Facebook Pixel Сад. Початок. Ч3 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Сад. Початок. Ч3

Назад Сад. Початок. Ч3
24 листопада 2024

Агротехніка висаджування 

Терміни висаджування можуть бути й весняні, й осінні. Літні сорти яблуні,  вишні та сливи у вологі роки можна висаджувати восени за 15–20 діб до замерзання ґрунту. Менш зимостійкі сорти  яблуні та груші на карликових підщепах краще висаджувати рано навесні. 

Малину восени висаджують за 30– 35 днів до настання морозів, а навесні — якомога раніше, до розпускання бруньок. 

Смородину висаджують восени за  20–25 днів до настання морозів, а навесні — якнайраніше. Найкращими вважаються осінні терміни садіння.  

Техніка висаджування саджанців  вимагає дотримання певних правил. Попередньо готують такий реманент: саджальну дошку, довжиною 1 м, кілочки  для розмічування ями, довжиною 30– 40 см, шпагат, кілки висотою 1–1,2 м, молоток і, звичайно ж, лопату. Краще саджати удвох. 

Попередньо кілком позначають  центр ями і засипають її родючим ґрунтом до половини висоти. Потім один із  саджальників установлює саджанець у яму з північної сторони кілка, а другий  розправляє коріння і за допомогою саджальної дошки, покладеної на краї ями,  визначає правильну глибину посадки. Це досить важливий момент, бо надмірне  заглиблення чи мілке висаджування  значно погіршують ріст і розвиток дерева. Слід дотримуватися такого правила — коренева шийка повинна бути  на рівні поверхні ґрунту. Оскільки ґрунт пухкий і після висаджування та поливу  осідатиме, кореневу шийку слід заглибити на 1–2 см. Після розміщення саджанця  у ямі її поступово заповнюють родючим ґрунтом, домагаючись того, щоб він  рівно мірно заповнював усі порожнини між корінням, щільно до нього прилягав. 

Виймають кілочок, яким позначали центр ями, а натомість вбивають поблизу  стовбура високий кілок, до якого після висаджування підв’язують саджанець. Один  із садильників, тримаючи саджанець, забезпечує його вертикальне положення  по центру ями, а другий — рівномірно засипає яму ґрунтом і добре його ущільнює.  На поверхні ґрунту навколо саджанця  утворюють лунку, в яку відразу після посадки виливають 30–40 л води. Це необхідне з двох причин — ґрунт повинен добре контактувати з коренями, осісти, а корені повинні мати достатньо вологи для  нормальної життєдіяльності. Після поливу, коли вода повністю всотається ґрунтом, необхідно присипати лунку сухим ґрунтом або замульчувати її поверхню.  

Звичайно, можна не дотримуватися викладених положень і робити все  «на око». Як то кажуть, вільному воля,  але додаткові зусилля щодо дотримання правил окупляться тим, що рослини  будуть добре рости і даватимуть високий урожай. Особливість плодових культур у тому, що вони багаторічні, а тому  й помилки при садінні можуть виявитися через кілька років. Виправити їх досить складно, а інколи навіть неможливо.  От і міркуйте, що краще — морочити голову з правилами агротехніки чи потім  каятися й кусати себе за лікті. Бажаємо вам успіху у вирощуванні свого саду! 

Василь Довгополюк, канд. біол. наук