Пеларгонії запашні: краса та користь
НазадСьогодні на кухні звичайної родини можна побачити вже відомі багатьом із нас такі пряні культури, як шавлія, чебрець, материнка, м’ята тощо. Напевно, у кожної господині є в арсеналі свій набір «робочих» спецій чи приправ, які вона вдало поєднує, додаючи до улюблених страв. Інша річ — їстівні та духмяні квіти, які поки що не дуже популярні, але мають усі шанси отримати широке використання в кулінарії й не тільки, як, наприклад, пеларгонія запашна. Саме про неї піде далі мова.
Пеларгонія запашна (Pelargonium graveolens) — це трав’янистий багаторічник із родини геранієвих, одна з найпоширеніших кімнатних і декоративних рослин. Візитівка цієї квітки — неймовірний аромат, який вона випромінює, лікувальні властивості та легкість у догляді. За складом пеларгонія — унікальна рослина, що володіє антибактеріальними властивостями, її листя містить біологічно активні речовини: крохмаль, цукрозу, вітаміни та флавоноїди.
Запашні пеларгонії вирощують заради ароматного листя, яке містить духмяну олію. Навіть при незначному дотику вони розповсюджують дуже приємний аромат. Характерного запаху рослині надає наявність ефірної олії, яка широко застосовується у медицині, парфумерній та кондитерській промисловості. Насамперед вражає різноманітність цих запахів. Ви тільки уявіть, що рослина може мати аромат лимона чи троянди, апельсина чи лайма, мускатного горіха чи кедра, ананаса та навіть шоколаду, залежно від сорту. Так, наприклад, листя пеларгонії Lady Plymouth має трояндовий аромат із вираженою нотою евкаліпта. Це дуже ефектний та елегантний сорт із привабливим сіро-зеленим листям і яскраво-рожевими квітами. Є пеларгонії, що випромінюють яскравий аромат хвої (Clorinda).
А ось Angels Perfume, поєднуючи в собі приємний солодко-лимонний аромат листя та надзвичайну красу квіток, подарує вам незрівнянну насолоду. Унікальна новинка, яка протягом усього літа буде тішити око своїм пишним цвітінням. До того ж має властивості відлякування комарів.
Сьогодні пеларгонію використовують у кулінарії майже всього світу, додаючи її в салати, супи, м’ясні страви та навіть у алкогольні напої (бренді, горілка), яким ароматне листя надає більш вишуканого смаку. Так, для створення прекрасного лимонного алкогольного напою підходить сорт із лимонним ароматом, а для виробництва рожевого вина — із запахом троянди. Квіти пеларгонії кладуть у консервоване варення чи компот, щоб захистити заготівлю від грибкової цвілі. Але найчастіше її квіти використовують у виготовленні солодких десертів і прикрас або заморожують у льоду для додавання в прохолодні та підбадьорливі коктейлі.
Під час приготування запашного пирога зазвичай застосовують листя з ароматом лимона чи троянди, яке розкладають у підготовлену форму для випікання. А якщо вам закортіло чогось особливого, можна у звичайний шоколадний торт додати пеларгонії з м’ятним ароматом, і він заграє новими смаковими барвами. Трояндова пеларгонія надає вишуканої ноти пудингам, тістечкам, джемам, її використовують у приготуванні яблучного желе. Взагалі, кулінарні можливості рослини поширюються на трав’яні оцти, фруктовий пунш, вершкові сири, рисові страви, хліб, булочки та бісквіти. Доповнюється стандартне вживання свіжого листя запашної пеларгонії застосуванням як добавки до страв із домашньої птиці та риби, соусів і супів.
Щоб ароматизувати цукор, його перекладають шарами з квітами герані в банку, яка щільно закривається. Такий цукор додає тонкого аромату каві, чаю, пуншу, фруктовим десертам і випічці. Пересипаний у нову красиву банку, цукор із пеларгонією може стати для когось приємним сюрпризом або різдвяним подарунком.
Крім, ароматичних властивостей, пеларгонія запашна — це досить ефектна рослина, яка може все літо прикрашати клумби, рабатки, балконні ящики, а з настанням осені спокійно повернутися зимувати на домашнє підвіконня.
Підготувала Надія Москаленко