Помідори та пасинки
НазадРаніше я прислухалася до порад інших людей, потім збирала вирізки з різних газет та журналів. А коли познайомилася з «СВ», то почала вже враховувати його зауваження, рекомендації та пропозиції, бо вони мені надзвичайно потрібні, адже допомагають та навіть заохочують посіяти чи посадити щось нове. Усі примірники зберігаю, вчуся чогось нового та корисного, а також ділюся з іншими своїм досвідом.
Урожай, як відомо, починається з насіння, тому кожного року я замовляю його в «СВ», і воно мене ніколи не підводило. Цього разу поповнила свою колекцію томатів такими сортами, як Златава, Мандат F1 та Шармант F1.
І хоча на сторінках «Сільського вісника» вже багато разів публікувалася помідорна тема, я все-таки вирішила зробити свій внесок. Найбільш шановане місце на моїй овочевій грядці посідають помідори. Хочеться звернути увагу на маленьку деталь: у той час, коли я тільки почала засвоювати технологію вирощування томатів, прочитала про процедуру пасинкування. Зізнаюся чесно, я навіть не знала, що це таке.
І ось сусід, який давно займається городництвом, пояснив, що це пагінці, які з’являються в пазухах листя основного стовбура. До речі, якщо такий пагін, що виріс до двох чи трьох самостійних листочків, відщипнути та поставити у воду, він пустить корінці. І буде ще один саджанець-помідор. Так можна розмножити сорти (або гібриди), яких мало. Чим же так не догодили пасинки, що їх треба видаляти? Виявляється, якщо їх не виламувати, то кущ сильно розростається, а це уповільнює ріст і дозрівання плодів. Видаляти пасинки краще зранку, коли рослина напоєна вологою, тоді вони легко ламаються, а за день ранка присохне та загоїться. А ще обов’язково треба прищипнути верхівку стебла (над п’ятою китицею). Це стосується високорослих помідорів. У низькорослих сортів (50–70 см) залишаю один нижній пасинок під першою плодовою китицею. Формую низькорослі помідори у два стебла.
Пасинок просто відломлюю пальцем, залишаючи невеликий пеньок, який потім засихає та відпадає. У результаті вся сила рослини спрямовується до плодів. Вони швидше достигають та стають більшими.
Ще одна хитрість для підвищення врожайності — зрізую все листя до першої зав’язі та залишаю під кущем. Листя помідорів, що гниє, виділяє вуглекислий газ, пари якого теж прискорюють дозрівання томатів. І ще один плюс — під листям не ростуть бур’яни та не утворюється кірка. Одразу зриваю бурі помідори, щоб вони не витягували соки з інших зелених плодів. І, звичайно, не забуваю регулярно прополювати, розпушувати міжряддя, підживлювати та поливати.
А про пасинкування я згадала тому, що до мене часто звертаються за поясненням, що таке пасинки.
Світлана Пронь, с. Угринів, Івано-Франківська обл.