Ваші помічники-репеленти
НазадРепеленти— це речовини, які відлякують комах (від лат. repellens— ті, що відштовхують, відлякують, відганяють). Природні репеленти— рослини, які можна знайти (або спеціально виростити) на своєму обійсті. Багатьом такі рослини добре відомі, й вони їх широко використовують у садівництві та городництві.
Існує велика кількість декоративних рослин, що допоможуть вам позбавитись від нашестя шкідників у саду чи на городі. Всі знають, що коли обсадити ділянку чорнобривцями, то більшість шкідливих комах (капустяна муха, попелиця), нематоди обминатимуть ваші посадки. Та не всім відомо, що в природі існує ще велика кількість рослин, здатних замінити шкідливі для нашого здоров’я інсектициди.
Пижмо звичайне допоможе відігнати комарів та мух, які в літню спеку стають неймовірним лихом. Крім цього, вважається, що запаху пижма не зносять мурахи, блохи, миші та колорадські жуки. Лаконіс може відлякувати метеликів яблуневої плодожерки, петунія— цикадок, лаванда— мурах. Також є відомості, що від земляних блошаків захищають рута й тютюн, від білана капустяного— гісоп, настурція, розмарин, шавлія, а від морквяної мухи– тютюн та розмарин. Календула позбавить від колорадського жука, нематод, настурція— від білокрилки, попелиці, колорадського жука. М’ята, висаджена між грядками, врятує від мурашок, бліх, мух та білокрилки.
Маренку запашну використовують для відлякування тарганів, мурах, а ще мишей. Поклавши запашні гілочки під килим на підлозі, можна позбутися неприємних шкідників. А коли ви будете проходити по такому килиму, від натискання рослина виділятиме приємний солодкуватий аромат.
Полин гіркий— один із найбільш ефективних природних засобів у боротьбі з мурахами. Щоб позбутися цих набридливих комах, слід посадити кущі полину в саду. Так само його вважають ефективним у відлякуванні капустяного білана— просто розкладіть між рослинами капусти пучки полину. Селера, квасоля, коріандр, настурція, цибуля, хрін та шавлія стануть на заваді для капустяної мухи.
Базилік по праву вважають королем пряних трав. Він має надзвичайно приємний аромат і ніжний смак, тому часто застосовується у приготуванні різноманітних страв. Крім цього, базилік— один із найсильніших природних репелентів і, мабуть, найкращий засіб у боротьбі з надокучливими мухами. Досить посадити цю красиву і пахучу рослину на квіткових клумбах біля вхідних дверей або в горщиках на підвіконні, й мухи облітатимуть ваш дім стороною. А захопивши з собою пучок базиліку на заміський пікнік і розклавши його на імпровізованій скатертині, можна позбутися комарів— вони теж не зносять запаху цієї рослини.
Висаджувати рослини, які відлякують комах, потрібно невеликими групами. Більшість рослин-помічників досить швидкими темпами розростається і може заглушити основні культури. Проте змішані посадки культур перешкоджають масовому поширенню шкідливих комах. Ряди різних рослин допомагають створити природний бар’єр для їх розмноження.
Є певні овочі, які самі є репелентами. Наприклад, якщо посадити селеру разом із капустою, то це захистить капусту від нападу земляних блошаків та білявки (капусниці). Змішані посадки дають можливість садити одні й ті самі рослини протягом певної кількості років на одному місці. Зрозуміло, що практично всі пряно-ароматичні трави збивають із пантелику комах-шкідників, дезорієнтуючи їх у просторі, не даючи можливості знайти потрібну для харчування рослину.
Необхідно пам’ятати, що вирощування рослин-репелентів не гарантує повної відсутності шкідливих комах. Основним ефектом є лише значне зменшення їх чисельності. І ще дуже важливо звертати увагу на середовище існування шкідників. Намагайтеся не створювати умов, які привернуть до вас у двір, на ділянку непроханих комах. Їх можуть принадити до вас брудні калюжі та залишені ємності з водою, що псується, а також залишки їжі, фруктів, овочів, мурашники та незахищені компостні купи на городі.
Валентина Рудич, с. Бистричі, Рівненська обл.