Синьйор помідор. Ч2
НазадДля гарного плодоношення томатам необхідне хороше живлення. Найкращий варіант — підготовлена тепла грядка, яку я готую з осені. І на ранньому етапі мої помідори мають достатньо поживи. Та томати краще недогодувати, ніж перегодувати. Кущі томатів можуть милувати око буянням зелені, але нам потрібне не листя, а плоди, тому помідори необхідно пасинкувати. Рослини індетермінантного типу (високорослі) формую в одне або два стебла, а середньорослі — в два чи три, видаляючи пасинки та зайве листя. А на низькорослих кущах видаляю те листя, яке торкається землі, та пасинки, які загущують кущ.
Проте з часом томатам живлення вже не вистачає, та й вологи теж. Гарним живленням для них є, наприклад, настій із кропиви, який ще й підвищує імунітет рослини і стійкість до несприятливих умов. Підживлюю їх і розведеним курячим послідом (1:10) чи коров’яком. Щоб волога з поживними речовинами (при поливанні чи підживленні) краще доходила до кореневої системи, а не розтікалась по поверхні, при висаджуванні розсади у відкритий ґрунт біля кожної рослини я вкопую дволітрову пет-пляшку горловиною донизу зі зрізаним верхом для поливання чи підживлення. Протягом усього літа полив здійснюю через ці пляшки. В результаті економлю час, трудові зусилля та воду, якої при такому способі поливу потрібно набагато менше. Переваги цього способу ще й у тому, що земля не ущільнюється і її не потрібно часто розпушувати (якщо ділянка не замульчована); не так росте злісний бур’ ян, під час поливу вода не потрапляє на стебло, що вкрай небажано.
Кажу правду: свої помідори я поливаю дуже рідко, навіть якщо надворі спека. Вони в мене замульчовані спочатку подрібненою сухою травою, а потім соломою. Для томатів мульча вкрай необхідна — вона не дає перегріватись кореням рослини, що зменшує ймовірність появи фітофтори. Збудник фітофторозу живе у ґрунті, й за сприятливих умов, якими є підвищена вологість і коливання температури, спори гриба можуть поширюватись і уражувати рослини, а мульча стає бар’єром на шляху цих спор. Крім того, трава перегниває і стає додатковим джерелом живлення для рослини, а також не дає волозі випаровуватися, що зменшує необхідність постійного поливу, а на поверхні ґрунту не утворюється кірка.
Та головним для городників залишається питання, чим покропити помідори, щоб вони не чорніли? На жаль, якогось одного диво-препарату не існує (якщо не використовувати хімічні засоби), адже біопрепарати доповнюють один одного і ефективнішим буде їх чергування. Обробки ЕМочками та Мікосаном навесні та на початку літа оздоровлюють рослину, забезпечують її стійкість, покращують імунітет. А коли вже вірогідність фітофтори збільшується, в бій вступають Фітоспорин, Фітодоктор, Триходермін, Фітоцид. Якщо немає цих препаратів, то є десятки перевірених народних методів.
● 10-мілілітровий флакончик йоду влити в десятилітрове відро, додати півтора літра сироватки. Немає сироватки — всипати 1 склянку цукру, залити підігрітою до 40 0С водичкою і обприскати помідори.
● 200 г часнику залити 1 л води, настоювати дві доби, після чого процідити і розвести в 10 л води. Часникову обробку бажано повторювати через кожні 10 днів.
● 200–300 г часнику, його стрілок або листків пропустити через м’ясорубку, розвести в 10 л води, через півгодини профільтрувати та обприскувати томати.
● Дуже ефективний у боротьбі з фітофторою ревінь. 5–6 листків ревеню залити крутим окропом і настоювати протягом 3 годин. Цим настоєм спочатку полити розсаду перед висаджуванням, а потім постійно один раз на тиждень обприскувати наземну частину помідорів. І фітофтора відступає.
● Для захисту від грибних хвороб Сергій Тужилін рекомендує через два тижні ввечері обприскувати томати чаєм із хвоща. Для цього 1 г польового хвоща залити 1 л холодної відстояної або дощової води, прокип’ятити 15–20 хвилин, охолодити, додати 9 л води, перемішати. Після вечірнього обприскування чаєм із хвоща зранку одразу ж обприскати томати кропив’яною гноївкою (1:40). Для Західної України доцільно в період тривалих дощів здійснювати обприскування приблизно через 9 днів.
Кропив’яна гноївка: 1 кг кропиви замочити у 10 л води й настоювати до цілковитого розкладання рослин. Ефективне обприскування кропив’яною гноївкою для загального стимулювання росту та розвитку рослин у пропорції 1:20.
А ще я обов’язково сію на ділянці чорнобривці. Корені цих квітів виділяють речовини, які згубно діють на фітопатогени.
Використовуючи народні методи, завжди маю екологічно чисті овочі та при цьому економлю гроші на придбання хімічних препаратів. Мені дехто може зробити зауваження, що рослинам потрібні й мінеральні добрива. Я їх замінюю попелом із деревини. Настоявши 2 л попелу у відрі води, додаю ще 10 л води і поливаю рослини.
Скептиків у вирощуванні рослин є багато. Та кожний обирає щось своє, власний метод вирощування. Стандарту немає.
Магдалина Мельник, член Клубу органічного землеробства, смт Перегінське, Івано-Франківська обл.