряду на цибулини іншого. Якщо очікується дощ, вам доведеться перенести цибулю з ділянки під укриття. Надлишок вологи може викликати гниття.

Тривалість зберігання цибулі залежить від того, як ви поводитеся з нею після збору врожаю. Після того, як цибулини підсохнуть на грядці протягом кількох днів, рекомендується продовжити процес сушіння в сараї, гаражі чи іншому прохолодному, затіненому місці. Переконайтеся, що місце добре провітрюється, щоб цибулини могли дихати. Вся шийка (там, де листя зустрічається з цибулиною) повинна бути сухою, аж до поверхні цибулі, й не повинна «ковзати», коли ви її прищипуєте. За цей час луски набувають однорідної текстури та кольору.

Після того, як цибуля ретельно висохне, зріжте коріння й обріжте верхівки на пару сантиметрів. Тепер вони готові до зберігання та вживання.

Зберігайте цибулю в прохолодному, сухому, добре провітрюваному місці, наприклад, у гаражі або сараї. Помістіть цибулини в сітчасті мішки або сітку, щоб забезпечити вільний доступ повітря. Періодично перевіряйте наявність м’яких цибулин та видаляйте їх, щоб уникнути псування інших. Як правило, солодша цибуля зберігається не довше, ніж більш гостра, тому спочатку вживайте солодші цибулини.

Смачного!

Підготував Володимир Столяренко