Facebook Pixel Основи агротехніки троянд | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Основи агротехніки троянд

Назад Основи агротехніки троянд
25 грудня 2024

Троянди мають глибоке символічне значення для багатьох людей, а для садівників вони є не тільки об'єктом захоплення, але й джерелом творчості, задоволення та зв'язку з природою, можливість відчувати її ритми та бути частиною природного циклу. Для садівників-початківців, або тих, хто лише зараз наважився завести на подвір’ї королеву квітів, надаємо основні моменти посадки та догляду за ними.

 

Місце посадки

Для троянд вибирають місце, освітлене сонцем у першій половині дня, звернене на південь чи південний схід. Опівдні, під прямими променями сонця, троянди швидко вигоряють, втрачаючи при цьому декоративність, тому бажано, щоб в цей час на них падала тінь.  В умовах достатньої кількості сонця троянди рідше вражаються борошнистою росою та іржею. І навпаки, якщо висадити їх у повну тінь, то її пагони будуть занадто витягнутими, квітів буде мало, рослина часто вражатиметься хворобами. Ділянка, по можливості, повинна бути обрана з урахуванням напрямку сильних літніх і зимових повітряних потоків, щоб захистити троянди від вітрів, що розвалюють кущі і навіть можуть виломити крони у штамбових троянд. Наприклад, у Харківській області, найсильніші вітри влітку завжди дмуть із північного заходу, а взимку – з південного сходу. Якщо ділянка невелика і досить захищена, то в місці, де висаджені троянди, не повинно бути протягів. Виткі троянди потребують опорної конструкції, тому для посадки вибирайте такі місця, де є можливість їх встановлення. В якості такої конструкцїі часто використовують також альтанки, арки тощо.

 

Ґрунт

Троянди люблять “поїсти”, найкращий для них ґрунт – лесоподібні суглинки, підживлені перепрілим коров'ячим або кінським перегноєм. На важких глинистих ґрунтах у троянд погано розвивається коріння, а в піщаних ґрунтах вони страждають від недостачі поживних речовин. Який конкретно тип грунту у вашому районі, можна дізнатися з цієї інтерактивної карти України, вибравши свою область проживання. Тому перед посадкою троянд слід скоригувати ґрунт, в якому вони зростатимуть, у бік оптимального варіанту. На супісках додають глину, компост, гній, дернову землю. У важкий глинистий ґрунт вносять пісок, гній, або компост і влаштовують дренаж на дні посадкової ями. На легких супіщаних ґрунтах реакція ґрунтового розчину має бути нейтральною, але слабка кислотність допустима (рН 6,5-7,0). На важких глинистих ґрунтах бажана слабка лужність (рН 7,0-7,5). Як перевірити кислотність ґрунту в домашніх умовах, читайте тут.

 

.

Який має бути ґрунт у вашому конкретному випадку, ще залежить і від того, щеплені троянди, чи кореневласні. Найпоширеніша підщепа для троянд - Шипшина звичайна (R. canina), яка віддає перевагу слаболужним ґрунтам, тоді як кореневласні троянди більш полюбляють слабокислий ґрунт.

 

Посадки та пересадки

Стандартна посадкова яма: глибина – 40-50 см, ширина – 30 см. Кущ висаджують так, щоб окулювання виявилося на глибині 5 см під землею. Техніка посадки стандартна: розправити коріння засипати землею, притоптати, полити, підсипати землю. Маленькі хитрощі: троянда краще приживеться, якщо перед посадкою коріння занурити в бовтанку з глини та коров'яку (2:1), а після посадки замульчувати перегноєм.

 

Строки посадки

Старі кущі пересаджують лише восени, а молоді троянди саджають і навесні, і восени – за обставинами, кому як зручніше. На мій погляд, осіння посадка (у жовтні) краще: за час вимушеного спокою на рослині затягуються пошкодження, отримані при викопуванні, осінні дощі та весняне танення щільно осаджують ґрунт на корені. При осінній посадці на троянду відразу насипають горбок землі - він збереже пагони від висихання і від перших нічних заморозків, а навесні при першому ж теплі троянда рушить у зріст. При весняній посадці більше ризику: висаджують троянди вже сильно ослаблені зберіганням у прикопі чи підвалі; після посадки дуже швидко настають спекотні дні і пагони можуть висохнути до того, як почне функціонувати та качати в них воду коріння. Троянда, отримана навесні поштою, посилкою, часто взагалі приходить у пізні терміни. Що робити?

По-перше, відпоїти троянду - помістити у воду на добу.

По-друге, розчинити у цій воді стимулятор росту "Біоглобін", який "приведе до тями" і коріння, і брунки на пагонах.

По-третє, посадити троянду глибше.

По-четверте – після посадки накрити троянду ковпаком із плівки (а якщо сонячно, то і притінити), щоб до того часу, коли коріння “прийде до тями” і почне працювати, не пересохли пагони.

 

Поливи

Особливу потребу у воді троянди відчувають у періоди інтенсивного росту пагонів та утворення бутонів. Поливають троянди рясно: 6-10 л на кущ, а після поливу відразу розпушують, щоб не утворювалася кірка на ґрунті і повітря вільно проникало до коріння. Троянди поливають лише під корінь. Частота поливів залежить від погоди. У серпні-вересні поливи спочатку скорочують, а потім, незважаючи на те, що троянди продовжують рости та цвісти, припиняють повністю.

 

Підживлення

Троянди дуже гарно реагують на підживлення. Основні елементи, необхідні трояндам для здоров'я та краси, – це азот, фосфор та калій. Азот стимулює зростання пагонів (але його надлишок затримує цвітіння), фосфор забезпечує їх визрівання, і навіть впливає інтенсивність і якість цвітіння. Калій потрібен під час цвітіння та при підготовці рослин до зимівлі. Мінеральні добрива вносять під полив. Після весняної обрізки вносять азот (аміачна селітра, сульфат амонію) із розрахунку 20-30 г/м2. Друге та третє підживлення дають перед цвітінням на початку червня та наприкінці липня, повним мінеральним добривом з розрахунку на 1 м2: азоту – 20 г, фосфору – 30 г, калію – 40 г. Останнє підживлення, тільки фосфором і калієм, дається в середині вересня (фосфору - 20 г, калію - 40 г на 1 м2). Підживлення повним мінеральним добривом можна замінити на поливи розведеною (1:10) гноївкою, змішаною з деревним попелом, з розрахунку: одне відро на 2-4 кущі (залежно від віку та величини куща).

 

Бажаю усім успіхів у садівництві під мирним небом! Кращі сорти троянд, які ми пропонуємо, ви знайдете тут.

Володимир Столяренко