Бораго на щедрій грядці. Ч1
НазадУ старовинних пам’ятках часто можна зустріти безліч відомостей про корисні властивості та способи застосування рослин, яких незаслужено віднесли до ряду бур’янів, як от, наприклад, бораго.
Огіркова трава (лат. Borago officinalis) належить до родини бурачникових. Стародавні лікарі називали її «радістю серця» завдяки цілющому впливу на серцево-судинну систему. Потужним заспокійливим засобом її вважали у Франції й також називали «серцевою квіткою». Французи використовували квіти огіркової трави для ароматизації вин, оцту та для декору страв. Сама рослина — трав’янистий однорічник, була завезена із Сирії. Найбільшого поширення вона набула в Європі, де широко культивується у відкритому ґрунті.
Стебла огіркової трави гіллясті та прямі, досягають до 1 м у висоту. Коренева система стрижнева з численними бічними корінцями. Квіти красивого синього кольору з рожевим відтінком, зібрані у щитовидно-волотисте суцвіття на самій верхівці стебла. Плоди бораго — ребристі горошинки коричневого кольору, що містять до тисячі дрібних насінинок, які висипаються на ґрунт після дозрівання.
Вибираючи місце для посадки огіркової трави, потрібно мати на увазі, що рослина бурхливо розмножується самосівом. Тому плоди з насінням необхідно збирати до моменту дозрівання бораго. У себе на городі я залишаю лише потрібну кількість рослин. А позаяк часто зриваю цвіт бораго для фіточаїв, то посадки не сильно загущені.
Агротехніка вирощування дуже проста. Ця рослина пристосовується до зростання як на сонячній частині городу, так і в напівтіні та тіні. До складу ґрунту рослина теж не вимоглива, але на родючих ґрунтах вона досягає найкращих смакових якостей. Висівають насіння у ґрунт ранньою весною. Щоб отримати ще один урожай і красиве цвітіння, можна висіяти її ще раз у серпні. Насіння висівають у борозенки глибиною 3 см з проміжками до 10 см. Відстань між рядками має бути не менше 35–40 см. Сходи з’являються через тиждень.
Догляд за рослиною полягає в регулярному розпушуванні, проріджуванні та своєчасному поливі посадок. Якщо ви вирощуєте бораго для отримання соковитої зелені, то залишайте відстань між рослинами близько 10 см. Якщо в декоративних цілях і для отримання насіння, то відстань має бути більшою — 45–60 см. В ущільнених посадках листя буде ніжнішим і соковитішим. Його зрізують через кожні 15–25 днів після появи сходів до утворення квітконосів. Після зрізання рослина швидко відновлюється, тому за один сезон можна зібрати кілька врожаїв. Для посівного матеріалу необхідно залишити частину відцвілих стебел на кращих рослинах. Насіння зберігає схожість два-три роки.
Багато городників висівають бораго біля картоплі, адже там, де росте ця трава, менше колорадських жуків. Рослина є чудовим медоносом, тому у вашому саду і на городі гарантоване гарне опилення кожної квіточки бджолами.
Валентина Рудич, с. Бистричі, Рівненська обл.