Facebook Pixel 20 років з вузькими грядками | Сib.net.ua

20 років з вузькими грядками

Назад 20 років з вузькими грядками
02 квітня 2025

Настає весна і ми всі розмічаємо грядки, плануємо посадки городини. Дані поради можуть стати в нагоді для тих городників, які мають невеликі земельні ділянки, але намагаються виростити усі основні овочі для своєї родини, за винятком картоплі. Понад два десятиліття використання нами вузьких грядок показали, що врожайність, якість вирощеної продукції є дуже високими при суттєво менших витратах праці.

Велику увагу приділяємо органічному способу землеробства, в якому ґрунт прийнято вважати живим організмом, а отже йому, як і будь-якому живому організму, потрібні живлення, повітря, волога, світло і тепло. Зрозуміло, що тільки на здоровому, доглянутому і забезпеченому всім необхідним ґрунті можуть розвиватися здорові рослини, які дадуть повноцінний урожай. Та, звісно,  що неможливо досягти всього і відразу, отож цей метод, як і будь-який інший, вимагає терпіння й планомірної праці. В кінці городу маємо дві великі компостні кучі, куди зносимо усю органіку, відходи кухні, папір тощо.

 

Ідея втілена в життя

На початку цього століття ми з дружиною вирішили втілити ідею вузьких грядок в життя. Садова ділянка в нас вузька (10 м), але довга. Центральна стежка з бетонних плиток проложена вздовж ділянки на відстані 8 м і 2 м від межі. На вузькій, північній стороні, висаджена смородина, ожина, виноград і кілька слив. А широка частина – наш город. Ось його ми і поділили на грядочки-стежечки однакової ширини — по 75 см, і лежать вони в напрямку з півночі на південь.

Через кілька років грядки зробили трішки ширшими (80 см), під два ряди рослин, кожен із яких гарантовано добре освітлюється сонцем, а доріжки стали трішки вужчими (70 см). Відтоді грядки і доріжки не міняються місцями, знайшовши свою постійну «прописку». 

Межу між стежками і грядками можна зробити з дерева — це легко в реалізації та красиво, але дорого і відносно недовговічно. Тому я придбав кілька листів плоского шиферу, який порізав болгаркою (алмазним диском) на смужки завширшки 12 см. Вкопані наполовину в землю, вони виявилися досить міцними, а їх термін служби – необмеженим. 

Протягом двох-трьох років стежки самі заросли травичкою. Регулярне скошування стежок тримером пригноблює великі бур’яни, а м’які травички – тонконіг лучний, вівсяниці, мітлиці, конюшина та ін.– чудово розвиваються. Окремі бур’яни, такі як кульбаби та портулак городній, іноді підрізаємо з корінням. Завдяки зарослим травою стежкам, після будь-якого дощу ми можемо обійти весь свій город, не забруднивши взуття. Повірте – це дуже зручно та приємно!

Усього в нас вийшло 18 грядок. Із такою кількістю «мініполів» можна подумати і про сівозміни. Вже маючи чималий досвід городників, ми з дружиною залишилися задоволені вже першими отриманими врожаями. 

 

Удосконалення грядок 

Не дуже зручно на вузьких грядках користуватися шлангом для поливу, затягуючи і витягуючи його по доріжках. Щоб не м’яти шлангом крайні рослини, доводилося захищати їх, ставлячи півметрові кілочки з дерева або арматури. З часом я зробив з товстого 8 мм сталевого дроту 18 дужок прямокутної форми з вигином верхівки буквою «Г» в сторону центральної доріжки на якій розташований шланг. Цей вигін не дає шлангу перекидатися на грядки, коли його затягуєш між ними. 

Кілька років використовували крапельний полив, але з початку війни, знов перейшли на полив зі шлангу. Завжди прогріта тепла вода подається слабеньким насосом (350 вт) із водойми, яка в свою чергу наповнюється дощовою водою із даху нашого будинку, а при нестачі – із водопроводу.

Щоб не бігати щоразу включати і відключати насос, придбали недорогий дистанційний вимикач у вигляді брелока, який працює на відстані до 70 м.

Посів овочевих культур

Морква, редис, буряки столові, горох, сидерати, тощо – відразу після посіву накриваємо агроволокном (спанбондом) складеним удвічі, краї придавлюємо, щоб не знесло вітром. Оскільки розміри грядок однакові, то і відрізки агроволокна теж однакові. Під таким накриттям ґрунт висихає набагато повільніше, насіння сходить гарно і дружно. Коли з’являються перші паростки – укриття знімаємо. 

 

Захист від заморозків 

Оскільки ширина грядок однакова, з дроту діаметром 5 мм я зробив дужки двох розмірів: заввишки 50 і 70 см. Меншеньких дужок багато, а більшого розміру – тільки 30 шт. (у розрахунку на три грядки). Для отримання раннього врожаю томатів, перцю, огірків ми висаджуємо власноруч вирощену розсаду на грядки в останній декаді квітня. Ставимо маленькі дужки і накриваємо агроволокном, оптимальна щільність якого 30 г/м2. У разі загрози нічних заморозків або за холодної погоди зверху ставимо дужки більшого розміру і вкриваємо другим шаром агроволокна (або п/е плівкою, яку в сонячний день треба обов’язково піднімати, щоб рослини не упріли!). Краї агроволокна (плівки) зручно притискати до землі тротуарними плитками-цеглинками, що залишилися зайвими після будівництва. Стежки відносно широкі, тому місця для проходу залишається достатньо. Якщо рослини помідорів починають підпирати агроволокно, а на вулиці ще холодно, можна його прибрати з менших дужок, залишивши накритими високі. 

 

Перекопка ґрунту та сидерати

Оскільки грядки вузькі, на них ніколи не стаємо ногами, ґрунт на них не ущільнюється. Виняток – грядки із суницями нейтрального світлового дня. Постійні поливи, незважаючи на поверхневе рихлення, на кінець другого сезону (а довше ми не вирощуємо) призводить до значного ущільнення ґрунту. Після прибирання рослин доводиться, під зиму, робити глибоку перекопку. На решті грядок намагаємося не руйнувати структуру ґрунту, розрихлюючи лише самий верхній шар (5-10 см). 

Як тільки грядка звільняється, прибираємо залишки культури і рихлимо плоскорізом Фокіна і засіваємо сидератами. Після гороху, цибулі, салатів можна посіяти жито чи люпин, або двічі успіє вирости біла гірчиця. Перекопую сидерати, підрізаючи їх коріння на глибині близько 10 см, і акуратно перевертаю ґрунт. Між викопкою, наприклад, ранньої моркви і висадкою часнику, чи озимої цибулі, залежно від погодних умов, можна посіяти і прикопати білу гірчицю, яка дуже швидко сходить і росте. Навіть посіяна у вересні вона успіває піднятися, а інколи і зацвісти до морозів.

 

Переваги вузьких грядок

  • Зручні умови для посіву/посадки та догляду за кожною рослиною.

  • Гарне освітлення і провітрювання рослин, бо вони висаджені у 2 рядки.

  • Менший розхід води для поливів, бо поливаємо лише грядки, а не доріжки між ними.

  • Ґрунт не ущільнений, пухкий, родючий. Перекопуємо лише незначну частину свого городу.

  • Оскільки грядки стандартні й вузькі, поставити дужки і захистити рослини від заморозку чи висаджену розсаду від яскравого сонця – займає, буквально, кілька хвилин.

 

Наостанок хочу сказати, що не обов’язково пускати під вузькі грядки відразу всю площу своєї ділянки. Спробуйте зробити кілька вузьких грядок, висадити на них рослини, забезпечити їм сумлінний догляд і порівняти отримані результати. І лише потім освоюйте решту площі. Це дасть вам можливість «звикнути» до нового методу і більш ефективно розподілити власні сили. Миру і щастя усім!

 

Володимир Столяренко