Моя улюблена ожина
НазадНеодноразово перечитую журнали «СВ», з яких черпаю безліч корисного для себе. Багато вже чого виписувала: і деревця фруктові, і різні плодові кущі, і квітів немало. А ось у каталозі «СВ» за No1 2018 р. мене зацікавила ожина, про яку хочу розповісти. Тоді ж відразу виписала два сорти: Black Butte і Natchez. Пройшли роки, і тепер я ними дуже задоволена, бо маю хороші врожаї.
Характерні риси цих рослин: вони не колючі, дуже врожайні, солодкі, лікувальні, не уражуються хворобами, тому їх не треба нічим обприскувати, ростуть на будь-якому ґрунті, не бояться засухи, морози витримують до –25 0С. Надземна частина ожини схожа на малину. У перший сезон виростають молоді пагони, а на другий рік дають урожай, і так щороку молоді пагони плодоносять. Пагони, з яких уже зібрано врожай, пізно восени потрібно зрізати під корінь, а молоді — лишати для нового врожаю.
Ягоди ожини дуже смачні, солодкі, підходять для джемів, компотів, заморозки, а особливо корисно споживати їх свіжими. До того ж ожина славиться лікувальними властивостями: нормалізує тиск, очищає кровоносні судини, виводить солі, покращує імунітет. Мені вона дуже допомагає від тиску. Деякі люди говорять, що культуру треба вкривати, але я не роблю цього. Та й чим її укриєш, якщо щорічно пагони ростуть до 3–4 м завдовжки, сягають землі, верхівками чіпляються ґрунту, відразу ж дають коріння й утворюють приріст для нового куща? Навесні я відрізаю частину пагона з утвореним коренем і саджаю на нове місце, де й виростає новий кущ. Я вже такі кущі подарувала усім сусідам і знайомим.
Своїм чагарникам навесні роблю обрізку приблизно до метра довжини, навіть бокові гілочки теж трішки обрізаю — тоді ожина дає більші ягоди і достатній урожай. Ну й додам, що, коли пагони дуже довгі, то при загущенні, особливо в дощову пору, можуть загниватися ягоди. То я з тонкої арматури зробила огорожу, до якої прив’язую пагони, щоб їм було комфортно, а мені — добре зривати ягоди.
Я раджу всім вирощувати ожину — з нею немає особливого клопоту. Восени обрізати пагони, що відплодоносили, навесні вкоротити пагони й зібрати врожай. Зрідка в засуху можна полити. В мене також є і плодові дерева, такі як абрикос, персик, кизил — хоч у них часто обмерзає цвіт, але я їх люблю і жалію.
На цьому я закінчую свою розповідь. Бажаю всім передплатникам «СВ» вирощувати ожину і мати щедрі врожаї. Бувайте здорові, усім усього найкращого!
З повагою і любов’ю,
Любов Борис, с. Стара Миколаївка, Рівненська обл.