Facebook Pixel Сосна, яка нахиляється до екватора | Сib.net.ua
Яку версію сайту бажаєте використовувати?

Сосна, яка нахиляється до екватора

Назад Сосна, яка нахиляється до екватора
19 березня 2025

Сосна Кука (Araucaria columnaris) унікальна серед інших сосен і усіх дерев у світі тим, що вона нахиляється до екватора. Все дерево нахиляється, від основи до верхівки, і нахил стає більшим із збільшенням широти місцевості. 

 

Сосна Кука вперше була відкрита європейцям під час другої подорожі капітана Кука  у 1772-1775 роках під час дослідження Нової Зеландії. У Новій Каледонії, звідки вона походить, сосна Кука росте вертикально. Однак в інших частинах земної кулі, куди  вона була інтродукована, зазвичай виростає до висоти від 2-2,5 м, а потім починає рости, нахиляючись до екватора. Це означає, що в Північній півкулі вони нахилені на південь, а в Південній півкулі – на північ. Кут нахилу також має тенденцію до збільшення, чим далі дерева посаджені від екватора.

 

Незважаючи на те, що це явище було продемонстровано на великій вибірці дерев з різних куточків світу, причина такого нахилу не зовсім зрозуміла. Деревні рослини зазвичай ростуть строго вертикально через негативний геотропізм (Чарльз Дарвін першим з європейців задокументував, що коріння проявляє «позитивний геотропізм», тобто росте у напрямку сили тяжіння, а стебла проявляють «негативний геотропізм», тобто ростуть у протилежному напрямку (вгору). Але асиметричне джерело світла або бічна фізична сила можуть спричинити нахил дерева та жодна з цих ситуацій, здається, не підходить для нашого випадку. 

 

Оскільки нахил, зазвичай, призводить до падіння дерева, причиною може бути шкідливий ген, який не було видалено з популяції, оскільки рідний ареал виду знаходиться поблизу екватора, де нахил, як правило, не помітний. Також є гіпотези, що причиною може бути реакція на кут сонячного світла, або на дерево впливає дія магнітного поля Землі. Так, чи інакше, але це захоплююче наукове спостереження!

 

Підготував Володимир Столяренко