Тирса як добриво. Ч3
НазадЩе один спосіб поліпшення тирси. Целюлозу тирси (та будь-яких рослинних решток) здатні розкладати багато ґрунтових грибів і бактерій. При внесенні тирси в ґрунт або використанні її як мульчі вона буде швидко заселена ґрунтовою мікробіотою. Однак, якщо ви хочете сприяти розмноженню певних мікроорганізмів, наприклад мікробіологічних фосфатмобілізаторів, які можуть ефективно розчиняти і мінералізувати фосфор з органічних і неорганічних складових ґрунту, то треба заселити тирсу відповідним грибом чи бактерією. Крім того, що фосфор стає доступним для поглинання рослинами, додається стимуляція росту рослин, яка досягається шляхом виробництва цими мікроорганізмами корисних метаболітів, таких як фітогормони, антибіотики або сідерофори. Таким чином, різні препарати фосфатмобілізаторів сприяють зростанню багатьох культур, наприклад препарат Біонорма фосфор. Аналогічна дія мікроорганізмів-азотфіксаторів, які накопичують вільний для рослин азот,— препарат Біонорма азот. У цього ж виробника є універсальні препарати Біонорма сад, Біонорма овочі, де одні штами бактерій сприяють зростанню кореневої системи, інші додають азоту в ґрунт, ще три інших штами бактерій та мікроміцетів мають потужну захисну дію проти збудників різних хвороб.
Заселення мульчі грибом Metar hizium (препарати Ентоцид, Метаризин) сприятиме суттєвому зниженню чисельності ґрунтових шкідників (дротяника, капустянки, хрущів тощо) та гнилі, завдяки природним інсектицидним властивостям гриба та його здатності пригнічувати шкідливі гриби. Якщо ви використовуєте тирсу під овочами, то, можливо, є сенс заселити її грибом Beauveria, що добре протистоїть таким небезпечним хворобам, як фузаріоз, вертицильоз та ін.,— препарати Ізокур, Ефект Біо.
Вибирайте найбільш актуальний варіант для конкретного випадку й обов’язково скористайтеся ним. Така «доопрацьована» мікроорганізмами мульча може суттєво розширити користь мульчування, зробити просту мульчу подвійно ефективною. Але пам’ятайте, що термін зберігання біопрепаратів невеликий, тому заздалегідь купувати їх не можна.
На ринку України пропонується велика кількість мікробіологічних препаратів та добрив як вітчизняних, так і закордонних виробників. Приклади вітчизняних препаратів: Гуапсин, Трихофіт, Добрий Господар (ТОВ «Захист-Агро», Одеська обл.); Ензим (ТОВ «Агро-Біо-Тех», Херсонська обл.); Біомаг, Біофосфорин, Целюлад (Завод «Ензим-Агро», м. Вінниця); Байкал ЕМ-1 У (ТОВ «ЕМ-Центр Україна», Харківська обл.), і найбільший асортимент у компанії «BioNorma», м. Київ.
Насамкінець залишається додати, що крім тирси можна також використовувати дерев’яну стружку, з тією різницею, що розкладатиметься вона повільніше, відповідно, й ефект від її внесення буде помітний пізніше.
Підготував Володимир Столяренко