Вирощування квасолі. Частина 2
НазадВитку квасолю краще вирощувати на опорах, тоді врожай буде більший. Це можуть бути палиці, встромлені в землю біля рослин, жердини, зв’язані вгорі по кілька штук (у вигляді намету), може бути й синтетична сітка, яку ми використовуємо на огірках, можна садити й біля огорожі з металевої сітки. Бажано, щоб опори були висотою 2,5 м, адже квасоля може досягати заввишки 3 м.
Якщо у вас немає можливості вирощувати квасолю на опорах, то можна прищипнути точку росту (верхівку) на висоті 30–40 см, тоді рослина кущитиметься. Звичайно, врожай буде менший. Стручки в такому разі слід обривати вчасно, щоб вони не засмічувалися землею.
Високорослу квасолю, яка росте на опорі, теж прищипують на висоті опори, адже рослина буде цвісти, а бобів зав’язати до холодів не встигне. Я прищипую верхівку в серпні. У міру росту рослин прищипую й бічні пагони. Тоді рослина має гарний, ошатний вигляд.
Перші ж сильні заморозки пошкоджують квасолю повністю. Якщо рослини не були вражені хворобами, їх зрізують і компостують. Коріння з бульбочками викопують і теж компостують, тому що у бульбочках накопичується азот. Опори зачищають від залишків рослин і складають до наступного року. Синтетичну сітку дезінфікують, а якщо використовували шпагат — його спалюють.
Квасолю також можна виростити з розсади в горщиках із гарною ґрунтосумішшю, як для помідорів. Вирощують у кімнаті або в холодних парниках. Насіння замочують і висівають за місяць до висаджування. Пониження температури до +10 0С сприяє гарному розвитку міцної розсади з добре розвиненим корінням.
За кілька днів до висаджування рослини загартовують. Якщо у парничку, то його частково відкривають, а якщо у кімнаті, то виносять у затінок на повітря. Якщо загроза заморозків минула й земля прогрілася до 10 0С, рослини з горщиків висаджують на грядку, поливають і акуратно пускають на опору, обвиваючи проти годинникової стрілки. Якщо з осені внесли перегній, а весною нітроамофоску, то рослини літом підживлювати не потрібно, щоб вони не «зажирували».
Мені довелося в 2017 р. посіяти квасолю на розсаду просто у мисці під черешнею і в звичайній городній землі. Вся посаджена квасоля виявилася пошкодженою тоненькими білими черв’ячками довжиною до 1 см. Із землі замість листя стирчали лише штурпачки.
Сіяти в горщики часу вже не було, тож я трохи замочила квасолини і густо посіяла їх у ту ж саму миску, але ґрунт взяла гарний. Квасоля вся зійшла, і щойно із сім’ядоль розвинулося листя, я вирішила розсадити рослинки на грядку, якраз під дощ. Доки квасоля в мисці підростала, я відловлювала тих шкідливих черв’ячків на розрізані й вкопані прямо на грядку буряки. Щодня, під вечір, я ті шматки буряків викопувала, шкідників обчищала у відра з водою, а буряки знову пригортала на гряд ці. І так сім днів поспіль.
Потім я зрозуміла, що шкідники коріння квасолі не пошкоджують. Їм смакують лише самі боби (сім’ядолі квасолі). А коли з них розів’ється листя, то рослина їх більше не цікавить. Уся розсада гарно прижилася й дала чудовий урожай.
А ще квасолю можуть пошкоджувати попелиця й червоний павутинний кліщ. На молодих пагонах квасолі можна побачити зелену та чорну попелицю, а на нижньому боці листя — червоного павутинного кліща (на пошкодженому ним листі зверху з’являються невеличкі жовті плями, які з часом стають бронзовими та ламкими).
Під час збирання врожаю в дощову погоду квасолю можуть пошкоджувати сіра гниль (Botrytis cinerea) і борошниста роса. Пошкоджені боби загнивають. Для профілактики й лікування рослини обприскують препаратами, які містять сірку. Коли ж рослина вражена бактеріозом (це почорніле листя та боби, замоклі плями), то дійових засобів боротьби немає. Вражену рослину краще знищити, а зібрані з неї боби не використовувати на насіння. Та все ж таки, якщо квасоля посіяна на сонячному місці й не загущена, хворобами та шкідниками вона пошкоджується мало.
Квасоля — не самозапильна культура, запилюють її бджоли та різні комахи, тому, якщо виникла необхідність в обприскуванні, то краще це робити під вечір, коли їхній літ уже закінчився, й тими препаратами, які швидко розпадаються.
Обривання стручків у фазі молочної стиглості сприяє кращому зав’язуванню нових стручків. З такої квасолі відразу готують страви або кладуть її в морозильну камеру.
З повагою, Надія Гоменюк, м. Немирів, Вінницька обл.