Facebook Pixel Гарбузові культури | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Гарбузові культури

Назад Гарбузові культури
22 січня 2024

Огірки корисні при порушенні обміну речовин, захворюваннях нирок і печінки, серця. Огірковий сік виводить  холестерин і допомагає при пародонтозі, покращує пам’ять, знижує ризик розвитку атеросклерозу.  

Минулого року вирощувала огірки із розсади і таким способом отримала, дякуючи Богу, швидкий та плідний урожай.  Огірки для розсади обираю кущових та ранньостиглих сортів. Відомими й урожайними сортами є Паризький корнішон,  Фенікс, Анулька, Кущовий та інші. 

При підготовці насіння до посіву велике значення має його прогрівання за температури 20...25 0С протягом 1,5– 2 місяців. Найвищий урожай дають великі насінини. Тому при підготовці насіння їх потрібно вибрати якомога більше. Для цього використовують 3%-й розчин кухонної солі (30 г солі на 1 л води). Насінини поміщають у розчин і, помішуючи,  витримують 5–7 хвилин. Ті насінини, які опинилися на дні посудини, промивають водою, підсушують. Пришвидшує появу  сходів пророщування насіння перед посівом, для чого його  замочують протягом 12 годин (вода повинна лише трохи покривати насіння), а потім кладуть у вологу тирсу й витримують  у теплому місці до появи паростків. Висівають таке насіння трохи пізніше, коли ґрунт добре прогріється. Висаджують огірки на городі після бобових, капусти, цибулі, картоплі. 

Обробіток ґрунту проводять так само, як і під капусту  з внесенням добрив. Огірки висівають у три строки (перший — на початку травня). Перше проривання проводять при  утворенні справжнього листочка, залишаючи в гнізді по 4–5 рослин, а при рядковому посіві — по одній рослині на відстані  7–10 см. Коли з’явиться третій справжній листочок, проривають рослини вдруге: при рядковому посіві — через одну так,  щоб остаточна відстань між ними в рядку була 15–20 см; при гніздовому посіві залишають 3–4 рослини.  

Поливи огірків до появи перших зав’язей треба обмежувати. Потім рослини необхідно поливати водою кожні 3–4 дні.  Особливо ефективні освіжаючі нічні та денні поливи. Мульчування огірків створює кращий тепловий режим і зберігає  вологу в ґрунті. 

Перше підживлення рослин проводять на відстані 8–10 см від рядків на глибину 6–8 см, наступні — на глибину 12–15 см. Після цього рослини потрібно полити чистою водою, щоб не  було опіків на листках. Збирають огірки через день, пильнуючи, щоб не почали жовтіти. Зволікання зі збиранням призводить до затримування зав’язування нових плодів. Найкраще  збирати огірки до спеки.  

Вирощування огірків через розсаду. У відкритий ґрунт можна висаджувати розсаду, яку вирощують за 30–35 днів до садіння в теплому приміщенні. Висіваю насіння приблизно  з 15 квітня та вирощую на сонячному підвіконні. За температури 20...30 0С сходи можуть з’явитися через дві доби, надалі їх  зволожую помірно. Через кілька днів огірки підсипаю родючим ґрунтом до рівня сім’ядоль. Із настанням теплої погоди розсаду висаджую в родючий ґрунт у тепличку, зроблену з віконної рами із тимчасовим плівковим накриттям (приблизно у першій половині травня, коли мине загроза приморозків). Якщо ж ви  не встигли виростити розсаду, можна висіяти проросле насіння, хоча при цьому плоди з’являться дещо пізніше.  

Огірки можна вирощувати на вертикальній шпалері.  Для її обладнання над рядками висаджених рослин на висоті 1,8–2 м натягують дріт (іншим матеріалом можуть бути  дерев’яні палиці). Рослини підв’язують на шпагат до шпалери.  З ростом стебла огірки закручують навколо шпагату. Для захисту від хвороб рослини можна часто скроплювати молочною сироваткою та видаляти пошкоджені листки.  

Осінню культуру огірка починають вирощувати також  із розсади у липні-серпні за 15–20 днів до садіння. У тепличку висаджують у першій-другій декаді серпня. Підживлюють  огірки органічними добривами для росту. Фосфорно-калійне добриво використовують для утворення більшої кількості  плодів. Для цього підсипають деревний попіл під кожен кущик огірків або настоюють 25 г попелу в 1 л води протягом п’яти днів та поливають цим розчином рослини. 

Усі гарбузові рослини виявляють підвищені вимоги до тепла і світла. Добре вони ростуть за температури 20...30 0С, при зниженні температури до –10С — гинуть. Гарбузи ліпше ростуть на ґрунтах, забезпечених поживними речовинами.  

У гарбузах багато солей калію, магнію і кальцію, а також вітамінів — С, В і Е. Вони корисні при багатьох захворюваннях нирок,  печінки, порушенні обміну речовин. Один з найбільш поширених і врожайних сортів гарбуза — Стофунтовий, проте є й інші.  

Кабачок корисний при лікуванні серцево-судинних захворювань, хворобах шлунку, печінки, нирок. Він нормалізує  обмін речовин та знижує рівень холестерину в крові. Популярними сортами кабачків є цукіні Золото Скіфів, Зебра.  

 

Мар’яна Ціпух-Гузьо, викладач Івано-Франківського коледжу Львівського національного аграрного університету