Facebook Pixel Синьйор помідор. Ч1 | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Синьйор помідор. Ч1

Назад Синьйор помідор. Ч1
08 квітня 2024

Овоч я загадковий: буваю різних розмірів, кольорів, та й форма у мене різна. Люблю я дбайливих, працьовитих господарів. Недарма кажуть:  «Хочеш смакувати, мусиш добре працювати». Ще я люблю пухкеньку земельку,  вологу та сонечко. А понад усе — волю  і простір, бо хочу, щоб мої червоні «коралики» з висоти звисали донизу. Без мене  не обходиться жодна сім’я. Додають мене до салатів, супів, борщів, готують із мене пасти, кетчупи, сушать, заморожують, закладають мене у банки. У будь-якому вигляді я апетитний і корисний. Пишаюся тим, що мене люблять і шанують. 

Томати — культура непроста. Сортів,  що ростуть як пирій, немає. Без догляду нічого доброго не чекай. Є городники, що відмовляються від вирощування  помідорів. То в них розсада, придбана на ринку, не прижилася, то фітофтора знищила врожай. Так раніше було  і зі мною. Читаючи про вирощування  власної розсади, де треба було насінини замочувати у марганцевому розчині,  різних стимуляторах, промивати, просушувати, витримувати в холодильнику і т. д., а часу не вистачало, то ставало  страшно (та це тільки на перший погляд, як я потім зрозуміла). А так хотілося мати свою розсаду! І знову читала, шукала  поради у городників із досвідом, пробувала. Щось вдавалося, щось не дуже.  Пишуть багато. Однак є така приказка: «Писаному вір, але перевір». 

Хочу поділитися своїм досвідом  вирощування томатів, починаючи з вирощування власної розсади. На мою  думку, найперше — моральна готовність  до праці з рослинами. Насіння томатів перед висіванням замочую в розчині: беру трішки водички, додаю сік алое і мед на кінчику ножа. В посуд кладу паперову серветку, змочую сумішшю для замочування, розкладаю насінини і закриваю плівкою або склом.  

Ще використовую метод М. Курдюмова, влаштувавши насінню гарячу  лазню. Насіння насипаю в чашку, заливаю гарячою (до 60 0С) водою і залишаю  охолоджуватися під кришкою. Насіння, що плаває, відбраковую. Решта сходить удвічі швидше.  

День, коли насіння «проклюнулося» (зійшло), є початком відліку, коли  рослини треба висаджувати у ґрунт (для томатів це 55–60 днів).  

Ґрунт для висівання томатів — звичайна дернова земля, краще з-під кропиви, кротовиння, а також пісок, попіл.  Змішую і додаю на відро ґрунтосуміші  1 склянку М-бокаши. Витримую в теплому місці приблизно два тижні, а потім  висіваю насіння. У виборі дати висаджування та обробітку томатів користуюся  календарем посівних днів Марії Тун.  

Для висівання насіння використовую пластикову тару із дренажними  отворами. Незалежно від способу підготовки ґрунту, тару заповнюю ним заздалегідь, поливаю, закриваю поліетиленовою плівкою та ставлю у тепле місце,  наприклад, біля газового конвектора.  Через два-три дні у ґрунті роблю сірничком ямочки, кладу насінину та загортаю  землею. Не поливаю, бо під плівкою вода  не випаровується. Знову накриваю плівкою та ставлю у тепле місце.  

Сходи томатів з’являються приблизно через 5–8 днів. Після їх появи розсаду переношу до приміщення з нижчою  температурою, щоб сходи не витягувались. Найважливіше, на мою думку,—  задовольнити потребу рослин у світлі  при не дуже високій температурі та достатньому просторі.  

І після появи двох справжніх листочків розпочинаю пікірування. Розсаду  розселяю в окремі горщики, заповнені  сумішшю дернової землі, перегною і річкового піску. Надалі потрібно обережно і регулярно поливати. Бажано, щоб  верхній шар землі підсох. Неприпустимо доливати воду, якщо ґрунт ще вологий.  

Якщо правильно «заправити» землю, то підживлювати розсаду не потрібно, позаяк занадто «плекані» рослини  частіше хворіють. Коли я помічаю, що розсада витончена або на ній жовтіє листячко, то підживлюю коров’яком,  розведеним курячим послідом або натуральним Вітолайзером (1–2 краплі  на 1 л води). 

Перед висаджуванням у відкритий  ґрунт розсаду обов’язково «загартовую». Спочатку ящики виношу у двір  на 30 хвилин, потім на 2 години, потім на півдня, а згодом і на цілу добу. Після  такої адаптації рослини прекрасно почуватимуться на ділянці й порадують високим урожаєм. І ось моя розсада  помідорів уже загартована, стебла товстенькі, не витягнуті, горщики набиті  корінням, через що вона легко виймається, і земля не розсипається.  

Перед висадкою розсади на постійне місце ґрунт проливаю Фітоспорином два рази з інтервалом  у 10 днів (2–3 ст. ложки на відро води). Спушую ґрунт. А вже потім викопую  ямки, проливаю теплою водою, висаджую розсаду. Роблю це в кінці квітня — на початку травня, залежно від  погоди. Висаджуючи у відкритий ґрунт, не загущую рослини. Відстань у рядку не менше 50 см, між рядами — 60–70 см.  Чим рідше посаджені рослини, тим більші будуть плоди, та й фітофторі менше  шансів розвиватися у таких умовах.  Якщо висаджую томати у квітні, то ставлю металеві дуги і накриваю розсаду  агротканиною. Вона значно підвищить шанси на добрий урожай.  

Магдалина Мельник, член Клубу органічного землеробства, смт Перегінське, Івано-Франківська обл.